Autyzm wczesnego dzieciństwa jest zaburzeniem psychicznym, które powstaje w wyniku upośledzenia rozwoju mózgu, w którym dziecko nie chce komunikować się z innymi ludźmi, charakteryzuje się ograniczeniem zainteresowania i manifestacją tego samego rodzaju działań. Autyzm występuje w około 4 przypadkach na 10 000 populacji, wśród dzieci przeważają chłopcy z autyzmem wczesnego dzieciństwa (około 4 razy więcej niż dziewczęta).

Oznaki autyzmu w dzieciństwie

Najczęściej zespół autyzmu wczesnego dzieciństwa staje się widoczny do 2,5 - 3 lat, ale objawy autyzmu mogą być wykryte w tym okresie

 • niemowlęctwa. Główne objawy są następujące:

 • naruszył "kompleks rewitalizacyjny", charakterystyczny dla niemowląt. Niemowlę praktycznie nie reaguje na zewnętrzne bodźce: światło, dźwięk grzechotek itp., Późniejsi rówieśnicy zaczynają rozpoznawać rodziców, nie okazują im sympatii;
 • dziecko odkłada oczy, spojrzenie nieobecne;
 • gestykulacja u dzieci różni się od zwykłej, może być całkowicie nieobecna;
 • uciekać przed dotykiem ludzi, nawet rodziców;
 • możliwe odrzucenie mleka matki;
 • pojawia się opóźnienie w rozwoju mowy, mowa jest monotonna, pozbawiona emocji;
 • zwiększony niepokój ;
 • można zaobserwować przyspieszony wzrost obwodu głowy.

Wraz z pojawieniem się potrzeby wejścia do społeczeństwa, objawy choroby stają się bardziej wyraźne, w przypadku braku korekty, izolacja osoby zwiększa się z biegiem lat.

Przyczyny autyzmu wczesnego dzieciństwa

Ustalenia ekspertów dotyczące etiologii choroby są niejednoznaczne. Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyn autyzmu.

 • najczęściej choroba wiąże się z zaburzeniami genowymi, w wyniku czego połączenia synaptyczne w korze są zakłócone;
 • istnieje taratogenna teoria łącząca autyzm z upośledzoną formacją mózgu ze względu na wpływ na ciało kobiety pierwszy trymestr ciąży szkodliwe substancje i czynniki (stres, alkohol, nikotyna, substancje medyczne itp.);
 • zakłada się, że na występowanie autyzmu wpływają cechy środowiska i postawy wobec dziecka.

Do przyczyn należą między innymi: nieudane szczepienia, negatywne wcześniejsze reinkarnacje oraz szereg założeń, które jednak nie zostały jeszcze potwierdzone.

Formy wczesnego autyzmu

W zależności od powagi RDA istnieją 4 grupy:

 1. Całkowity brak przywiązań, brak aktywności społecznej.
 2. Aktywne odrzucenie, przejawiające się w szczególnej selektywności w kontaktach.
 3. Zajęcie przez autystyczne interesy. Dziecko mówi cały czas na jednym temacie, powtarza jedną historię w grach itd.
 4. Trudności w interakcji z innymi, przejawiające się w podatności, unikaniu relacji. Jest to najłatwiejszy rodzaj autyzmu wczesnego dzieciństwa.

Leczenie autyzmu wczesnego dzieciństwa

Leki stosowane w leczeniu pełnego zakresu objawów autyzmu nie istnieją. Leki są powszechnie stosowane w trudnych sytuacjach w leczeniu depresji. Leki, w tym inhibitory wychwytu serotoniny, zmniejszają niepokój, poprawiają ogólne zachowanie. Używany do leczenia leków psychotropowych, które pomagają w zachowaniu agresywnym i nadmiernym pobudzeniu.

Działanie leków jest indywidualne, dlatego należy je podawać pacjentowi wyłącznie zgodnie z zaleceniami specjalisty i pod jego regularnym nadzorem.

Korekta autyzmu wczesnego dzieciństwa

W przypadku rehabilitacji dzieci autystycznych istnieje szereg zajęć, które zapewniają specjalne kształcenie, terapię pracy i logopedię. Zaprojektowany i dość szybko autyzm wczesnego dzieciństwa4 Programy rozwojowe są stosowane w specjalistycznych placówkach przedszkolnych, opracowywane są indywidualne plany korekcyjne, w tym terapia zabawowa. Główne obszary pracy związane są z rozwojem percepcji zmysłowej i interakcji z przedmiotami, rozwojem umiejętności samoobsługowych, formowaniem mowy.

Hipoterapia (komunikacja z końmi), terapia delfinami ma dobry efekt. Zwierzęta domowe przyczyniają się do rozwoju zdolności kontaktu dziecka. Zalecane lekcje pływania, które zmniejszają napięcie mięśni i uczą się dostosowywać do zmian w środowisku.