Wiele osób kefir ma szczególne miejsce w codziennej diecie. Popularność kefiru wiąże się nie tylko ze smakiem, ale także z wieloma przydatnymi właściwościami. Ten napój zawiera wiele elementów niezbędnych dla ludzkiego ciała. Składa się z witamin, białek, mikroorganizmów kwasu mlekowego. Kefir pomaga przywrócić naturalną równowagę osoby, ma ogólne działanie kojące, przywraca mikroflorę jelitową, poprawia apetyt i ma działanie terapeutyczne w dysbakteriozie dzieci.

Czy dzieci mogą kefirować?

Nie tylko możliwe, ale konieczne. Nic dziwnego, że są diety kefirowe, ponieważ kefir zapewnia wszystkie niezbędne mikroelementy, aby utrzymać ludzki układ odpornościowy i usuwa toksyny z organizmu. Oceniając wszystkie korzystne właściwości tego napoju, wiele matek ma pytanie: kiedy możesz dać kefir dziecku i czy będzie ono również przydatne dla dzieci w wieku do roku? Nie ma zgody co do wprowadzenia tego produktu do diety dziecka. Okres ten wynosi od 6 miesięcy do roku. Ale z reguły, jeśli dziecko karmi piersią, zaleca się mu kefir od 8 miesiąca życia. A kiedy karmienie sztuczne, aby rozszerzyć dietę tego fermentowanego produktu mlecznego, możliwe jest od 7 miesięcy. Opóźnienie wejścia produktu u niemowląt wiąże się z ich późniejszą adaptacją do pokarmu. I możesz podać kefir tylko wtedy, gdy twoja owsianka, przecier owocowy i warzywny pojawią się w diecie twojego dziecka.

Fakt, że kefir ma użyteczne właściwości nie oznacza, że ​​dziecko zacznie jeść kefir z wielką przyjemnością. W końcu dla niego głównym wskaźnikiem jest smak. Dlatego, jeśli dziecko nie pije kefiru, a czas, w którym pożądane jest jego wprowadzenie, już nadszedł, nie rozpaczaj, ponieważ istnieją różne sprytne sposoby, jak sprawić, by zakochał się w tym napoju. Wystarczy dodać jabłek lub banana do kefiru, ale w żadnym wypadku nie należy go słodzić cukrem, ponieważ to neguje wszystkie korzyści z niego. Warto również zauważyć, że jeśli Twoje dziecko ma nadwagę, to kefir lub jogurt jest mu po prostu niezbędny, a w przypadku niedostatecznej masy skrzep jest najlepszym rozwiązaniem.

Przechowuj kefir i jogurt, który konsumenci spożywają, nie są produktami przeznaczonymi dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Mogą powodować reakcję alergiczną z powodu barwników i konserwantów zawartych w kompozycji. Więc jaki rodzaj kefiru daje dziecko? Najlepszym rozwiązaniem byłoby samodzielne gotowanie. Ale jeśli nadal kupujesz w sklepie, to przy wyborze należy uważnie przyjrzeć się składowi, upewnić się, że nie wszystkie są możliwe. E. Okres przydatności do spożycia powinien być minimalny, co wskazuje na naturalne pochodzenie produktu.

Jak zrobić kefir dla dziecka?

Aby przygotować kefir dla dziecka w domu, weź kefir ze sklepu jako przystawkę i dodaj go do ciepłego mleka. W proporcjach: za szklankę mleka - jedną łyżkę kefiru. I pozostaw w ciepłym miejscu, aż do utworzenia masy podobnej do galaretki, będzie to jednodniowy kefir. W ciągu najbliższych 10 dni można go wykorzystać do przygotowania nowych porcji. Również w aptece można kupić specjalne drożdże na kefir i przygotować kefir według instrukcji. Domowy kefir dla dzieci jest o wiele bardziej przydatny niż kradzież sklepowa, ponieważ zawiera znacznie więcej kefir domowy dla dzieci pożyteczne bakterie i nie zawiera szkodliwych dodatków.

Warto również zauważyć, że takie sfermentowane produkty mleczne jak kefir czy twarożek są dobrze tolerowane nawet przez dzieci z alergią na mleko. Wynika to z częściowej hydrolizy białka w fermentowanych produktach mlecznych. W tej formie jest znacznie lepiej trawiony przez przewód pokarmowy dla dzieci.

Jak dać dziecko kefir?

Podobnie jak przy wprowadzaniu jakichkolwiek nowych potraw dla niemowląt, należy rozpocząć karmienie jogurtu powinno być stopniowo. Pierwszego dnia zaleca się podawanie nie więcej niż jednej łyżeczki do herbaty i każdego dnia, aby zwiększyć dawkę, aż osiągnie objętość ustaloną w tym wieku.