Płyn owodniowy lub płyn owodniowy to środowisko wodne, które otacza dziecko od wczesnej ciąży do czasu porodu. W tym środowisku dziecko jest wygodne zarówno pod względem temperatury, jak i ogólnych wrażeń. Płyn chroni go przed urazami mechanicznymi, odżywia, daje poczucie bezpieczeństwa.

Ponieważ płyn owodniowy odgrywa ważną rolę w czasie ciąży, lekarze ściśle go monitorują. Szczególnie dotyczy to takiego wskaźnika, jak ilość płynu owodniowego. Zwykle ciąża płynu owodniowego powinna wynosić co najmniej 500 i nie więcej niż 2000 ml.

Oczywiście, w najwcześniejszym terminie jest to tylko 30 ml, ale bliżej 37 tygodni, objętość osiąga wartość szczytową 1500 ml. Bliżej porodu, objętość ta spada do prawie 800 ml. Zmienia się również skład płynu owodniowego. Jeśli na początku ciąży ma podobną strukturę do osocza krwi, to w późniejszym czasie miesza się tutaj produkty życia dziecka. Oczyszcza się wodę - co około 3 godziny, są one całkowicie aktualizowane.

Funkcje płynu owodniowego

Wśród mianowania płynu owodniowego - amortyzacja i ochrona przed możliwymi urazami, pomoc w procesie metabolizmu między matką i dzieckiem, żywienie dziecka, dostarczanie tlenu.

W trakcie porodu płyn owodniowy pomaga w otwieraniu szyjki macicy, działając jak klin hydrauliczny i "taranując" drogę do wyjścia dziecka.

Analiza płynu owodniowego

W niektórych przypadkach lekarze wysyłają ciężarną kobietę do badania płynu owodniowego. Ta procedura nazywa się amniocentezą i obejmuje przebicie pęcherza.

ilość płynu owodniowego

Wśród wskazań do amniopunkcji:

  • Rezus konfliktu między matką a dzieckiem;
  • podejrzenie patologii chromosomowych;
  • podejrzenie niedotlenienia (głodu tlenu) płodu;
  • w przypadku konieczności wczesnego porodu, amniocenteza pomaga w ustaleniu, czy płód jest gotowy do porodu.

Badanie płynu owodniowego pozwala uczyć się płci nienarodzonego dziecka , jego grupa krwi, prawdopodobne choroby dziedziczne. Ale ta analiza może być przeprowadzona tylko w 14. tygodniu ciąży.

Jest to niezwykle rzadkie, ale występuje u kobiet w ciąży z taką patologią jak płyn owodniowy zatorowy ( zator z płynem owodniowym ). Dzieje się tak, gdy płyn dostaje się do krwiobiegu matki i wywołuje skurcz gałęzi kobiecej tętnicy płucnej. W 70-90% przypadków kończy się śmiercionośnym rezultatem. Na szczęście takie zjawisko występuje w 1 z 20-30 tysięcy rodzajów.