zęby dziecka w systemie_1 Młodzi rodzice mają wiele powodów do radości. Pierwszy ząb jest jednym z nich. Niektórzy organizują nawet uroczystości na cześć tego wydarzenia. W tym samym czasie rodzice mają pewne pytania na ten temat, na przykład, jaki jest wzór wzrostu zębów niemowląt, kiedy zaczynają się zmieniać na stałe. Przyjrzyjmy się bliżej tym punktom.

Kiedy pojawiają się dziecięce zęby u dzieci?

Każde dziecko jest inne. Zasada ta przejawia się w wielu dziedzinach życia. Dlatego pierwszy ząb jednego rozcina się na 3 miesiące, a drugi - na 9. Wszystko to jest normalne. Średnio zęby pojawiają się u dziecka w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli przed pierwszymi urodzinami nie zauważyłeś objawów pierwszej erupcji, musisz udać się do lekarza.

Jak słodkie jest dziecko z pierwszymi siekaczami. Po pierwszym podziwie, a nawet dumie dla swojego dziecka, rodzice chcą wiedzieć, jak wydarzenia będą się dalej rozwijać. Aby to zrozumieć, trzeba spojrzeć na schemat erupcji zębów mlecznych u dzieci.

zęby mleczne u dzieci Schemat 2

Pierwsze, w ciągu 6-7 miesięcy, są centralne siekacze od dołu. Następnie z góry. Co więcej, górne siekacze boczne rosną - 9-11 miesięcy, pierwsze zęby trzonowe - 12-15. Następnie zostaną odcięte górne i dolne kły. A te ostatnie będą drugimi zębami trzonowymi - za 20-30 miesięcy.

Czas wybuchu może być nieco inny, ale kolejność z reguły jest taka sama dla wszystkich. Przez trzy lata dziecko ma zwykle wszystkie zęby mleczne, powinny mieć dwadzieścia. Konieczna jest dokładna ostrożność i ciągłe badanie jamy ustnej. Myj regularnie zęby i delikatnie. Ważne jest, aby dobrze wyczyścić każdy z nich. Jednocześnie uważaj, aby dziecko nie bolało dziąseł, zbyt gorliwe. Jeśli znajdziesz ciemne plamy na zębach, musisz zawsze skontaktować się z dentystą. Nie możesz mieć nadziei, że są mleczarniami i wkrótce się zmienią. Faktem jest, że infekcja od pierwszych zębów może być łatwo przeniesiona na stałe, ponieważ w szczęce znajdują się wystarczająco blisko. Dlatego próchnicę należy traktować z konieczności.

Od czasu ostatniego zęba trwającego 2-3 lata opiekujesz się jamą ustną. Teraz, w wieku 5-7 lat, centralne siekacze dziecka zaczynają się chwieją. Czas więc porozmawiać o tym, kiedy iw jakiej kolejności zaczynają wypadać zęby dziecka.

W jaki sposób zmiana zębów mlecznych na trwałe?

Po pierwsze, musimy omówić tę kwestię z dzieckiem, ponieważ niektóre dzieci boją się początkowego procesu. Powiedz mu, że jest to bardzo niezbędny etap życia, w wyniku którego wyrosną mocniejsze zęby. Ważne jest, aby stworzyć pozytywne nastawienie. Możesz cieszyć się z każdego zęba, który wypadł i poczekać, aż pojawi się nowy. Użyj baśń o bajce, dawać małe prezenty na cześć każdego małego wydarzenia.

Spójrzmy na schemat zamiany mlecznych zębów na trwałe.

zęby mleczne w programie dla dzieci 3

Pierwsze siekacze to siekacze centralne. Najpierw od dołu, potem od góry. Dzieje się to za 6-7 lat. Następnie siekacze boczne - 7-8 lat. Następny jest pierwszy molowy. Wymiana kłów występuje indywidualnie od 9 do 12 lat. W związku z tym mogą wypaść zarówno przed jak i po pierwszym i drugim zębie trzonowym. W każdym razie będzie to normalne. W wieku 10-12 lat wypadają drugie zęby trzonowe.

Zmiana uzębienia występuje naturalnie i w większości przypadków nie wymaga interwencji innej osoby. A jednak czasami rodzice chcą pomóc. Dentyści tak właśnie mówią usunąć oszałamiający ząb jest potrzebny tylko wtedy, gdy widzisz, że stała już rośnie, a mleko jeszcze się nie wypaliło. Jeśli tak nie jest, lepiej poczekać, aż małe korzenie rozpłyną się pod wpływem specjalnej substancji wytworzonej w tym czasie w ciele dziecka.