Temperatura ciała dziecka, zwłaszcza noworodka, jest niestabilna. W ciągu dnia może kilkakrotnie wznosić się i opaść. Według ekspertów, najniższa temperatura jest rano, a w okresie od 16.00. do 18.00. - najwyższy. Jeszcze bardziej zauważalna jest różnica temperatur podczas aktywnego zawieszania i odpoczynku. Po uruchomieniu dziecka temperatura ciała może przekroczyć 37 stopni. U niemowląt temperatura często wzrasta z powodu banalnego przegrzania. Pediatrzy również zauważają, że ważny jest sposób pomiaru temperatury. Zwykle wszystkie wskaźniki są poprawne, jeśli termometr znajduje się w pachy. W przypadku pomiarów doodbytniczych i doustnych numery 37,2 ... 37,4 są uważane za normę.

Jaka temperatura jest niebezpieczna dla dziecka?

Wielu rodziców jest zagubionych: jaka jest temperatura, której potrzebujesz do zestrzelenia dziecka? Powszechnie wiadomo, że w temperaturze 37 ... 38 stopni nie należy stosować leków przeciwgorączkowych. Faktem jest, że ta temperatura przez dwa dni wskazuje, że organizm walczy z infekcją. Jeśli to zjawisko trwa dłużej niż dwa dni, wówczas konieczne jest obniżenie temperatury.

Przewidujemy pytanie: jaka jest krytyczna temperatura dziecka? Należy zauważyć, że reakcja organizmu na wzrost temperatury jest czysto indywidualna, ale temperatura bliska 40 stopni jest uważana za niebezpieczną dla dziecka. Nie jest możliwe szybkie zatrzymanie procesu podwyższania temperatury, a po 41 stopniach zaczynają się procesy sklejania krwinek czerwonych i zaburzenia procesów metabolicznych w tkankach mózgu.

Przypadki, gdy konieczne jest natychmiastowe obniżenie temperatury u dziecka:

 • temperatura powyżej 38,5 stopnia;
 • są oznaki niewydolności oddechowej;
 • są drgawki;
 • gorączka wraz z wymiotami i biegunką;
 • niemowlę ma choroby OUN i endokrynologiczne, takie jak cukrzyca;
 • dziecko uparcie odmawia picia, co może pociągać za sobą odwodnienie organizm.

Oczywiście we wszystkich tych sytuacjach powinieneś zadzwonić do domu pediatry, aby zbadał miękisz i przepisał odpowiednie leczenie.

Jak obniżyć ciepło?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie temperatury:

 • leki przeciwgorączkowe (Paracetamol, Nurofen, Panadol, itp.) Należy preferować środki doodbytnicze (czopki, lewatywy), szczególnie jeśli pacjent wymiotuje lub dziecko nie ukończyło 1 roku życia;
 • utrzymywanie temperatury chłodnego powietrza w pomieszczeniu;
 • napoje o kwaskowatym smaku (kompoty, napoje owocowe, herbata z cytryną);
 • niebezpieczna temperatura dla dziecka
 • pocieraj dziecko rozcieńczone wodą z octem lub wódką. Po zabiegu należy pozostawić dziecko nago przez jakiś czas lub przykryć lekkim prześcieradłem.

Nie należy oczekiwać chwilowego obniżenia temperatury do normy, wystarczy, że wydajność termometru początkowo spadnie o 1 ... 1,5 stopnia.

Mamy nadzieję, że rodzice artykułu otrzymali kompletną odpowiedź na pytanie, w jakiej temperaturze można zestrzelić dziecko? Należy pamiętać, że leki należy podawać dziecku wyłącznie na receptę lekarską!