Lek, zarejestrowany pod nazwą Pulmicort, dla dzieci jest stosowany w przypadkach, gdy ustalono diagnozę obturacyjne zapalenie oskrzeli lub astma oskrzelowa . Zgodnie z dołączoną do niego instrukcją, Pulmicort jest syntetycznym glukocosteroidem o działaniu przeciwzapalnym. Z powodu tej substancji produkcja tlenku azotu jest zmniejszona lub całkowicie uniemożliwiana, co jest katalizatorem i stymulatorem skurczu oskrzeli. Ponadto zmniejsza się obrzęk utworzony w oskrzelach i ilość plwociny.

Wskazania i metoda stosowania

Jeśli u dziecka rozpoznano astmę oskrzelową, jest to bezpośrednie wskazanie do stosowania pulmikorty, ponieważ lek ten zapobiega ewentualnym zaostrzeniom. Często lekarze przepisują ten lek w połączeniu z innymi lekami. Podobna sytuacja dotyczy obturacyjnego zapalenia oskrzeli. Aby lek był skuteczny, czas stosowania pulmicortu nie powinien być krótszy niż jeden miesiąc. Ale z taką diagnozą możesz użyć berodual, który łagodzi duszność. Czasami dzieciom podaje się inhalacje z pulmikrem i berodualem. Ponadto można wykonać inhalację za pomocą lascolanu i ventolinu.

W przypadku inhalacji sposób użycia pulmikortu za pomocą nebulizatora jest prosty. Konieczne jest zmieszanie zawiesiny z roztworem terbutaliny, chlorku sodu, fenoterolu, salbutamolu lub acetylocysteiny. Należy pamiętać, że zawiesinę przygotowaną na bazie pulmicortu należy zużyć nie później niż w ciągu 30 minut.

Skutki uboczne i przeciwwskazania inhalacje z pulmikortem u dzieci

Standardowa dawka Pulmicortu dla dzieci w wieku sześciu miesięcy wynosi 0,25 mg na kilogram wagi. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, dawkę można podwoić. Pamiętaj, że zanim rozrzedzisz pulmikort w celu inhalacji, konieczne jest ustalenie dokładnej przyczyny ataku astmy lub niedrożności, ponieważ ten lek jest hormonalny. Jest prawdopodobne, że twój dom zawiera pewien alergen, który wywołuje drgawki. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia efektów ubocznych pulmikorty (reakcje alergiczne, dermatologiczne, bóle głowy), lepiej jest wypróbować pierwszą inhalację z kromoheksalem.

Wśród głównych przeciwwskazań pulmicortu są wirusy w drogach oddechowych, reakcja na budezonid i wiek do sześciu miesięcy.