Płód nadal aktywnie rośnie, jego kości rosną silniej. Przybliżona waga płodu w wieku 18 tygodni wynosi około 230 gramów. Obliczenie masy odbywa się zgodnie z wymiarami określonymi przez fetometrię.

Fetometria płodu w 18 tygodniu

Płód BDP (rozmiar dwupienny) po 18 tygodniach przy badaniu ultrasonograficznym wynosi 37-47 mm. Rozmiar czołowej potylicy (LZ) wynosi około 50-59 mm. Obwód głowy dziecka wynosi około 131-161 mm, a obwód brzucha wynosi 102-144 mm. Oznacza to, że w 18 tygodniu ciąży rozmiar płodu jest wielkości małego jabłka lub gruszki.

Wielkość dziecka ma 18 tygodni

W wieku 18 tygodni rozmiar długich kości płodu jest w przybliżeniu następujący:

  • kość udowa - 23-31 mm;
  • kości podudzia - 23-31 mm;
  • kość ramienna - 15-21 mm;
  • kość przedramienia ma 17-23 mm.

Rozwój płodu - 18 tygodni ciąży

W tym okresie płód nadal tworzy smółkę - pierwotny kał, składający się z resztek niestrawionego płyn owodniowy , dostał się przez spożycie, a także produkty wydzielania przewodu pokarmowego. Pierwsze odejście smółki następuje normalnie po urodzeniu dziecka. Jeśli smółka znajduje się w płynie owodniowym, oznacza to silne niedotlenienie płodu - jego głód tlenowy.

Kobieta już wyraźnie czuje ruchy płodu. I porusza się bardzo aktywnie - porusza rękami i nogami, ssie palce, ociera oczy pięściami. Wszystkie te ruchy można zaobserwować na ultrasonografii płodu, przeprowadzonej po 18 tygodniach.

Wśród ważnych procesów fizjologicznych, które nie mogą być związane z ultrasonografią, jest rozwój płodowego układu nerwowego. Teraz jego nerwy są pokryte mielonem - specjalną substancją, która zapewnia przekazywanie impulsów nerwowych między nerwami. Jednocześnie same nerwy stają się coraz bardziej uporządkowane, złożone i wielopłaszczyznowe.

wielkość dziecka w 18 tygodni

Rozwija się i słyszy - staje się bardziej dotkliwy. Nawet teraz dziecko jest w stanie usłyszeć odgłosy bicia serca mojej matki, jej czkawki. Reaguje na szybki puls z niepokojem, naciskając mocniej i bicie.

W mózgu powstają takie wrażliwe ośrodki, jak ośrodki wzroku, smaku, zapachu i dotyku. Z dzieckiem możesz już mówić, śpiewać mu ciche piosenki, pogłaskać brzuch - poczuje twoją troskę i zareaguje na to. Jak będą odczuwać negatywne emocje - lęki, lęki, żal, lament. Staraj się nie testować ich, ale po prostu ciesz się swoją pozycją i daj swojemu dziecku spokój i miłość.