Amniocenteza to bardzo okropna i nieprzyjemna procedura. Nie każda kobieta z chęcią i niewzruszonym sercem pójdzie do niej. Jeśli jednak jest to konieczne, a lekarz nalega na jego wykonanie, lepiej jest słuchać i decydować.

Ogólnie rzecz biorąc, analiza nazywana amniocentezą jest ogrodzeniem płyn owodniowy przez nakłucie płynu owodniowego i brzucha matki. Zabieg wykonywany jest pod ścisłym nadzorem czujników ultradźwiękowych i jest praktycznie biżuterią lekarza. W końcu musisz wziąć niezbędną ilość płynu i nie zaszkodzić dziecku w centymetrach, a nawet w milimetrach. A czasami, choć bardzo rzadko, zdarzają się sytuacje, w których igła nadal dotyka ważnych części płodu, powodując nieodwracalne uszkodzenia.

Otrzymany płyn owodniowy, a raczej jego komórki, hoduje się przez 2-3 tygodnie i tylko wtedy informacje z niego uzyskane są oceniane. A informacja jest po prostu kolosalna. W cieczy znajdują się komórki płodowe, drobnoustroje, związki chemiczne otaczające dziecko. A wszystko to powie ci o stanie zdrowia dziecka, jego strukturze genetycznej, stopniu rozwoju i wiele więcej.

Czy amniocenteza jest niebezpieczna?

A jednak, matki, którym przypisano tę analizę, mają wątpliwości co do skutków amniopunkcji i jak często można usłyszeć pytanie - kiedy przeprowadzana jest analiza. Nawiasem mówiąc, czas amniopunkcji istnieje naprawdę: analizę przeprowadza się w 16-24 tygodniu ciąży.

I to przed konsekwencjami amniopunkcji istnieje ryzyko negatywnej reakcji organizmu i dziecka. Niebezpieczeństwo polega na możliwym poronieniu po analizie (około 1 na 200 lub 500 przypadków). Ponadto zabieg może spowodować infekcję i infekcję macicy (1: 1000) oraz dalsze porody przez kilka dni po przebiciu.

Krwawienie u płodu i matki, wyciek płynu owodniowego, gorączka, stan gorączkowy - wszystko to jest okazją do pilnego leczenia w celu uzyskania pomocy medycznej.

Wskazania do amniocentezy

Jakie są główne wskazania do przeprowadzenia tak złożonej i niebezpiecznej analizy? Wydaje się, że powinny być bardzo, bardzo znaczące. I w rzeczywistości te wskazania są ważne. Na przykład analiza jest pokazywana kobietom, które po raz pierwszy zaszły w ciążę po ukończeniu 35 lat. Nakłucie płynu owodniowego w tym przypadku ma na celu określenie obecności lub braku zespołu Downa.

Ponadto, jeśli rodzina już posiada Dziecko w dół lub dziecko z zespołem Huntera, wtedy amniopunktura ma sens. I nawet jeśli rodzina ma innego bliskiego krewnego z powyższymi syndromami.

Jeśli matka - nosiciel hemofilia, za pomocą amniopunkcji może określić płeć dziecka. Jak wiadomo, hemofilia może być przenoszona z matki tylko na synów. Jednak sam fakt przekazania lub analizy dziedziczenia w tym przypadku nie ujawni się.

Analiza jest również przeprowadzana, jeśli oboje rodzice cierpią na chorobę Tay-Sachs, anemię sierpowatą lub jeden z nich świadectwo amniocentesis rodzice (lub oboje) chorują na pląsawicę Huntingtona. Kolejną wskazówką jest potrzeba określenia stopnia rozwoju płuc dziecka. W tym przypadku amniopunkcja wykonywana jest w późniejszym okresie ciąży.

Niezawodność amniopunkcji

Jeśli wynik analizy jest rozczarowujący, to znaczy "zły", to jest prawdą prawie 100%. I w tym przypadku rodzice muszą dokonać trudnego wyboru - pogodzić się z opieką nad ciężko chorym dzieckiem lub zakończyć ciążę. Oczywiście, bardzo trudno jest podjąć decyzję w tym przypadku, zarówno moralnie, jak i emocjonalnie, ale jest to konieczne.