Najcenniejszą żywnością dla dzieci poniżej jednego roku jest mleko matki. Jest to wyjątkowy produkt, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy, tłuszcze i białka, węglowodany. Ale czasami mleko matki jest słabo wchłaniane przez dziecko. Jest to spowodowane niedoborem laktozy. Tak zwana choroba, w której wchłanianie produktów mlecznych, a zwłaszcza mleka matki. Niedobór laktozy jest raczej poważnym problemem patologicznym dla noworodka, więc rodzice powinni znać jego objawy. Laktoza nazywana jest cukrem mlecznym, który sam w sobie nie jest wchłaniany w jelicie. Organizm musi podzielić go na glukozę i galaktozę za pomocą specjalnego enzymu - laktazy. Brak tej substancji prowadzi do zaburzenia wchłaniania laktozy. Co to jest niebezpieczny niedobór laktozy? Laktoza pokrywa 40% wydatku energetycznego niemowlęcia, stymuluje prawidłową mikroflorę w żołądku, uczestniczy w rozwoju mózgu i siatkówki oka, a także promuje lepszą strawność niezbędnych mikrominerałów. W przypadku naruszenia wchłanialności laktozy dziecko będzie miało niewielki przyrost masy ciała i opóźnienie rozwojowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak określić niedobór laktozy.

Objawy niedoboru laktozy u niemowląt

Niedobór laktozy można podejrzewać za pomocą następujących objawów:

  1. Ciekły pienisty stolec zielonkawo zabarwiony z kwaśnym zapachem - biegunka. W kale z niedoborem laktozy grudki i spieniona woda mogą występować osobno. Ruch jelit występuje dość często - 10-12 razy dziennie.
  2. Wzmocnienie kolki jelitowej, jako zwiększonej fermentacji i tworzenia się gazów w żołądku. Z tego powodu dziecko, z dobrym apetytem, ​​odmawia karmienia piersią, nogi z nogami, łuki, kapryśne.
  3. Zwiększona niedomykalność i wymioty.
  4. W ciężkich przypadkach słabe przyrosty masy ciała, utrata masy ciała i opóźnienia rozwojowe.

Jeśli podejrzewasz niedobór laktozy, powinieneś skontaktować się z pediatrą gastroenterologiem. Lekarz przeprowadzi analizę niedoboru laktozy, najprostszym badaniem jest oddanie stolca w celu identyfikacji węglowodanów. U niemowląt zawartość węglowodanów nie powinna przekraczać 0,25%. Istnieją dodatkowe badania: pH w kale, stężenia gazów, aktywność laktazy w próbkach biopsyjnych.

Jak leczyć niedobór laktozy?

W leczeniu tej choroby stosuje się indywidualne podejście. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odżywianie w przypadku niewydolności laktozy spowodowanej wrodzoną nietolerancją laktozy. Jeśli dziecko jest karmione sztucznie, pokazane jest zmniejszenie ilości cukru w ​​mleku. Mieszaniny do niedoboru laktozy wybiera się na bazie soi, bezlaktozowej lub o niskiej zawartości laktozy lub w obecności enzymu laktazy.

Jeśli noworodek jest karmiony piersią, nie zmniejszaj ilości mleka. Wystarczy wziąć leki, które przyczyniają się do rozpadu laktozy, na przykład kapsułki Lactase Baby i Laktazy enzymatycznej. Wymagana ilość leku jest rozpuszczana w mleku i podawana dziecku. Ponadto przed karmieniem matka powinna wyrażać "przednie" mleko bogate w laktozę.

jak określić niedobór laktozy

A tak przy okazji, nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety dla mamy z niedoborem laktozy. Wystarczy użyć tych produktów, które są dozwolone dla matek karmiących.

W przypadku wtórnego niedoboru laktozy, który występuje na tle infekcji jelitowych lub chorób układu trawiennego, wystarczy wyleczyć i pozbyć się przyczyn źródłowych.

Kiedy występuje niedobór laktozy? - tego często interesują rodzice. W pierwotnej postaci choroby laktoza nigdy nie może zostać wchłonięta przez organizm. Trawienie laktozy we wtórnym niedoborze laktozy jest możliwe już w momencie, gdy dziecko osiąga sześć miesięcy życia.