Niedobór laktozy u dzieci jest to niezdolność organizmu do trawienia cukru mlecznego (laktozy) z powodu braku enzymu laktazy w jelicie cienkim.

Formy niedoboru laktazy

Niedobór laktozy to:

  • pierwotna lub wrodzona - laktaza nie jest w ogóle wytwarzana (jest bardzo rzadka);
  • przemijający - występuje u wcześniaków i stopniowo, gdy jelita dojrzewają, mijają;
  • niedobór laktazy wtórnej - występuje bardzo często na tle infekcji jelitowych, dysbakteriozy, niewłaściwego odżywiania się dziecka lub niewłaściwego przywiązania do piersi dziecka, gdy nie otrzymuje mleka z tłuszczu tylnego, ale jest do bani tylko mleka bogatego w węglowodany.

Niedobór laktozy jest ważny w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko spożywa tylko mleko matki. Po dwóch latach produkcja laktazy stopniowo maleje, a u osoby dorosłej praktycznie nie jest wytwarzana.

Objawy niedoboru laktazy u dzieci

Objawy niedoboru laktazy u dziecka są następujące:

  • płynne, częste (ponad 10 razy dziennie), spienione stolce z kawałkami śluzu i niestrawione kwaśno pachnące mleko;
  • jeśli dziecko cierpi na zaparcia, najpierw pojawiają się grudki, a potem spieniona woda;
  • częste i obfite niedomykanie;
  • wymawiane dudnienia i skurcze brzucha;
  • dziecko przybiera na wadze słabo lub wcale.

Warto zauważyć, że tylko te oznaki niedoboru laktazy u dziecka nie mogą być wiarygodne. niedobór laktozy w objawach u dzieci Konieczne jest przeanalizowanie kału pod kątem węglowodanów, analiza pH odchodów, testy genetyczne i oddechowe mogą być przeprowadzone w celu potwierdzenia diagnozy.

Jak pozbyć się niedoboru laktazy?

Jedzenie dziecka z niedoborem laktazy staje się faktycznym leczeniem tego schorzenia. Należy pamiętać, że decyzja o pełnym przeniesieniu dziecka z mlekiem matki do matki mieszaniny niezawierające laktozy bierze tylko lekarza. Najczęściej zastępstwo ma miejsce częściowo, ponieważ mleko matki zawiera już laktazę, a stan dziecka wraca do normy. W przypadku dysbakteriozy dodatkowo stosuje się probiotyki.