10 Obstrukcyjny tydzień ciąży jest uważany za punkt zwrotny w rozwoju ciąży. Ponieważ rozwój zarodka dobiega końca w tym okresie, proces rozwoju dziecka przechodzi na nowy poziom - okres płodowy. To kończy układanie głównych zarodkowych pączków tkanek i narządów. Zarodek nabywa cechy charakterystyczne dla osoby, to znaczy zamienia się w pełnoprawny owoc.

Stan dziecka w 10. tygodniu ciąży

W przypadku dziecka dziesiąty ciążowy tydzień ciąży odpowiada 8 tygodniowi wzrost wewnątrzmaciczny . Na tym etapie układanie wszystkich narządów już się zakończyło, a ich dalszy rozwój jest kontynuowany. Łożysko jest w pełni ukształtowane i dobrze funkcjonuje. Serce skurczyło się z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę. Tworzą się układy immunologiczne i limfatyczne. Zewnętrznie płód już wyraźnie zdefiniował nogi, pióra, stawy, palce i małżowiny uszne. Podczas ultradźwięków można zaobserwować spontaniczne, chaotyczne ruchy dziecka, poruszające kończynami.

Płód w 10. tygodniu położniczym ma masę około 5 gramów, a jego długość wynosi około 40 mm. Do tego czasu centralny układ nerwowy jest już aktywny, w tym mózg. U chłopców na tym etapie rozwoju wewnątrzmacicznego zaczyna się synteza testosteronu. Nerki są już zdolne do produkcji moczu.

Stan matki przyszła w 10. tygodniu ciąży

W 10 tygodniach położniczych kobieta zwykle boryka się z problemami w stanie psycho-emocjonalnym. Wynika to z intensywnego wzrostu dziecka i zwiększonej ilości hormonów we krwi. Obserwowane są następujące zmiany:

  • wahania nastroju;
  • płaczliwość;
  • zmiany w apetycie;
  • szybkie zmęczenie;
  • bezsenność;
  • nieuwaga;
  • zmęczenie.

Oprócz powyższych w okresie 10 tygodni położniczych ciąży pojawiają się mdłości i inne oznaki zatrucia . Ale pomimo tego wciąż wzrasta waga. A objawy zatrucia zwykle znikają po kilku dniach. W związku ze wzrostem macicy może pojawić się uczucie ciężkości w okolicy miednicy. Obrzęk gruczołów mlecznych obserwuje się pod wpływem podwyższonego poziomu homonu. Często występuje również zwiększone tworzenie się gazów w jelitach, aw rezultacie wzdęcia.

Brzuch w 10 tygodniu położniczym nie jest jeszcze zauważalny, ale kontur talii stopniowo spłaszcza się. Macica powiększa się. Pomimo tego, że jego wielkość jest porównywalna do wielkości grejpfruta, macica nie pasuje do miednicy mniejszej i wystaje nieco ponad artykulację łonową.

W czasie 9-10 tygodni ciąży ciąży szczególnie ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku wystąpienia zespołu bólowego lub rozładowania domieszką krwi należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Konieczne jest zapewnienie pełnego snu i odpoczynku, spróbuj spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Ważne jest również unikanie stresującej sytuacji i stresu emocjonalnego.

10. tydzień ciąży czas położniczy

I, oczywiście, nie zapominaj o odpowiednim jedzeniu, które powinno być różnorodne, pełne i zrównoważone pod względem składu. Powinieneś uwzględnić więcej pokarmów zawierających wapń w diecie. Ponieważ w tym okresie zęby są unieruchomione w płodzie. Jeśli ciąża jest normalna i nie ma zagrożenia jej załamaniem, życie seksualne nie może być ograniczone.

Okres położniczy trwający 10 tygodni ciąży charakteryzuje się obecnością małej macicy, ale może już naciskać żyły, naruszając odpływ krwi żylnej. Dlatego w tym okresie konieczne jest monitorowanie opróżnienia jelita, aby nie dopuścić do długotrwałego zaparcia.