Kiedy dziecko ma 5 miesięcy, w życiu dziecka i jego otoczenia zachodzi wiele zmian. Okres ten można uznać za etap konsolidacji i doskonalenia nabytych umiejętności oraz przejścia do nowego, bardziej aktywnego sposobu życia. Aby rozwijać okruchy i kontynuować harmonijny przepływ, rodzice muszą znać charakterystykę tego wieku dziecka.

Wzrost i waga dziecka w ciągu 5 miesięcy

Jednym z głównych wskaźników fizycznego rozwoju i zdrowia dziecka jest masa ciała i wzrost, więc ich normalne (średnie) wartości są interesujące dla wszystkich opiekujących się rodziców. Waga dziecka w wieku 5 miesięcy jest często dwa razy większa od tej, która została zarejestrowana natychmiast po urodzeniu. Oznacza to, że waga wynosi od 6,1 do 7,8 kg dla dziewcząt i od 6,7 do 8,4 kg dla chłopców. Co do wzrostu, dla dziewcząt powinno to wynosić około 61,7-66,3 cm, a dla chłopców - 63,7-68,1 cm.

Widoczne są również inne zmiany fizjologiczne:

 • Ciało staje się bardziej proporcjonalne, a mięśnie stają się bardziej wytrzymałe;
 • dojrzewanie struktur oka trwa, dzięki czemu dziecko już widzi obiekty w odległości 4-5 m, rozróżnia małe obiekty i szybko poruszające się obiekty;
 • istnieje obfite wydzielanie śliny, które wiąże się z zbliżającym się ząbkowaniem i koniecznością oczyszczenia jamy ustnej;
 • prawie wszystkie bezwarunkowe odruchy zostają zgaszone.
питание ребенка в 5 месяцев

Odżywianie dziecka w ciągu 5 miesięcy

Wielu rodziców zastanawia się, co dziecko może zrobić w ciągu 5 miesięcy, jak prawidłowo organizować posiłki w tym wieku. Tak jak poprzednio, głównym naczyniem dla dziecka pozostaje mleko matki lub dostosowana formuła mleka, ale dla niektórych dzieci może być już konieczne wprowadzenie uzupełniających pokarmów. Decyzję podejmuje się indywidualnie, a pediatra, a nie matka, powinien ustalić, biorąc pod uwagę szereg czynników:

 • ile waży dziecko w ciągu 5 miesięcy;
 • na naturalnym lub sztucznym karmieniu, w którym się znajduje;
 • jak poprawnie postępuje jego rozwój fizyczny;
 • czy występują oznaki niedokrwistości lub hipowitaminozy, frustracja jelitowa.

Menu dla dzieci w wieku 5 miesięcy na GW

Zdrowe dziecko, karmione piersią, nie jest zalecane do osiągnięcia wieku sześciu miesięcy. Mama powinna tylko uważać na własne odżywianie, które powinno być pełne, bogate w witaminy i minerały, aby mleko odpowiadało biologicznym potrzebom dziecka. Wabić dziecko w ciągu 5 miesięcy może być wymagane, jeśli lekarz zdiagnozuje niedobór wagi, opóźnienie w rozwoju fizycznym lub mama ma złą laktację.

Jako pierwsze "dorosłe" danie eksperci zalecają oferowanie produktu jednoskładnikowego - owsianki (ryż, owies, gryka) lub przecier warzywny (squash, dynia, kalafior, brokuły). Należy zacząć od 0,5-1 łyżeczki do herbaty, stopniowo zwiększając objętość do 100-150 gi zastępując laktację jednym karmieniem. W niektórych przypadkach, przy niskiej masie ciała, specjaliści mogą zalecać karmienie uzupełniające, a karmienie uzupełniające mieszanką.

Odżywianie dziecka dla IV w ciągu 5 miesięcy

Menu dla dzieci powinno zostać uzupełnione o przynętę w ciągu 5 miesięcy, jeśli odnotowano następujące objawy, które wskazują, że jest on gotowy do rozszerzenia diety:

 • miękisz dobrze trzyma głowę, siedzi bez wsparcia;
 • istnieje zainteresowanie jedzeniem, z którego korzystają dorośli;
 • dziecko może wziąć jedzenie z łyżki, nie wypycha go.

Dla osób fizycznych jest również zalecane jako pierwsze jedzenie płatki lub tłuczone ziemniaki z warzyw. W takim przypadku, jeśli dziecko okresowo zaburza zaparcie, lepiej zacząć od warzyw, a jeśli biegunka lub waga są bardzo małe, bardziej racjonalne jest wprowadzenie owsianki na początku. Co do tego, ile dziecko spożywa po 5 miesiącach, istnieją takie przybliżone normy: jedzenie 5-6 razy dziennie, całkowita ilość zjedzonego jedzenia wynosi 900-1000 g. Jednocześnie z wprowadzeniem uzupełniających pokarmów zaleca się podawanie okruchów wody - nie więcej niż 50 ml dziennie.

