Zespół Downa nie jest chorobą, ale anomalią genetyczną, która prowadzi do istotnych zmian w organizmie. On nie jest traktowany. Dlatego lepiej powiedzieć "syndrom", a nie "choroba".

Syndrom obejmuje zestaw szczególnych cech i cech. Nazwa ta pochodzi od brytyjskiego lekarza, który pierwszy ją opisał - John L. Dawn. Zespół Downa jest bardzo powszechną anomalią. Około 1 na 700 dzieci rodzi się z nim, teraz dzięki metodom diagnozowania kobiet w ciąży liczba ta jest nieco mniejsza, 1: 1000. Jedynym sposobem sprawdzenia, czy dziecko ma nieprawidłowość chromosomową, jest wykonanie analizy płynu pępowinowego. Wszystkie matki zagrożone są zachęcane do tego.

Noworodek z zespołem Downa

Doświadczeni lekarze dzieci mogą je rozpoznać od pierwszych dni życia. Wyróżniają się one wieloma charakterystycznymi cechami.

Znaki dziecka na dole:

 • płaska twarz i szeroki płaski nos;
 • ukośne nacięcie oka. Wewnętrzny kącik oka ma zmarszczkę;
 • krótka głowa, płaski kark, zaburzenia ucha;
 • Otwórz małe usta. Krótkie niebo, język nie pasuje, wystaje z ust;
 • hipotonia - słaby mięsień. Zwiększona ruchliwość stawów;
 • 45% dzieci z zespołem Downa ma jedno poprzeczne fałdowanie w dłoni.

Z reguły dziecko z zespołem Downa ma wewnętrzne anomalie. Najczęstsze z nich to:

 • wrodzone wady serca. Występują u 40% dzieci;
 • problemy ze wzrokiem. Wrodzone zeza, zaćma, jaskra;
 • uszkodzenie słuchu;
 • patologie w układzie trawiennym;
 • czasami dziecko może doznawać uśpienia oddechowego we śnie, wynika to z nieprawidłowości w części ustnej gardła;
 • choroby układu hormonalnego;
 • zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (dysplazja stawów biodrowych, brak pojedynczego żebra, deformacja klatki piersiowej, niski wzrost).

Ostateczną diagnozę podejmuje się jednak dopiero po wynikach analizy liczby chromosomów. Jest przeprowadzany przez genetyka.

Większość dzieci z zespołem Downa pozostaje w tyle za swoimi rówieśnikami w rozwoju. Kiedyś takie dzieci były upośledzone umysłowo. Ale teraz mniej o tym mówią. > Rzeczywiście, rozwój dziecka w dół jest powolny, ale są dziećmi, tak jak wszyscy inni. A ich pomyślne wejście w życie zależy od tego, jak bliscy ludzie zareagują na to ze zrozumieniem.

Dlaczego rodzą się dzieci?

Znaki dziecka w dół

Zespół Downa występuje w wyniku zaburzeń genetycznych, w których każda komórka w ciele ma dodatkowy chromosom. U zdrowych dzieci w komórkach są 23 pary chromosomów (w sumie 46). Jedna część idzie do dziecka od matki, druga od papieża. Dziecko z zespołem Downa w 21 parach chromosomów ma dodatkowy niesparowany chromosom, więc to zjawisko nazywa się trisomią. Podczas zapłodnienia ten chromosom można uzyskać zarówno z plemnika, jak i komórki jajowej. W rezultacie, dzieląc oocyt z trisomią, każda następna komórka zawiera również dodatkowy chromosom. W sumie w każdej komórce pojawia się 47 chromosomów. Jego obecność wpływa na rozwój całego ciała i zdrowie dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, z tego, co rodzą dzieci Puchatego, nie jest w pełni znane. Eksperci wskazują na wiele czynników, dla których ten zespół występuje znacznie częściej.

Przyczyny urodzenia dziecka Down:

 1. Wiek rodziców. Im starsi rodzice, tym większe prawdopodobieństwo posiadania dziecka z zespołem Downa. Wiek matki wynosi od 35 lat, ojciec - od 45 lat.
 2. Dziedziczna cecha genetyczna rodziców. Na przykład w komórkach rodziców 45 chromosomów, tj. 21 jest dołączony do drugiego i nie jest widoczny.
 3. Ściśle związane małżeństwa.

Ostatnie badania przeprowadzone przez ukraińskich naukowców wykazały, że aktywność słoneczna może wpływać na pojawienie się nieprawidłowości w obrębie genu. Należy zauważyć, że czas poczęcia dzieci z zespołem Downa poprzedza wysoka aktywność słoneczna. Być może nie przez przypadek te dzieci nazywane są słonecznymi. Jednak gdy już to się stało, nie ma żadnego znaczenia, dlaczego dziecko urodziło się z zespołem Downa. Musisz zrozumieć, że to ta sama osoba. A bliscy ludzie powinni pomóc mu wejść w dorosłe życie.

Rozwój dziecka z zespołem Downa

Oczywiście, rodzice, którzy mają dziecko z zespołem Downa, będą mieli problemy. Na szczęście teraz coraz mniej rodziców opuszcza takie dzieci. Przeciwnie, akceptują tę sytuację i robią wszystko, co możliwe i niemożliwe, by wyrosnąć szczęśliwą osobą.

Takie dziecko koniecznie potrzebuje nadzoru medycznego. Konieczne jest ujawnienie, czy są jakieś wrodzone wady, powiązane choroby. Lekarze mogą przepisać specjalne leki, które mogą zmniejszyć wpływ tego zespołu.

Rodzice często dbają o to, ile dzieci Downa żyje. Przeciętnie ich średnia długość życia wynosi 50 lat.

Dziecko z zespołem Downa rozwija się wolniej. Później zaczyna trzymać głowę (przez trzy miesiące), siedzieć (przez rok), chodzić (do dwóch lat). Ale te warunki można zmniejszyć, jeśli nie pociągniesz i nie poprosisz o pomoc specjalistów.

Oczywiście w naszym kraju nie ma najlepszych warunków dla takich dzieci. Ponadto uprzedzenia ludzi uniemożliwiają tym dzieciom uczęszczanie do przedszkoli i szkół. Jednak w wielu miastach istnieją ośrodki rehabilitacyjne, organizowane są specjalne placówki przedszkolne.

Rodzice dziecka powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pełną komunikację z dziećmi, uczestnictwo w zajęciach zbiorowych i wakacjach itp.

Z reguły dla tych dzieci składa się indywidualny program szkoleniowy, który obejmuje:

 1. Gimnastyka specjalna. Jest to konieczne do kształtowania zdolności motorycznych. Gimnastykę należy rozpoczynać w młodym wieku i codziennie. Down's Child Development Wraz z wiekiem dziecko zmienia zestaw ćwiczeń.
 2. Masaż jest skutecznym środkiem rehabilitacji dziecka. Przyczynia się do ogólnego zdrowia i rozwoju dziecka.
 3. Gry z dzieckiem: palec, aktywny. Gry kolektywne są bardzo ważne.
 4. Nauka alfabetu i liczenie.
 5. Czytanie i zapamiętywanie wierszy, śpiewanie piosenek itd.

Głównym zadaniem jest przygotowanie dziecka z zespołem Downa w jak największym stopniu do samodzielnego życia. Nie izoluj go od społeczeństwa, nie ukrywaj go w czterech ścianach. Miłość i troska pomogą mu pokonać wszystkie trudności i żyć pełnią życia.