Spośród wszystkich zakazów dla kobiet w ciąży alkohol jest oddzielną pozycją. Fakt, że dotyczy to silnych napojów alkoholowych (wódka, koniak), jest ponad wszelką wątpliwość. I czy można używać lżejszych napojów, na przykład wina w czasie ciąży, postaramy się zrozumieć.

Czy można pić wino w czasie ciąży - porozmawiajmy o jego szkodliwości

Nie ma jednomyślnej opinii lekarzy i naukowców. Niektórzy twierdzą, że wino dla kobiet w ciąży jest trucizną, która może prowadzić do nieodwracalnych skutków dla nienarodzonego dziecka. Inne nie są tak kategoryczne. W tym przypadku oczywiście nie mówi się o pół litrze wypitego wina na raz.

Wykorzystanie dużej ilości napoju przez przyszłą matkę może prowadzić do problemów w intelektualnym, fizycznym, psychicznym rozwoju dziecka. Możliwe nieprawidłowości fizyczne obejmują zarówno malformacje zewnętrzne, jak i nieprawidłowy rozwój narządów wewnętrznych. Nie wspominając o możliwych naruszeniach w tworzeniu układu nerwowego. Wynika to przede wszystkim z zawartości napojów alkoholowych, w tym wina, etanolu. Że może dostać się do krwi dziecka, przenika przez łożysko.

Szczególnym niebezpieczeństwem jest spożywanie alkoholu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, kiedy powstają życiowe układy i narządy dziecka. Do 16 tygodni nie zaleca się spożywania alkoholu w ogóle.

Kieliszek czerwonego wina podczas ciąży i jego korzyści

Po wygaśnięciu ciąży w wieku 16 tygodni, według innej kategorii naukowców, kieliszek wytrawnego czerwonego wina lub Cahorsa w diecie przyszłej mamy jest do przyjęcia. Ale są pewne ważne wyjaśnienia:

  • szklanka to nie więcej niż 100 ml napoju (wino można rozcieńczać niegazowaną wodą stołową);
  • powinno być prawdziwym winem wysokiej jakości.

Istnieje inna opinia, że ​​czerwone wino podczas ciąży pomaga rozwiązać takie częste problemy, jak niska hemoglobina i zatrucie. W drugim przypadku niewielka ilość (łyżka stołowa) wina może zmniejszyć nudności i zwiększyć apetyt. Jeśli chodzi o hemoglobinę, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  1. Z jednej strony czerwone wino zawiera dużą ilość potasu, w mniejszych dawkach - wapń, sód, magnez, żelazo, cynk, selen i miedź, a także substancje biologicznie czynne.
  2. Z drugiej strony istnieje wiele produktów zdolnych do zwiększania stężenia hemoglobiny i niezawierających alkoholu. Te produkty to mięso (zwłaszcza wołowina, wątroba), pietruszka, kasza gryczana, jajka, banany, nasiona słonecznika, sok z granatów, owoce dzikiej róży.

Aby skorzystać z opisanych powyżej produktów do anemii (a także do jej zapobiegania) lub czerwonego wina w małych ilościach podczas ciąży, kobieta powinna sama zdecydować. Ale czy warto ryzykować?

Wino w czasie ciąży jest możliwe - nowy punkt widzenia

W dzisiejszych czasach, po serii badań, naukowcy zaczęli mówić o tym, że czerwone wino jest nie tylko możliwe dla kobiet w ciąży, ale także przydatne. Kieliszek wina, pity raz w tygodniu, pozytywnie wpływa na pracę serca, pomaga w bezsenności Kieliszek wina w czasie ciąży i generalnie przynosi korzyść zarówno matce w ciąży, jak i dziecku. Jednakże, jeśli kobieta jest zwolenniczką tego konkretnego nauczania, powinna być świadoma opisanych powyżej warunków. Wino musi być najwyższej jakości, a jego ilość nie powinna przekraczać 100 ml.

Każda osoba ma prawo do posiadania jednego lub drugiego punktu widzenia. Kobieta w ciąży powinna zawsze pamiętać, że jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za nienarodzone dziecko. Oczywiście, gdybym naprawdę tego chciała, aw czasie ciąży byłam pijana kilka razy na kieliszku dobrego czerwonego wina, nic by to nie zaszkodziło. Trzeba tylko nie zapomnieć o znaczeniu proporcji i jej interesującej pozycji.