Rodzaje wysypki skórnej u dziecka mogą być bardzo duże. W tym materiale zakwalifikujemy je według pochodzenia:

  • wysypka na ciele dziecka jako objaw zakażenia;
  • objawy alergiczne;
  • inne gatunki, w tym formacje wrodzone.
Infekcje

Ospa wietrzna (ospa wietrzna)

Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, w której wysypki skórne u dzieci są pęcherze. Spowodowane przez wirus opryszczki, przenoszone przez unoszące się w powietrzu kropelki z osoby na osobę. Okres inkubacji może wynosić od dwóch tygodni do miesiąca, aw ostatnich dniach, nawet przed pojawieniem się wysypki, pacjent może zarazić innych. Nowo ukazany element ospy wietrznej wygląda jak plamka, a następnie tworzy wzgórek, na powierzchni których pojawia się pęcherzyk z płynną zawartością, która wysycha po kilku dniach, tworząc skorupę. Jeśli skorupa zostanie usunięta, po niej może pozostać blizna. Wysypce na skórze u dzieci może towarzyszyć gorączka do 38 stopni, osłabienie, ogólne złe samopoczucie. Leczenie polega na zapobieganiu infekcji przez uszkodzoną skórę i zmniejszaniu objawów zatrucia. Każdy element jest pomalowany jaskrawą zielenią lub roztworem nadmanganianu potasu, podać dużo napoju. Powtarzające się zakażenia ospą wietrzną prawie nie istnieją.

Odra

Czerwona wysypka u dziecka może być objawem odry - choroby wirusowej, która charakteryzuje się gorączką, osłabieniem, bólem głowy, uszkodzeniem spojówki oka, katarem, a także łagodną wysypką na ciele. Przenoszenie choroby Красные высыпания у ребенка taki sam jak ospy wietrznej - unoszące się w powietrzu kropelki od osoby do osoby. Częściej dzieci chorują, ale dorosły może także zachorować. Odporność po chorobie jest stała. Rzadko zachorują ponownie.

Po dziesięciodniowym okresie inkubacji temperatura ciała wzrasta do 39 ° C, pojawia się osłabienie, dyskomfort, pojawia się kaszel i zaczerwienienie błony śluzowej oczu. Charakterystyczny objaw odry pojawia się na błonie śluzowej policzków - małe białawe plamki z czerwoną obwódką, przypominającą kaszę mannę. Temperatura wkrótce spada, a po pojawieniu się wysypki ponownie wzrasta do dużej liczby. Wysypki na skórze u dzieci są podatne na łączenie się, mogą tworzyć się złożone kształty. W tym samym czasie na ciele zawsze znajdują się obszary normalnej skóry. Po zniknięciu wysypki pozostają brązowawe plamy pigmentacji, a skóra się odpryskuje. Choroba jest często leczona w domu z leżeniem w łóżku. Pokój jest zacieniony, ponieważ pacjent reaguje słabo na światło. Objawowe leczenie. Jako środek zapobiegawczy stosuje się szczepienie żywą szczepionką.

Erupcjom skórnym u dzieci towarzyszą także szkarlatyna i różyczka. Wysypka różyczkowa jest podobna do wysypki, najczęściej pojawia się głównie na ciele dziecka. Szkarlsta gorączka ma wiele charakterystycznych objawów: szkarłatny język, jasny trójkąt nosowo-wargowy i inne. W ostatnich latach choroby wieku dziecięcego mogły zostać przerwane lub pojawiły się nietypowo. W takich przypadkach nawet lekarz może mieć trudności z rozróżnieniem jednej choroby wieku dziecięcego od drugiej.

Objawy alergiczne

Wysypki alergiczne u dzieci są dość powszechne. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia się jest jedzenie. Możesz być uczulony na narkotyki, zwierzęta domowe, ukąszenia owadów, kurz i wiele innych.

Pokrzywka

Аллергические высыпания у детей

Ostra pokrzywka często jest spowodowana ukąszeniem owadów, lekami, spożywaniem określonego produktu. Przewlekła pokrzywka może być związana z różnymi patologiami. Choroba ta charakteryzuje się szybkim pojawieniem się u dzieci (i dorosłych) wysypki skórnej w postaci licznych silnie swędzących pęcherzy o jaskrawym różowym zabarwieniu. Po kilku godzinach erupcje te mogą zniknąć bez śladu, a następnie pojawić się ponownie. Jeśli choroba stanie się przewlekła, należy ustalić przyczynę jej wystąpienia. Mogą to być przewlekłe infekcje, choroby narządów wewnętrznych, inwazja robaków, rak i wiele innych.

Diathesis

Często wysypkę skórną u dzieci towarzyszy skaza, która objawia się u dzieci w takiej czy innej postaci:

  • neuro-artretyczny;
  • limfo-hipoplasty;
  • wysiękowy-katar (alergiczny).

Wysypka niemowlęcia występuje w trzeciej postaci skazy, która jest związana z nadwrażliwością i niskimi właściwościami barierowymi skóry i błon śluzowych. Alergiczna postać skaza chorego 30-60% dzieci w pierwszych latach życia. Najczęstsze objawy to zaczerwienienie i łuszczenie się policzków. Wysypka pieluszkowa, mleczna skórka na skórze głowy, mogą pojawić się różnego rodzaju wysypki. Leczenie diaterapii powinno być kompleksowe pod nadzorem pediatry.