Szerokie rozmieszczenie płetw wśród miłośników basenu wyjaśnia ich zdolność do zwiększania efektywności zajęć poprzez zwiększanie obciążenia mięśni nóg, a zatem trening wytrzymałościowy i siła. Ma to pozytywny wpływ zarówno na szybkość pływania, jak i na maksymalny możliwy czas pływania. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać płetwy do basenu i jakie są ich rodzaje.

Główne rodzaje płetw

Pomimo obfitości różnych modeli płetw w sklepach sportowych, wszystkie należą do jednego z dwóch typów: długich lub krótkich. Najlepsze płetwy na basenie są krótkie. Ich kształt, materiał i długość są projektowane z uwzględnieniem potrzeb pływaka, czyli zapewniają maksymalne obciążenie określonych grup mięśni, a także pomagają opanować podstawowe techniki pływania i uniknąć błędów w wykonywaniu ruchów. Każdego roku asortyment krótkich płetw dla basenu jest uzupełniany o nowe, ulepszone modele. Konwencjonalne płetwy (gumowe) do basenu nie są gorsze niż modele wykonane z nowomodny high-tech materiał. Oczywiście, wysokiej jakości sprzęt i akcesoria pomagają poprawić efektywność treningu, ale główna odpowiedzialność za wynik spoczywa na barkach sportowca. W razie potrzeby można z powodzeniem używać starych modeli bez specjalnych funkcji.

Długie płetwy pozwalają na osiągnięcie wysokiej prędkości pływania przy kosztach energii, podobnie jak w przypadku pływania z krótkimi płetwami. Takie modele są odpowiednie do stosowania w morzach, jeziorach, rzekach i wszelkich innych rodzajach otwartych zbiorników wodnych. Płetwy do pływania podzielone są na dwie grupy: długość 55-70 cm (do nurkowania na płytkiej głębokości, pływanie z maską) i 80-95 cm (do łowienia podwodnego). Płetwy dłuższe niż 100 cm są rzadko używane - najczęściej są niewygodne ze względu na cechy dna zbiornika, obecność alg i pułapek.

Flippery są również klasyfikowane według typu pięty: otwarte, płetwy z paskiem z tyłu i zamknięte.

Jak wybrać płetwy treningowe?

Wybierając płetwy do pływania w basenie, należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

  • rzeczy. Może być miękki lub średnio twardy (do pływania na powierzchni) lub twardy (do ostrych szarpnięć, wyskoków);
  • formularz. Płetwy z nacięciami są odpowiednie dla nieprzeszkolonych pływaków, solidnych z wkładkami - do głębokiego nurkowania i polowania. Szerokie płetwy pomogą radzić sobie z silnym prądem, wąskim pasowaniem do szybkiego pływania; płetwy basenowe 1
  • długość Im krótsze są płetwy, tym częściej trzeba machać nogami. To prawda, że ​​wysiłek zostanie poświęcony mniej;
  • rozmiar. Płetwy w żadnym przypadku nie powinny naciskać, szczypać naczyń ani pozostawiać śladów na skórze. Lepiej, że będą nieco za duże;
  • sezon użytkowania. Płetwy do pływania w zimnej wodzie różnią się od płetw dla ciepłej wody;
  • kolor Jasne płetwy świetnie nadają się do nurkowania - pływak jest wyraźnie widoczny w wodzie (szczególnie żółte płetwy), ale do polowania lepiej jest wybierać ciemne, kamuflażowe kolory.