W pierwsza przynęta dziecko zaczyna wstrzykiwać owsiankę jako produkt, który jest łatwiejszy w trawieniu i zawiera wiele użytecznych witamin i mikroelementów. Wraz z wprowadzeniem żywności uzupełniającej, rzadko pojawia się pytanie: jaki rodzaj płatków jest lepszy: nabiału lub bez produktów mlecznych, ponieważ w pierwszych dniach karmienia uzupełniającego zawsze jest owsianka bez mleka i nie więcej niż jedna łyżeczka do herbaty.

Bezowocna owsianka

Wielu różnych producentów żywności dla niemowląt produkuje zboża pozbawione produktów mlecznych, które dobrze pasują do pierwszej uzupełniającej żywności. Przy wyborze należy pamiętać o różnicy między owsianką mleczną a mlekiem bezmlecznym: na opakowaniu w mleku bezmlecznym zawsze należy go rozcieńczyć wodą. Konieczne jest również rozważenie, które zbóż bezemleczne najlepiej nadają się do tego lub tamtego wieku. W pierwszej fazie znajdują się kaszki bez nabiału (do żywności uzupełniającej) i 2 etapy (w celu rozszerzenia diety). Pierwszym krokiem jest hipoalergiczna kasza gryczana, kukurydziana lub ryżowa, która nie powinna zawierać cukru, mleka ani glutenu (białka wchodzącego w skład zbóż).

Bezmleczna kasza gryczana

Owsianka z gryki jest bardzo przydatna dla dziecka ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B, PP, miedzi, żelaza, magnezu, cynku, a także grykę zawiera dużą ilość cennego białka roślinnego, tłuszcze i węglowodany, błonnik pokarmowy. Kasza gryczana jest często wprowadzana jako pierwsza ze względu na jej wysoką strawność i hipoalergiczność.

Beztłuszczowe płatki ryżowe

Ryżowa owsianka jest rzadko podawana dzieciom z tendencją do zaparć, ale w rzeczywistości nie jest przygotowana z rozgniecionego ryżu, który wywołuje zaparcia, ale z mąki ryżowej, która nie ma takich skutków ubocznych. Ta owsianka jest bardzo bogata w błonnik roślinny, ale zawiera mniej witamin, zwłaszcza w grupie B.

Bezmleczna kasza kukurydziana

Kasza kukurydziana jest zalecana nie tylko ze względu na wysoką zawartość błonnika i białka, ale także żelaza, szczególnie w porównaniu z ryżem. Bardzo często producenci uzupełniają owsiankę wapniem, witaminami i pierwiastkami śladowymi, ale konieczne jest sprawdzenie, czy proszki bezmleczne zawierają barwniki, cukry i aromaty. Przepisy dotyczące zbóż na bazie mleka są zwykle wskazane na opakowaniu, zawierają szczegółowe informacje na temat rozcieńczania go wodą i tego, czy można go stosować w tym wieku dla dziecka.

Rozbudowa diety: kaszki mleczne i bezmleczne dla dzieci

W starszym wieku i jeśli dziecko dobrze opanowało zboża bez glutenu, można wprowadzić zbóż zbożowych (jęczmień, pszenica, owies i manna) w celu rozszerzenia diety. Zwykle są bezmleczne, bogate w błonnik i skrobię. Manka - uboga w błonnik i witaminy, może wiązać witaminę D, wspierając rozwój krzywica , a zatem ona jest prowadzona na końcu, po zaledwie roku.

Jeśli konieczne jest wprowadzenie owsianki mlecznej po mleczarni, wprowadza się ją stopniowo, jako uzupełnienie, zaczynając od łyżeczki i doprowadzając do pożądanej objętości przez 1-2 tygodnie.

Mleko i bezmleczna kasza dla dzieci

Owsianka powinna być jednorodna, bez grudek, świeżo przygotowana. Jeśli jest ono zaparzane ze zbóż, to dla jednorodności zmielić na proszek, a po gotowaniu przetrzeć przez sito lub ruszt za pomocą blendera. Przed przygotowaniem owsianki z opakowania należy sprawdzić jej termin przydatności do spożycia. Jeśli dziecko nie chce spożywać zbóż pozbawionych produktów mlecznych, można je rozcieńczyć mieszaniną, ale jako pełnowartościowy rozcieńczalnik nie stosuje się mieszanki - wystarczy dodać kilka łyżek dla zwykłego smaku dziecka.

Czasami kobieta chce, aby jedzenie było bardziej pożywne i zastanawiałem się, czy możliwe jest zbieranie mleka bez mleka. Mleko krowie jest trudne do strawienia dla dziecka i może wywoływać reakcje alergiczne, ponieważ na pierwszy posiłek i ugotowaną owsiankę na wodzie dodaje się mleko, gdy dziecko dobrze je wchłania.