малыш в 5 месяцев

Reżim dziecka w ciągu 5 miesięcy

Często dziecko w wieku 5 miesięcy stosuje ten sam system co poprzednio. Istotną rolą w codziennej rutynie jest aktywny wypoczynek, ważny dla rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Okresy bezsenności wynoszą średnio 2-2,5 godziny pomiędzy przerwami, aby przywrócić siłę. Posiłki - co 3-3,5 godziny. Rano po przebudzeniu zaleca się poświęcenie czasu na procedury higieniczne i gimnastykę. W ciągu dnia należy poświęcać jak najwięcej czasu na gry, komunikację, spacery. Przed snem warto skorzystać z relaksującego masażu i kąpieli w wannie.

Należy rozumieć, że w tym wieku nadal nie ma potrzeby ścisłego wiązania trybu z zegarem. Ważne jest, aby obserwować mniej lub bardziej stały rytm odpoczynku, aktywność karmienia, która musi odpowiadać biorytmowi dziecka i matki, spełniać fizjologiczne potrzeby okruchów. Czas przebudzenia rano i zasypiania w nocy może być indywidualny w każdej rodzinie.

Ile dziecko śpi w ciągu 5 miesięcy?

Często pięciomiesięczne dziecko śpi 14-16 godzin, z których około 10 spada w nocy. W ciągu dnia dziecko może spać trzy razy przez 1,5-2 godziny. Maluchy karmione piersią na początku tego okresu mogą nadal budzić się kilka razy w ciągu nocy, stosując się do klatki piersiowej, ale bliżej szóstego miesiąca życia większość dzieci sypia całą noc.

Dziecko nie śpi dobrze przez 5 miesięcy

Pełnoprawny sen dla dziecka, szczególnie nocy, jest bardzo ważny nie tylko dla ciała, ale także dla pracy mózgu. Podczas gdy dziecko śpi, wszystkie otrzymane informacje są analizowane, sortowane i trawione, wytwarzane są hormony wzrostu i gromadzone są zasoby energii. Jeśli pięciomiesięczne dziecko często budzi się w nocy, może to wpłynąć na jego rozwój, stan układu nerwowego, dlatego konieczne jest ustalenie przyczyn i normalizacja snu dziecka. Prawdopodobne przyczyny zaburzeń snu, jeśli mają 5 miesięcy dla dziecka, mogą być:

 • niekorzystny mikroklimat w sypialni (suche powietrze, duszność);
 • niewygodne ubrania, pieluszki za ciepły koc;
 • cięcie pierwszych zębów;
 • przekrwienie nosa ;
 • zaburzenia trawienia;
 • głód.
развитие ребенка в 5 месяцев

Rozwój dziecka w ciągu 5 miesięcy

Prawdziwą przyjemnością jest zaobserwowanie, jak dziecko rozwija się w ciągu 5 miesięcy. Już od tego czasu staje się pełnoprawnym uczestnikiem wszystkiego, co się dzieje, interakcji z członkami rodziny. Nie jest bezpiecznie, by miękisz zostawił go na dłużej, ponieważ jego ruchy stają się bardziej aktywne. Najwygodniejszym miejscem dla niego jest dywan lub koc rozłożony na podłodze, gdzie może poprawić swoje umiejętności i nauczyć się wszystkiego, co go otacza. Więcej szczegółów na temat tego, co dziecko może zrobić w ciągu 5 miesięcy, rozważymy dalej.

Co może zrobić dziecko w ciągu 5 miesięcy?

Podajemy wszystkie najważniejsze rzeczy, które dziecko powinno być w stanie zrobić w ciągu 5 miesięcy:

 • usiądź z obsługą tyłu lub obu uchwytów;
 • Wyprostuj nogi, jeśli weźmiesz je pod pachy i położysz na stopach na twardej powierzchni;
 • unieść ramiona i głowę, leżąc na plecach i leżąc na brzuchu - aby się podnieść, opierając się na łokciach i przedramionach;
 • przewrócić się na bok, od brzucha do tyłu;
 • spróbuj się czołgać (leżąc na brzuchu, dziecko popycha ciało do przodu, palcowanie);
 • chwytaj przedmioty rękoma i trzymaj je, przesuwaj od jednego uchwytu do drugiego;
 • paplać i chodzić, wyraźnie wymawiając samogłoski (a "mowa" ma emocjonalny koloryt);
 • ustal źródło dźwięku i reaguj na nie;
 • rozpoznać ludzi, którzy są często widywani.

