Grzybica jest chorobą grzybiczą, która atakuje powierzchnie śluzowe. Nazywa się grzyby z rodzaju Candida. Normalnie grzyby w małych ilościach występują u wielu dzieci. W sprzyjających warunkach ich liczba rośnie, wywołując rozwój choroby.

U niemowląt drozd wpływa na narządy płciowe, błonę śluzową oczu, jelita, ale najczęściej występuje drożdżyca jamy ustnej.

Przyczyny drozd u dzieci

Głównym warunkiem rozwoju drozda jest zmniejszenie odporności dziecka. Często zdarza się to u wcześniaków, u niemowląt z ząbkowaniem lub po przebytej chorobie.

Drozdy mogą wystąpić u dzieci z antybiotyków. Długi czas przyjmowania tych leków może zmienić mikroflorę błon śluzowych i spowodować niekontrolowany wzrost liczby grzybów.

Jednym z najczęstszych źródeł występowania u dzieci drozdych jest obecność podobnej choroby u matki. Dziecko może zarazić się podczas porodu. Innym sposobem przenoszenia drożdży z matki na dziecko jest uszkodzenie skóry gruczołów mlecznych podczas karmienia piersią. Częsta regurgitacja może również powodować drozd, ze względu na kwaśne środowisko jamy ustnej.

Niemowlęta często wkładają zabawki do ust. Są potencjalnym źródłem zakażenia, jeżeli zostały wychowane przez dziecko z podłogi lub niewystarczająco wyleczone.

Objawy pleśniawki

Wyraźnym objawem drożdży u dzieci jest biała płytka na dotkniętych błonach śluzowych. Gromadzenie w ziarnach to trochę jak twaróg. Na początkowych etapach rozwoju choroby dziecko nie wykazuje obawy. Jeśli grzyb rozwija się intensywnie lub choroba nie została wyeliminowana na samym początku, dziecko staje się kapryśne i może odmówić jedzenia.

Wśród objawów drozd u dzieci jest temperatura, ale należy zauważyć, że nie zawsze objawia się ona, i, z reguły, nie w pierwszych stadiach choroby.

Droszczu w jamie ustnej mogą towarzyszyć zaczerwienienia i krwawiące dziąsła. W przypadku późnego leczenia będzie się dalej rozprzestrzeniał, na przykład, dostanie się do oczu i powoduje zapalenie spojówek.

Problem genitaliów drozdych u dzieci może napotkać rodziców dziewcząt. Chorobie często towarzyszy stan zapalny sromu. Jeśli choroba zostanie rozpoczęta, dziewczynki mogą rozpocząć fuzję małej lub dużej warg sromowych.

Grzyb przewodu pokarmowego jest najrzadszym rodzajem tej choroby. Jest to spowodowane ciężkimi postaciami dysbakteriozy, długotrwałymi kursami przyjmowania antybiotyków lub rakiem. Wśród głównych objawów choroby grzybiczej przełyku, żołądka i jelit, występują trudne i bolesne przełykanie, ostre bóle w dotkniętym obszarze oraz nudności i wymioty.

Pleśniawki u niemowląt

U niemowląt najczęściej zdiagnozowano drożdżycowe zapalenie skóry i pieluchy. Ta ostatnia choroba jest również wywoływana przez grzyby Candida. Zapalenie skóry pieluchy jest łatwe do ustalenia: dziecięcy kapłan i obszar narządów płciowych dziecka czerwienieją, swędzą i mogą być pokryte ranami. Zapalenie skóry w okolicy pieluszki jest konsekwencją niewłaściwej higieny dziecka.

Ryzyko wystąpienia takich drozdów u dzieci po roku staje się mniejsze.

Zapobieganie drozdowi u dzieci

Aby zapobiec rozwojowi pleśniawki u dziecka, matka powinna uważnie monitorować swoje zdrowie i higienę, zwłaszcza jeśli jest dzieckiem objawy drozdów u dzieci w sprawie karmienia piersią.

Przed i po karmieniu należy sprawdzić i umyć skórę na piersi. Jeśli występują oznaki dyskomfortu na brodawkach sutkowych iw okolicach otoczki, na przykład świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się, lekarz powinien udać się do lekarza, który zaleci leczenie. Zwykle matki muszą brać prysznic, nosić bawełnę i wygodną bieliznę, a także prawidłowo przykładać dziecko do klatki piersiowej.

Sutki i butelki muszą być wysterylizowane przed podaniem dziecku.

Aby uniknąć pojawienia się pieluszkowego zapalenia skóry, należy monitorować częstotliwość zmiany pieluszek. Po opróżnieniu dziecka należy go podważyć i wytrzeć do sucha. Zaleca się również częstsze organizowanie kąpieli powietrznych dla dziecka.