Miękki i delikatny ser z kwaśnego mleka, którego korzenie pochodzą z kuchni czerkieskiej, zdobył swoją pozycję na rynku i został nazwany Adyghe. Surowcem jest krowie mleko, rzadko koza lub owca. Smak sera jest ostry, średnio słony, miękki i delikatny w dotyku. Podobnie jak mozzarella lub mascarpone . Kolor jest biały lub bardzo jasnożółty. Ser zawiera 19 g białka, 16 g tłuszczu i tylko 1,5 g węglowodanów, kaloryczność 225 kcal. Przydatne właściwości sera Adyghe wynikają z dużej zawartości niezbędnych aminokwasów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, B, H, PP, wapnia i wielu pierwiastków śladowych.

Jaki jest pożyteczny ser Adyghe?

Enzymy poprawiają mikroflorę jelitową, pomagają trawić. Ogromną korzyścią jest spożywanie sera dla osób z problemami z kościami, ponieważ mają wysoką zawartość wapń wzmacnia je. Niewielka ilość soli pozwala na spożywanie sera z nadciśnieniem, ponieważ nadmiar wilgoci nie pozostanie w ciele, a zatem ciśnienie nie wzrośnie. Osoby otyłe mogą stosować ser Adyghe jako substytut twardych analogów, o wyższej zawartości tłuszczu i zawartości kalorii.

Stosowanie sera Adyghe do gotowania, w tym podczas diety, jest ograniczone jedynie przez wyobraźnię. Spożywana jest jako samodzielna potrawa, dodaje się ją do sałatek, zupę serową, robimy przekąski, smażymy. Łącząc sery Adyghe z ziołami, można uzyskać sos lub smaczny i przydatny dodatek do chleba.

Obserwując poprawność odżywiania, musisz uważnie podejść do selekcji. Ser Adyghe do odchudzania nie stanowi poważnego zagrożenia, jeśli nie je głowy. Dietetycy zalecają spożywanie do 100 gramów sera, najlepiej rano.

Przepis na domowy ser Adyghe

Siedząc na diecie, możesz jeść ser Adyghe, zwłaszcza własną produkcję.

Składniki:

  • mleko - 4 litry;
  • surowica 1 l;
  • kefir 100-200 ml.
jaki pożyteczny jest ser Adyghe

Metoda przygotowania

Surowicę przez kilka dni w temperaturze pokojowej, aby kontynuować kwarzenie (w celu przyspieszenia procesu dodać 100-200 ml kefiru). Świeże mleko gotować do pojawienia się piany i powoli, przez 30 minut, wlać do niego surowicę. Gotuj mleko przez 15 minut przed pojawieniem się płatków. Powstałe płatki (masa twarogowa) przeciskają się przez durszlak, lekko sól. Aby główka sera miała piękny kształt, umieszczana jest w specjalnej formie lub koszyku, który można kupić na rynku. Okres przydatności do spożycia takiego sera wynosi do dwóch tygodni.