Jak rozwinąć dziecko w 5 miesięcy?

Pięciomiesięczne dziecko, którego rozwój powinien odbywać się w ścisłym związku z grami, w okresie czuwania nie traci możliwości uczenia się i uczenia się czegoś nowego, a obowiązkiem rodziców jest zachęcanie do aspiracji dziecka. Tak więc nie można się zniechęcić, jeśli bierze swoje własne pióra lub nogi, różne zabawki (aby upewnić się, że są one bezpieczne). Ponadto, gdy 5 miesięcy dla dziecka, dla jego wszechstronnego rozwoju, rodzice potrzebują:

 1. Pokaż otaczające przedmioty, wywołując je (nie tylko znajdujące się w pobliżu, ale także odległe).
 2. Zachęcaj miękiszu do robienia zabawek znajdujących się na wyciągnięcie ręki, gdy leży na brzuchu.
 3. Aby zachęcić do czołgania się, zastępując nogi dłoni młodego człowieka, z których może odepchnąć.
 4. Zapoznanie się ze znaczeniem słów "na", "bierz", towarzysząc im odpowiednimi gestami.
 5. Czytaj książki dla maluchów, koniecznie dając możliwość oglądania kolorowych zdjęć, dotyk.
пятимесячный ребенок развитие

Lekcje z dzieckiem 5 miesięcy

Codziennie zaleca się poświęcenie czasu na gry dla dzieci w wieku 5 miesięcy. Fascynujące gry są przydatne i przydatne w tym wieku: "Czterdzieści-pianie", "Laduszki", "Dzieliliśmy pomarańczę" i tym podobne. Ponadto, możesz grać z dzieckiem w grze "Ukryj i szukaj", używając różnych wariacji: przymykając oczy oczami, zamykając oczy dziecka, chowając twarz za chusteczką, chowając się za meblami, ukrywając zabawki pod kocem i tak dalej. W takim przypadku powinieneś zapytać dziecko: "Gdzie ja jestem?", A popisując się, powiedz: "Ku-ku!".

Nie jest konieczne, jeśli dziecko ma 5 miesięcy, bawić się z nim w standardowych grach. Najważniejsze jest, aby cały czas utrzymywać kontakt z miękiszem, przekształcając wszelkie działania w rozwijające się zawody: karmienie, zmiana pieluchy, higieniczne procedury. Oprócz komunikacji kontakt dotykowy odgrywa ważną rolę w tym wieku, szczególnie w przypadku matki. Dlatego zaleca się często go nosić na rękach (lub w chuście), wykonywać proste prace domowe, tańczyć z dzieckiem.

Zabawki dla dzieci w 5 miesięcy

Wielu rodziców martwi się, czy dziecku można dać zabawkę w ciągu 5 miesięcy, co jest najbardziej przydatne dla jego rozwoju. Zalecane w tym wieku są zabawki, które rozwijają zdolności motoryczne, percepcję dźwięku i obrazu:

 • rozwijanie mat ;
 • świetne piłki;
 • lustrzane zabawki;
 • Zabawki muzyczne (grzechotki, pishchalki, dzwonki, ksylofon, fortepian);
 • młotkowate;
 • yula;
 • kubek;
 • broszury z miękkimi stronami.
гимнастика для малышей 5 месяцев

Gimnastyka dla dzieci 5 miesięcy

Dzieci w wieku 5 miesięcy potrzebują codziennych ćwiczeń gimnastycznych, których głównymi zadaniami są: koordynacja ruchów, normalizacja napięcia mięśniowego, aktywacja obrony immunologicznej. Gimnastyka powinna być wykonywana rano, w dobrze wentylowanym pokoju, można użyć rytmicznej muzyki. Czas trwania ćwiczenia wynosi 15-30 minut. Oto kilka ćwiczeń, które są przydatne dla dziecka w ciągu 5 miesięcy:

 1. Wkładanie palców w dłoń, noszenie uchwytów w górę i w dół, ruchy okrężne, krzyże, zginanie, rytmiczne ruchy bokserskie.
 2. W pozycji z tyłu zegnij nogi dziecka w kolanach, stopy na stole (podłodze). Na przemian rozprostuj i zginaj kończyny, aby stopy nie wypadły z powierzchni.
 3. Ćwicz "rower" - podczas zginania nóg należy dotykać brzucha.
 4. Odwraca się od pleców do brzucha (przy stymulacji dziecka, aby się odwrócić, można użyć zabawek).
 5. Ćwicz "połknąć" - brzuch w dół położyć dziecko na dłoniach, a on musi zginać plecy i podnieść głowę.
 6. Trzymając dziecko pod pachami w pozycji pionowej, dotknij go skarpetkami o twardej powierzchni, aby dotknął nóg, jakby tańczył.