różyczka podczas ciąży Różyczka jest uważana za chorobę występującą u dzieci, ale niestety dotyka również dorosłych. Co gorsza, jeśli ta poważna dolegliwość pojawia się u kobiety czekającej na dziecko. Dla niej i okruchów konsekwencje mogą być nie tylko złe, ale i katastrofalne. Porozmawiajmy o niebezpiecznej różyczce dla kobiet w ciąży.

Ta choroba zakaźna jest podstępna pod tym względem, że jest wysoce zaraźliwa. Choroba przenoszona jest z człowieka na człowieka poprzez powietrze, pocałunek, podczas rozmowy i niestety od kobiety do płodu. Różyczka jest niebezpieczna, a okres inkubacji bardzo długi - 11-24 dni, więc zakażone starsze dziecko lub inny krewny może bezpiecznie komunikować się z kobietą w ciąży, a nawet nie podejrzewać, że zaraża ją niebezpiecznym wirusem.

Objawy różyczka u kobiet w ciąży nie są bardzo bolesne:

  • temperatura nieznacznie wzrasta (do 37,3 ° C);
  • wysypki pojawiają się w postaci małych okrągłych punkcików, które mogą się łączyć w duże plamki; utrzymuje wysypkę 3-4 dni;
  • ból głowy, osłabienie;
  • bezsenność;
  • światłowstręt

Różyczka w czasie ciąży jest podstępna, ponieważ kobieta, która już jest chora, może czuć się dobrze, nieświadoma swojej choroby, a w tej chwili jej okruchy już odczuwają nieodwracalne skutki wirusa.

Różyczka i wczesna ciąża

Gorzej, jeśli kobieta zachoruje we wczesnym okresie, tj. w pierwszym trymestrze. I co tydzień choroba wpływa inaczej na zarodek.

Zastanów się, jak wirus różyczki działa podczas ciąży na płód.

W przypadku układu nerwowego ta dolegliwość jest niebezpieczna w 3-11 tygodniu ciąży, oczy i serce dziecka są dotknięte chorobą po 4-7 tygodniach, a wrodzona głuchota może być obecna u dziecka, jeśli matka została zakażona w wieku 7-12 tygodni. Tak więc różyczka "bije" na narządy, które powstają w pierwszym trymestrze ciąży. Nazywają się "triadą Grety", która obejmuje zaćmę, głuchotę i choroby serca.

Podajemy smutne statystyki: 98% dzieci z wrodzoną różyczką ma choroby serca, zaćmy znajdują się w prawie 85% okruchów, a głuchocie towarzyszą zaburzenia przedsionkowe w 30%.

Różyczka w czasie ciąży ma najpoważniejsze konsekwencje przez okres 9-12 tygodni. Okruchy mogą umrzeć w macicy, a jeśli płód przetrwa, nie można uniknąć niepowodzenia w jego rozwoju. Wirus różyczki może wywoływać wrodzone wady rozwojowe. Szczególnie niebezpieczny pod tym względem 3-4 tygodnie po poczęciu. W tej chwili choroba prowadzi do brzydoty w 60% przypadków. Na przykład, 10-12 na tydzień liczba ta jest mniejsza - 15% wszystkich przypadków infekcji.

Oprócz tych wad, różyczka może prowadzić do zaburzeń krwi, wątroby, śledziony, narządów moczowych, upośledzenia umysłowego itp.

Rozszyfrowanie analizy różyczki w czasie ciąży

Jeśli kobieta miała różyczkę przed ciążą, to jest dobra, ponieważ nie będzie mogła się zarazić, a zatem nie zagraża zdrowiu i życiu długo oczekiwanego dziecka. Co zrobić, jeśli kobieta nie ma różyczki? Trzeba to zrobić przed planowaniem ciąży zaszczepienie przeciw temu wirusowi. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie zostało to zrobione, istnieje ryzyko zakażenia w okresie ciąży.

Co może doradzić przyszłej matce w tej sprawie? Aby być uważnym dla innych, zainteresować się tym, co dzieje się w przedszkolu lub szkole, w której przebywa najstarsze dziecko. W końcu ważne jest, aby nie przegapić epidemii tej choroby.

Jeśli kobieta komunikowała się z pacjentem z różyczką, istnieje pilna potrzeba wykonania badania krwi na obecność przeciwciał IgM i IgG. Cóż, jeśli wynik pokazuje ujemną IgM i dodatnią IgG, tj. kobieta wcześniej cierpiała na wirusa różyczki.

Ujemne dane w obu przypadkach potwierdzają, że nigdy nie było wirusa w ciele lub że kobieta została zarażona 1-2 tygodnie temu. Aby wyjaśnić wynik badania krwi powtarza się w ciągu 2-3 tygodni. Jest źle, jeśli wystąpiła dynamika, tj. jeśli występuje różyczka, to u kobiety w czasie ciąży wskaźnik IgM we krwi stał się dodatni, a IgG analiza różyczki podczas transkrypcji ciąży nie uległy zmianie lub też stały się pozytywne.

W pierwszym trymestrze, aby uniknąć strasznych patologii płodu, lekarze zalecają aborcję. Lepiej, jeśli kobieta zarazi się w drugim lub trzecim trymestrze - różyczka nie jest już w stanie wyrządzić nieodwracalnej krzywdy dziecku.

W artykule omówiliśmy, jak różyczka wpływa na ciążę. Aby nie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu nienarodzonego dziecka, najlepiej kobieta powinna przejść badanie laboratoryjne 2-3 miesiące przed poczęciem. Wtedy jest okazja do podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych, do zdawania testów, które można porównać z wynikami ankiet podczas ciąży.