Z pewnością wielu słyszało o tradycji podawania srebrnej łyżeczki do pierwszego zęba, ale niewiele osób myśli o jej istocie. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi technologii cyfrowych i Internetu, informacje stały się powszechnie dostępne, różne znaki i przesądy, które nasze bezwarunkowo przestrzegały nasze babcie i nawet matki, były poddawane bezlitosnej krytyce i dyskredytacji. W ten sposób większość młodych rodziców spokojnie pokazuje swoje dzieci krewnym i przyjaciołom w pierwszych dniach życia, aktywnie fotografuje dzieci, kroi włosy, nie czeka na pierwszą rocznicę i robi wiele innych rzeczy, nie oglądając się na stare, czasami irracjonalne zakazy. Srebrne łyżki są również przeznaczone na zapomnienie, jako prezent dla nowo narodzonych dzieci. Wielu rodziców woli "porządkować" i robić bardziej racjonalne podarki, uważając tradycję za przestarzałą, a samą łyżkę za bezsensowny kaprys. A tak przy okazji, na próżno. Spróbujmy dowiedzieć się szczegółów - dlaczego dziecko ma srebrną łyżeczkę.

Po co dawać srebrną łyżeczkę?

Produkty srebrne są nie tylko piękne, ale również niewątpliwie przydatne. Tak więc współczesna nauka ma fakty, że jony srebra są w stanie zniszczyć około 650 gatunków wszystkich rodzajów mikroorganizmów, w tym patogenów, powodując choroby jelit i inne. Właściwości dezynfekujące srebra są 5 razy wyższe niż wapna i chloru. Ponadto jest w stanie szybko zneutralizować i usunąć toksyny z organizmu.

W medycynie ludowej szeroko stosuje się tak zwaną "srebrną wodę", którą uzyskuje się przez "ładowanie" cieczy jonami metalu szlachetnego. Jest stosowany w profilaktyce różnych ostrych infekcji dróg oddechowych, grypy, wzmacnia ogólną odporność i poprawia metabolizm.

Tak więc odpowiedź na pytanie, dlaczego podać srebrną łyżeczkę, ma praktyczne wytłumaczenie. Ten prezent jest zbiegły się z pojawieniem się pierwszego zęba, po którym z reguły wprowadza się pierwszą komplementarną żywność. Bezpiecznie jest podawać pierwszy pokarm ze srebrnej łyżeczki, nie tylko jonizuje jedzenie, ale także zabija bakterie w jamie ustnej i na zębach dziecka. Zatem dziecko, które wcześniej jadało tylko mleko matki i teraz ryzykuje infekcję nowym pokarmem, ma dodatkowe "lekarstwo".

Trochę historii

Uważa się, że zwyczaj dawania dziecku srebrnej łyżeczki sięga biblijnych opowieści. Wśród darów wniesionych przez mędrców do Dzieciątka Jezus były też artykuły ze złota. Ale ponieważ w czasach starożytnych, w większym tempie i zaszczytach było srebro, noworodek otrzymał srebrny ornament lub monetę jako symbol bogatego i szczęśliwego życia. Tradycja otrzymała kontynuację - w pierwszym dniu nauki licealista otrzymał łyżeczkę w dniu rozpoczęcia nauki i stołówkę - w dniu ukończenia studiów. Łyżka - symbol dorastania, zdobywania niezależności.

Kto powinien dać srebrną łyżkę?

Jeśli z praktycznego powodu i symboliki takiego daru wszystko jest względnie jasne, to istnieją różne punkty widzenia na temat tego, kto daje srebrną łyżkę i kiedy. Jeden z nich, jak wspomniano powyżej, popiera zwyczaj podawania łyżki do pierwszego zęba. Honorowa misja zrobienia podarunku spoczywa na tym, który pierwszy znajdzie ząb.

srebrne łyżeczki dla dzieci

Istnieje również opinia, że ​​rodzice chrzestni powinni otrzymać srebrną łyżkę do chrztu. Bardzo racjonalne podejście, ponieważ z jednej strony ratuje rodziców przed znacznymi wydatkami, az drugiej strony rozwiązuje problem z prezentem dla rodziców chrzestnych. Zabawki mogą się złamać, ubrania nieuchronnie staną się małe, a łyżka stanie się niezapomnianym i przydatnym prezentem. Aby upominek był bardziej oryginalny, można wykonać grawerunek na srebrnej łyżeczce, coś w rodzaju "przesłania do przyszłości".

Jednakże, jeśli Twoje dziecko nigdy nie otrzymało łyżki z jakiegokolwiek powodu, staraj się je zdobyć samodzielnie. Pomyśl o tym - wydajesz imponującą kwotę co miesiąc na jednorazowe pieluchy i zabawki, interesujące, w rzeczywistości, bardziej dla ciebie niż dla dziecka, więc może powinieneś kupić dziecko i naprawdę pożyteczną rzecz.