Czy można znaleźć kombinację sportów siłowych, które pomogą walczyć z dodatkowymi kilogramami i kobiecą gracją, subtelnością ruchu, płynnością? Okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale także długo wymyślone. Gimnastyka estetyczna - co oznacza sama nazwa? Po pierwsze, jest już jasne, że mówimy o czymś pięknym i artystycznym, ale jednocześnie jest to gimnastyka, co oznacza, że ​​nie jest to proste szkolenie. Przyjrzyjmy się temu sportowi, który nie jest jeszcze całkowicie przez nas zrozumiany.

Historia

Estetyczna gimnastyka powstała z "wolnego tańca" Isadory Duncan. Tancerka poruszała się boso po skarpetkach, co było przełomem po dotkliwości programów piłkarskich. Inne nurty choreograficzne, takie jak współczesny i jazzowy, również pochodziły z darmowych tańców.

Już od ponad stu lat gimnastyka estetyczna jest sportem narodowym w Finlandii i Estonii, a od lat 50. ubiegłego wieku odbywają się konkursy gimnastyki artystycznej. Co roku Mistrzostwa Świata, Federacja Gimnastyki Estetycznej, mimo młodego wieku, obejmuje ponad 10 krajów.

Profesjonalne sporty

Bardzo często gimnastyka estetyczna jest mylona z gimnastyką rytmiczną. Rzeczywiście, istnieje wiele podobieństw, ale główna esencja gimnastyki estetycznej jest sprzeczna z całą filozofią artystyczną. Dla gimnastyki rytmicznej bardzo ważne jest, aby dziewczęta, które zaczynają się angażować, były naturalnie elastyczne, jeśli nie ma naturalnej elastyczności, często nie są brane na dziecko. Istotą gimnastyki estetycznej jest to, że każdy może to zrobić: dziecko lub osoba dorosła, z umiejętnościami lub bez nich. Wszystkie ruchy są całkowicie naturalne dla ludzkiego ciała, elastyczność rozwija się stopniowo i nikt nie żąda od ciebie olimpijskich osiągnięć.

Gimnastyka estetyczna dla dzieci to zdecydowanie sport profesjonalny. Od początku 2000 roku zaczęła funkcjonować federacja międzynarodowa, regularnie odbywają się konkursy o różnej skali. Dzieci rejestrowane w grupach od 4 lat.

Sport amatorski

Jeśli chodzi o gimnastykę artystyczną dla dorosłych, nie ma tu ograniczeń. Dzięki lekcjom staniesz się wdzięczny, elastyczny, ciało będzie ci posłuszne, nie warto wspominać o ogromnych korzyściach płynących z takich działań dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ale to nie wszystko. Istnieje również podgatunek estetycznej gimnastyki - estetyczny aerobik. Aerobik - to dynamiczne, szybkie ruchy, gimnastyka estetyczna - to gładkość ruchów tanecznych, w połączeniu masz aerobik w gładkim, tanecznym stylu. Rytm aerobiku zostaje zachowany, ale obecny jest także estetyzm, a dzięki temu połączeniu uzyskujesz potężny ładunek na wszystkie narządy i układy oraz nadwagę, która opuści cię bardzo szybko po takim treningu.

Domy

Gimnastyka estetyczna może być idealną opcją aerobową dla domu. Nie potrzebujesz żadnego sprzętu ani dużej przestrzeni, najważniejsze jest dobry nastrój i odpowiednia muzyka. A muzyka może być bardzo różnorodna, jedynym warunkiem jest to, że muzyka powinna akcentować i wywoływać uczucie płynnego przejścia od jednego ćwiczenia do drugiego. Muzyka do gimnastyki estetycznej dobierana jest indywidualnie dla każdego kompleksu.

Podstawowe ruchy

W ciągłym strumieniu, który jest przedstawiony w gimnastyce estetycznej, musi być obecny:

  • fala ruchu;
  • gimnastyka estetyczna
  • Skakanie;
  • huśtawki;
  • skacze;
  • różne podpory pomiędzy gimnastykami;
  • kroki taneczne;
  • skręca.

Każdy ruch jest logiczną kontynuacją poprzedniej. Aby ćwiczyć gimnastykę estetyczną, potrzebujesz dynamizmu, siły, elastyczność i plastik. Jednak nie ostrzyć, jeśli to wszystko jeszcze. Ciesz się swoimi treningami i nie spiesz się. Musisz się wszystkiego nauczyć.