Dla każdego niezaprzeczalna korzyść płynąca z mleka matki nie jest tajemnicą. Ma wszystkie elementy, które są niezbędne dla małego człowieka, który właśnie się pojawił. Niestety, ta zasada nie jest bez wyjątków. Niektóre dzieci są nosicielami rzadkiej choroby spowodowanej brakiem enzymów w niedojrzałym jelicie, które są niezbędne do całkowitego podziału mleka matki. Cukier mleczny, który zawiera, z niedoborem laktazy nie jest dzielony. W rezultacie dziecko ma poważne problemy zdrowotne: ból brzucha, wzdęcia, niedowagę, piankowaty stolec . Ta choroba jest często przyczyną uszkodzenie skorupy piersi .

Istnieją tylko dwie opcje rozwiązania tego problemu. Pierwszym z nich jest stosowanie leków enzymatycznych, które rekompensują brak własnej mikroflory jelitowej. W takim przypadku matka może kontynuować karmienie piersią. Druga opcja - całkowite odrzucenie naturalnego żywienia. W tym przypadku mleko matki należy zastąpić mieszaninami bezlaktozowymi dla dzieci, co oznacza, że ​​nie zawierają laktozy, czyli cukru mlecznego.

Główne różnice

Jaka jest różnica między mlekiem modyfikowanym dla niemowląt i lekami konwencjonalnymi, które zawierają ten składnik? Podobnie jak inne przystosowane, wolne od laktozy mieszanki są opracowywane z uwzględnieniem potrzeb rosnącego ciała dziecka. Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich skład był zbliżony do mleka matki. Większość zwykłych mieszanek wytwarza się na bazie mleka krowiego, aw mieszankach bez laktozy zastępuje się je kozim lub soi. Ponadto, żywienie dzieci z niedoborem laktazy jest wzbogacone o mikroelementy, witaminy i minerały, redukując równolegle zawartość soli i białka.

Zasadnicza różnica polega na tym, że adoptowana mama może sama podnieść dziecko, koncentrując się wyłącznie na smakach okruchów, a także na reakcji swojego organizmu na nowy produkt żywnościowy. A pytanie, która mieszanka bez laktozy jest najlepsza dla dzieci, biorąc pod uwagę specyfikę ich zdrowia, może zdecydować tylko lekarz! I nie chodzi tylko o to, że to jedzenie jest medyczne, ponieważ niedobór laktazy nie jest wymówką dla całkowitego zaprzestania laktozy, w której organizm potrzebuje dziecka przez cały czas. W każdym konkretnym przypadku porcja okruchów powinna być dostosowana i tylko specjaliści mogą to zrobić!

Zasady podawania mieszaniny

Dziś można zobaczyć dziesiątki różnych rodzajów mieszanek de-laktozy. Najbardziej poszukiwane są następujące:

  • Mamex Lactose (Nutrition);
  • Pepti-Junior, Nutrilon (Nutricia);
  • Diargal (Gallia);
  • Peptyd Tutteli (Valio);
  • Damil Pepti (Danone);
  • Enfamil Nutramigen, Enfamil Pregestinil (Mead Johnson);
  • Al-110, Alsoy, HAN (Nestle);
  • Nutrilak BL (Nutritek);
  • Ansulak M (Cofranlate / Sogelate).

Pierwsze cztery rodzaje mieszanin są odpowiednie dla noworodków.

kompozycja nie zawierająca laktozy

A teraz, jakie istnieją zasady wprowadzania mieszanin niezawierających laktozy, czy istnieją wyjątki od nich? Po pierwsze, odżywianie zalecane przez lekarza wprowadza się tylko krok po kroku, kontrolując reakcję organizmu. Mieszanina może powodować zaparcia, gwałtowny spadek masy ciała, pogorszenie samopoczucia okruchów. Ponadto alergia na wybraną mieszaninę niezawierającą laktozy nie jest wykluczona. Aby wprowadzić nową mieszaninę, konieczne jest podanie mikrodawek, zaczynając od łyżeczki. Jeśli zauważysz jeden z wymienionych powyżej objawów, porozmawiaj z lekarzem o zamianie konkretnej mieszaniny na inną.

W większości przypadków po dojrzewaniu przewodu pokarmowego dziecka enzymy rozkładające laktozę zaczynają być wytwarzane w wymaganej ilości.