Kiedy wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka jest jednym z trudnych problemów, które wywołują wiele kontrowersji zarówno wśród specjalistów, jak i samych młodych matek.

Oczywiście istnieją ogólnie przyjęte zalecenia, istnieje program wprowadzania żywienia opracowany przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W Internecie można znaleźć tabelę produktów spożywczych spełniających standardy WHO. Ale doświadczenie tysięcy matek pokazuje, że niemożliwe jest przestrzeganie ścisłych zasad w takim zakresie, jak wprowadzenie uzupełniających się pokarmów, a poniżej podam tabelę, która daje prawdopodobnie największą swobodę działania.


Tabela karmienia dzieci do roku

stół do karmienia

Skupiając się na tym stole lub innych standardach, pamiętaj, że są to tylko zalecenia, a nie sztywny dogmat. Twoje dziecko jest tak indywidualne i niepowtarzalne jak każde inne, a ostatecznie opracujesz własną formułę do karmienia.

Kiedy decydujesz się wprowadzić konkretny produkt do diety swojego dziecka, nie trzymaj na swoich oczach schematu karmienia dla dzieci na miesiąc, nie sprawdzaj codziennie przy stole. Zapoznaj się z nią, spróbuj zapamiętać podstawową sekwencję wprowadzania produktów, a następnie porozmawiaj na ten temat z innymi doświadczonymi matkami, skonsultuj się z pediatrą. I, oczywiście, przede wszystkim śledzić reakcję dziecka na nowy pokarm: czy podoba mu się jego smak, czy pojawia się reakcja alergiczna, czy jest gotowa do jedzenia łyżką itp.

Reakcje alergiczne

Nie musisz wyjaśniać, że jeśli Twoje dziecko jest uczulone na dany produkt, musisz go natychmiast wyeliminować z diety.

Aby uzyskać dokładną diagnozę reakcji alergicznej, pediatrzy zalecają wprowadzanie nowych produktów po jednym na raz, przez co najmniej tydzień bez dodawania innych nowych produktów. Jeśli wprowadzisz dwa produkty w tym samym czasie, na przykład dyni i brzoskwini, to w przypadku alergii po prostu nie możesz określić, która z nich spowodowała reakcję.

Eliminując alergen z diety dziecka, możesz odczekać kilka miesięcy, aby ponownie zaoferować swojemu dziecku ten produkt. Niektóre pokarmy wywołują reakcję u dzieci tylko w pewnym wieku. Często dzieci "wyrastają" z alergii, a jeśli np. Na 6 miesięcy marchew spowodowała wysypkę na policzkach, to przez 10-11 miesięcy jest całkiem prawdopodobne, że będzie doskonale wchłaniana przez wyrośnięte ciało.

Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu żywności uzupełniającej?

Należy pamiętać, że termin wprowadzenia żywności uzupełniającej dla każdego dziecka zależy od wielu czynników. Wybór nowych produktów, sposób ich przetwarzania i czas wprowadzenia do diety zależą, na przykład od czasu ząbkowania i ruchów żujących. Na przykład jedno dziecko, z wczesnymi pierwszymi zębami obciętymi wcześniej, w wieku 7-8 miesięcy może już otrzymać całe obrane jabłko, aby ugryźć (oczywiście pod nadzorem rodziców, aby dziecko się nie dusiło), a drugie dziecko, w przypadku późnej erupcji, może jeść owoce tylko w postaci tłuczonych ziemniaków.

Stopień dojrzałości przewodu pokarmowego będzie dyktować czas wprowadzenia trudnych do strawienia pokarmów. Na przykład taki produkt to twarożek. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi jest to jeden z pierwszych produktów, które należy wstrzyknąć. Jednak nie wszystkie dzieci tolerują fermentowane produkty mleczne od najmłodszych lat. Jeśli po wprowadzeniu dziecka do twarogu lub kefiru, zauważysz obfite niedomogi wkrótce po posiłku, poczekaj trochę, aby je wprowadzić lub spróbuj zaoferować dziecku zapiekankę z serem. Wiadomo, że obróbka cieplna poprawia wchłanianie jakiejkolwiek żywności przez przewód pokarmowy.

schemat żywienia

Ponadto czas wprowadzenia uzupełniających pokarmów zależy bezpośrednio od tego, czy dziecko karmione jest piersią, czy karmione butelką. Należy pamiętać, że schemat wprowadzania uzupełniającej żywności do karmienia piersią, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, różni się o 2 miesiące od tabeli żywności uzupełniającej dla sztucznych przedmiotów (pierwsze suplementy to odpowiednio 6 i 4 miesiące).

Wprowadzenie uzupełniającej żywności dla dzieci do roku nie jest procesem łatwym, wymagającym uwagi, cierpliwości i znacznej pomysłowości od rodziców. Pamiętaj, że trudności są tymczasowe. Po roku Twoje dziecko będzie bardziej niezależne, zacznie jeść "dorosłe" dania, nauczy się trzymać łyżkę itp. Musisz przejść z nim wiele ciekawych rzeczy. Nie bój się niczego, po prostu bądź odpowiedzialny i uważny, a wszystko się ułoży!