18 tygodni ciąży bez żadnych wstrząsów Każda kobieta, nie bardzo wiedząc, co czeka na dziecko, czeka na pierwsze odczucia - drżenie płodu. W tym czasie embrion jest już uważany za owoc. W tym samym czasie dno macicy prawie dosięgło pępka, a tym samym brzuch przyszłej matki znacznie się zwiększył. To całkiem logiczne, że właśnie teraz kobiety, dla których ciąża jest pierwsza, chcą czuć swoje dziecko, podczas gdy ćmy mumie mogą już to lubić 14-15 tygodni. Jeśli masz 18 tygodni ciąży i nie ma mieszania, to może to być zarówno norma, jak i patologia.

Okres ciąży wynosi 18 tygodni i nie ma żadnych zaburzeń - czy to normalne?

Podczas następnej wizyty w konsultacjach kobiecych, przyszłe matki często pytają lekarza: "Dlaczego nie czuję ruchów po 18 tygodniach?" Doświadczony lekarz musi przeprowadzić badanie w celu ustalenia, czy wszystko jest w porządku z dzieckiem.

Należy zauważyć, że jeśli w ciągu 18 tygodni dziecko nie poruszy się, to pod normalnym wynikiem badania ultrasonograficznego i kontroli nie ma powodu do podniecenia. Być może dziecko jest za małe, aby jego ruchy mogły wibrować w ciele matki. Z reguły po 10-14 dniach owoce muszą się same odczuwać, rozwiewając w ten sposób całą ekscytację młodej matki.

Kiedy płód nie porusza się w 18. tygodniu ciąży, może to być spowodowane:

  • niedokładność w ustalaniu daty zapłodnienia (może się tak zdarzyć z powodu braku doświadczenia u lekarza lub z powodu długiego lub zbyt krótkiego cyklu miesiączkowego (odpowiednio ponad 35 dni lub mniej niż 21 dni);
  • normalne cechy rozwoju płodu; 18 tygodni nie ma tłumaczenia
  • osobliwości wrażliwości matki (na przykład pełne kobiety odczuwają ruchy dziecka nieco później, a niektóre matki nawet mylą takie ruchy i zwykłą ruchliwość jelit).

Więc prawdopodobnie nie ma usprawiedliwienia dla ekscytacji. Trzeba tylko mieć cierpliwość i uważniej słuchać siebie, komunikować się z dzieckiem. Pamiętaj, że teraz jest całkiem podobny do noworodka, tylko wiele razy mniej. Długość jego ciała wynosi około 12-14 centymetrów, a waga to około 150 gramów. Gdy tylko jego układ mięśniowy stanie się wystarczająco silny i będzie mógł wykonywać mniej lub bardziej wyraźne ruchy, mama będzie mogła poczuć je wewnątrz siebie i od tego czasu będzie badać ich naturę, osobliwości, próbować określić od nich, jak czuje się jej okruch, czy wszystkie ma się dobrze, śpi lub nie śpi.