Ani dietetycy, ani pediatrzy nie będą w stanie jednoznacznie odpowiedzieć matce na pytanie, jak rozpocząć pierwsze karmienie dziecka. Istnieje jednak kilka ogólnie akceptowanych opcji, które są najbardziej powszechne. Spróbujmy to rozgryźć.

Uzupełniający wiek karmienia

Jeśli dziecko jest karmione sztucznie i mieszane, to pierwsze "dorosłe" jedzenie może być mu oferowane w ciągu 4-5 miesięcy. Mama musi poczuć, ile miesięcy zacznie karmić, ponieważ niektóre dzieci wykazują zainteresowanie pokarmem już w wieku czterech miesięcy. Pamiętaj jednak, że na początku celem nie jest karmienie dziecka, ale zapoznanie go z innymi smakami niż mieszanina. Decydując, kiedy rozpocząć karmienie sztucznego artysty, należy wziąć pod uwagę daty szczepień i stan zdrowia dziecka. Tydzień przed szczepieniem i tydzień po nim nie możesz zaoferować dziecku nowych produktów. Dziecko, oczywiście, musi być całkowicie zdrowe.

Osobno warto zwrócić uwagę na czas, w którym należy rozpocząć karmienie wcześniaka, którego waga przy urodzeniu nie przekraczała 2,5 kg. W większości przypadków niska masa ciała dyktuje własne zasady - dodatkowa żywność jest potrzebna już 2-3 miesiące. I pamiętajcie, że jego wprowadzenie odbywa się wyłącznie pod kontrolą pediatry!

W przypadku niemowląt karmionych piersią do szóstego miesiąca życia mleko matki jest wystarczające, dlatego nie ma potrzeby wprowadzania pokarmów uzupełniających.

Opanuj "dorosły" stół

Po ustaleniu granic wiekowych ustalamy, jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie uzupełniającej żywności, tak aby nowe produkty przynosiły dziecku wyłącznie korzyści. Nie ma zbyt wielu opcji:

  • przecier warzywny;
  • sfermentowane produkty mleczne;
  • mleko i płatki zbożowe;
  • mięso, jajka.

Warzywa zawierają więcej mikroelementów i witamin niż fermentowane produkty mleczne, więc matki wolą zaczynać karmienie z tłuczonymi ziemniakami. Z jednej strony jest to prawdą, ale prawdopodobieństwo niepożądanych reakcji organizmu (dysbakterioza, zaparcia, biegunka) jest większe niż przy stosowaniu fermentowanych produktów mlecznych. Tak więc słynny pediatra E. Komarowski uważa, że ​​należy zacząć karmić kefir dla dzieci (zarówno z mleka o niskiej zawartości tłuszczu, jak iz kefiru, zakupione w kuchni dla dzieci mlecznych). Konieczne jest podanie po raz pierwszy nie więcej niż 3 łyżeczki do herbaty, ale karmienie ich mlekiem z piersi, co jest typowe dla dziecka. Jeśli organizm zareagował normalnie na kefir, następnego dnia możesz podać więcej łyżeczki kefiru. Po tygodniu możesz dodać twarożek do kefiru (również łyżką). Jeśli wcześniej w rozmowach pediatrów o tym, które produkty rozpoczynać uzupełniającą żywność, ser twarogowy był daleki od pierwszego miejsca, dziś mit o jego szkodliwości został zdemaskowany. Faktem jest, że nie ma on nic wspólnego z wczesnym zarastaniem fontanelu. Ponadto zawartość wapnia w mleku matki jest wyższa niż w twarożku.

Po wprowadzeniu kefiru i twarogu nadszedł czas, aby rozpocząć uprawę warzyw z wprowadzeniem do tłuczonych ziemniaków i dyni. Nie próbuj gdzie zacząć jedzenie roślinne zamieniaj warzywa w jednorodną jednorodną masę. Obecność rozgniecionych kawałków wielkości główki zapałki nie szkodzi dziecku i poprawia umiejętności żucia. Po siedmiu miesiącach zaoferuj dziecku niskotłuszczowe puree mięsne, a następnie ryby. Pytanie, które owoce zacząć karmić, jest szczególnie ważne, ponieważ wśród nich jest wiele alergenów. Apple to najlepsza opcja. Jeśli dziecko często ma wzdęcia, należy je upiec.

Ważne zasady

Aby wprowadzić komplementarną żywność, która przyniesie radość zarówno matce, jak i niemowlęciu, musisz mądrze się do niej zbliżyć. Najpierw pamiętaj o dawkach mikro. Po drugie, należy zachować ostrożność w przypadku produktów spożywczych, które mogą powodować reakcje alergiczne. A co najważniejsze, nadal karm niemowlę mlekiem matki!