Wiele dzieci w pierwszym roku życia boryka się z różnymi problemami trawienia, jednym z powodów może być niedobór laktazy lub innymi słowy nietolerancja laktozy. W tej chorobie dziecko ma obniżoną aktywność enzymu trawiennego, odpowiedzialnego za rozszczepienie laktozy - laktazy jelitowej. Laktoza jest z kolei mlekiem cukrowym, zawartym w dużych ilościach w mleku matki, mleku krowim, a także w różnych mieszankach mlecznych. W przypadku braku laktazy lub jej całkowitej nieobecności w jelicie następuje wzrost procesów fermentacji, w wyniku czego dzieci często mają wzdęcia, kolkę, biegunkę i niedostateczny przyrost masy ciała. Jednak stosowanie nowoczesnych leków enzymatycznych może wyeliminować główne objawy przejawienia niedoboru laktazy, przy jednoczesnym zachowaniu karmienia piersią.

Jednym z tych leków, które zawierają enzym laktazy, jest mała laktaza. Mianowany lekiem dla dzieci od pierwszych dni życia i do siedmiu lat. Podczas przyjmowania tego preparatu enzymatycznego objawy niedoboru laktazy są szybko eliminowane, co poprawia jakość trawienia.

Laktaza dla niemowląt - wskazania

Lek stosuje się w leczeniu nietolerancji laktozy u dzieci w celu poprawy procesu przyswajania pokarmów mlecznych i zapobiegania objawom tej choroby. Lek jest przepisywany dzieciom z naruszeniem trawienia z powodu funkcjonalnej niedojrzałości układów enzymatycznych.

Dziecko Lactase - jak wziąć?

Laktaza dla niemowląt jest dostępna w postaci kapsułek, jednak dzieciom poniżej 5 roku życia można podawać tylko kapsułki, które są wstępnie rozpuszczone w mleku. Konieczne jest stosowanie leku przy każdym karmieniu dziecka pokarmem zawierającym laktozę, a pojedynczą dawkę określa się w zależności od całkowitej ilości karmienia i kategorii wiekowej dziecka.

W przypadku dzieci w wieku poniżej 1 roku zalecana dawka to 1 kapsułka na 100 ml mleka. Dzieci od 1 roku do 5 lat - 1-5 kapsułek, w zależności od ilości spożytego mleka. W tym przypadku lek dodaje się do żywności zawierającej mleko w temperaturze nie wyższej niż + 55 ° C. Dawka laktazy dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat jest obliczana w zależności od ilości mleka lub żywności zawierającej laktozę i średnich z 2 do 7 kapsułek na karmienie. W tym wieku większość dzieci jest już w stanie połknąć całą kapsułkę, ale jeśli jest to trudne, jej zawartość można również rozpuścić w żywności.

Jak dać dziecku laktazę?

Przed karmieniem dziecka, które karmi piersią, wyraża się 10-20 ml mleka i podaje wymaganą dawkę laktazy dziecięcej. Następnie należy pozostawić mleko do fermentacji przez około 5-10 minut. Gdy dziecko pije tę porcję mleka, konieczne jest kontynuowanie normalnego karmienia.

laktaza dla dzieci, jak zażywać

W przypadku dzieci karmionych sztucznie zawartość kapsułek należy przelać do pełnej objętości spożywanego pokarmu i pozostawić do fermentacji na 10 minut.

Lek ten jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci, które mają indywidualną nietolerancję enzymu laktazy lub innych składników tego leku. Skutki uboczne i przypadki przedawkowania narkotyków z dzieckiem laktazy nie zostały zidentyfikowane.

Dzięki licznym badaniom udowodniono, że laktaza niemowlęca jest bardzo skutecznym lekiem dla dzieci, który pozwala na blokowanie objawów niedoboru laktazy przez 5 dni, przy jednoczesnym utrzymaniu naturalnego żywienia.