18 tygodni ciąży, co się dzieje Jeśli spojrzysz na zdjęcie dziecka w 18 tygodniu rozwoju, trudno sobie wyobrazić, jak taki cud mógł pochodzić z dwóch komórek płciowych, które spotkały się jakieś pięć miesięcy temu. Uchwyty, nogi, małe palce, tułów, głowa - wszystko jest na swoim miejscu, a organy wewnętrzne i systemy aktywnie przygotowują się do wykonywania swoich bezpośrednich funkcji w najbliższej przyszłości. Ten maleńki mały człowiek żyjący w brzuszku mojej matki rozwija się skokowo i nie może się doczekać spotkania z kochającymi rodzicami.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, co dzieje się z okruszkiem i jego matką w 18 tygodniu ciąży.

Cechy rozwoju płodu w 18. tygodniu ciąży

Dla wielu kobiet ten tydzień jest najbardziej pamiętny, ponieważ już wystarczająco duży i aktywny dzieciak zaczyna podobać się Mamie z pierwszymi namacalnymi ruchami. Wielkość płodu w 18. tygodniu ciąży sięga 22 cm długości, a jego waga do 220 g. Wygląd zewnętrzny i narządy wewnętrzne dziecka nadal się rozwijają i poprawiają. Na tym etapie:

 • już całkowicie uformowane uchwyty i nogi, a na poduszkach palców pojawia się unikalny wzór;
 • na ciele okruchy utworzyła tkankę tłuszczową;
 • siatkówka oczu staje się bardziej wrażliwa, dziecko już reaguje wrażliwie na jasne światło;
 • poprawia się aparat słuchowy - mały człowiek uczy się rozróżniać głosy, wystraszony głośnymi obcymi dźwiękami;
 • w 18. tygodniu ciąży doświadczony uuzista może z łatwością określić płeć dziecka, ponieważ jego genitalia ostatecznie uformowały się i zajęły właściwą pozycję;
 • system kostny dziecka nadal się wzmacnia, więc mama nie powinna zapominać o włączeniu do diety niezwykle użytecznych pokarmów.

Uczucia kobiety w 18. tygodniu ciąży

Środek ciąży to najwspanialszy okres. Toksykoza i złe samopoczucie już za sobą, a rosnący brzuch nie jest jeszcze tak duży, by powodować niedogodności. To, co jest dobre około 18 tygodni, to to, że niepokój o zachowanie ciąży i możliwe powikłania stopniowo znikają. I zastępują je nowe przyjemne obowiązki. Na przykład możesz już przemyśleć wnętrze pokoju dziecięcego, zadbać o ubrania dla swojego dziecka i, oczywiście, dla siebie. Tak przy okazji, tak. Nadszedł czas, aby przyszła mama zaktualizowała garderobę i zrobiła to dobrze. Aby uniknąć dwukrotnego marnowania, lepiej jest kupować ubrania wykonane z elastycznych, naturalnych materiałów, można go jeszcze bardziej dopasować, buty - na płaskim biegu i bieliznę - tylko jakość.

Ale niestety nie wszystko jest tak różowe, a pewne trudności w osiemnastym tygodniu wciąż mogą się pojawić. W szczególności wiele przyszłych matek skarży się na:

 • dyskomfort w jamie brzusznej. Z reguły takie nieprzyjemne momenty powstają w wyniku nagromadzenia gazów lub zaparć. Takie problemy są spowodowane niedokładnością diety i fizjologicznymi zmianami w ciele ciężarnej;
 • ból w dolnej części pleców i niedogodności podczas snu. Faktem jest, że w 18 tygodniu ciąży wymiary płodu nie są jeszcze tak wielkie, ale wraz z macicą, która stale rośnie i rośnie, tworzą bardzo znaczny ładunek i zajmują przyzwoitą przestrzeń w jamie brzusznej. Dlatego, aby złagodzić stan kobiety, należy znaleźć optymalną pozę do snu, w której będzie to wygodne. Być może do tego trzeba będzie kupić specjalne poduszka dla kobiet w ciąży;
 • macica w 18. tygodniu ciąży
 • Wiele matek w tym czasie może odstraszyć "straszną" postać na wadze. Jednak powód do niepokoju i rewizji menu powinien być większy niż 4-6 kg;
 • ciemna skóra na linii środkowej brzucha i na sutkach, wielu może wydawać się nieestetycznych. Ale nie martw się - wkrótce po urodzeniu wszystko się ułoży.

Przy okazji, warto zauważyć, że w 18 tygodniu ciąży dziecko staje się dość aktywne. Dlatego pierwsze "sosny" i perturbacje Mama często to czuje.