Obecnie wielu rodziców boryka się z problemem niedoboru odporności u dziecka. Jest to w dużej mierze spowodowane pogarszającą się sytuacją środowiskową i wzrostem ostrych chorób układu oddechowego. W konsekwencji u dzieci coraz częściej diagnozuje się choroby alergiczne, a także astmę oskrzelową. A rodzice zaczynają się zastanawiać, jak leczyć astmę u dziecka i czy jest to w ogóle możliwe.

Jak rozpoznaje się astmę oskrzelową u dzieci?

Astma oskrzelowa jest chorobą charakteryzującą się epizodami upośledzonej drożności oskrzeli (niedrożność oskrzeli). Zjawiska te są całkowicie lub częściowo odwracalne. Astma opiera się na zapaleniu błony śluzowej oskrzeli i zwiększonej reaktywności oskrzeli.

Podczas ataku astmy prześwity zarówno małych, jak i dużych oskrzeli są zwężone. Gdy nie ma napadów, nadal istnieją oznaki procesu zapalnego błony śluzowej oskrzeli u pacjenta z astmą dziecka.

Drażliwość oskrzeli zwiększa się u dzieci chorych na astmę. Ich oskrzela mogą skurczyć się nawet do najbardziej nieistotnego podrażnienia substancjami zawartymi w powietrzu, którym oddychamy. Biorąc to pod uwagę, u pacjentów z astmą konieczne jest stworzenie sprzyjającego środowiska.

Objawy astmy u dzieci są bardzo podobne do objawów obturacyjnego zapalenia oskrzeli na tle ARVI. Czasami stwarza to znaczne trudności w rozpoznawaniu samej astmy oskrzelowej.

W przypadku dziecka w pierwszych trzech latach życia rozpoznanie "astmy oskrzelowej" jest właściwe, jeżeli:

 • ma predyspozycje alergiczne (uczulenie na rodziców w postaci objawów alergicznych skóry, pozytywne testy alergiczne skóry lub wysokie poziomy immunoglobuliny E);
 • ma obturacyjną chorobę, która rozwija się bez gorączki;
 • ma więcej niż trzy epizody obturacji.

W wieku trzech lat rozpoznanie astmy oskrzelowej jest odpowiednie dla prawie wszystkich dzieci z objawami obturacyjnymi. Radosną chwilą jest to, że po jednym lub trzech latach wielu z nich choruje.

Przyczyny astmy oskrzelowej u dzieci

Astma oskrzelowa jest chorobą wieloczynnikową, której rozwój jest ściśle związany z wpływem środowiska zewnętrznego i czynników genetycznych. Wyjaśnienie przyczyn astmy oskrzelowej znacznie zwiększa efektywność działań terapeutycznych.

Obecnie za klasyczne przyczyny astmy uważa się:

 1. Kontakt z kurzem w domu. Około 70% chorych dzieci są na to wrażliwe. Pył domowy jest złożoną mieszaniną włókien bawełnianych, wełny zwierzęcej, celulozy, zarodników pleśni. Jego głównym składnikiem są roztocza niewidoczne gołym okiem.
 2. Wełna, ślinka, łupież różnych zwierząt (psów, kotów, świnek morskich i innych gryzoni). Powszechnymi inicjatorami ataków astmy u dziecka są także suche pokarmy dla ryb, łupieżców koni, owadów (zwłaszcza karaluchów).
 3. Zarodniki pleśni w powietrzu, w klimatyzatorach, w wilgotnych ciemnych pomieszczeniach (łazienki, piwnice, garaże i prysznice). Grzyby pleśniowe występują również w wielu produktach żywnościowych (marynowane warzywa, szampan, kwas chlebowy, czerstwy chleb, kefir, suszone owoce).
 4. Rośliny kwitnące pyłkami. Powoduje uduszenie u 30-40% dzieci z astmą.
 5. Leki, zwłaszcza antybiotyki, witaminy, aspirynę.
 6. Zanieczyszczenie środowiska głównie przez związki chemiczne i smog fotochemiczny.
 7. Związki chemiczne stosowane w nowych technologiach budowlanych.
 8. przyczyny astmy u dzieci
 9. Infekcje wirusowe.

Oprócz tych czynników, zaostrzenie astmy oskrzelowej u dzieci czasami powoduje stres fizyczny, płacz, śmiech, stres, zmieniającą się sytuację meteorologiczną, ostry zapach farb, dezodorantów i perfum, dym tytoniowy. Palenie rodziców i innych krewnych dziecka ma również negatywny wpływ na stan astmatyczny dziecka.

Leczenie astmy oskrzelowej u dzieci

Nie ma uniwersalnego lekarstwa na leczenie astmy. Ale rodzice, którzy zadają sobie pytanie, jak leczyć astmę u dzieci, powinni zacząć od znalezienia przyczyn choroby swojego dziecka, a następnie wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą pogorszyć stan dziecka.

Przy odpowiednim podejściu prawie zawsze można ustabilizować stan dziecka. Nawet jeśli ataki nie znikną całkowicie, stają się rzadkie i krótkie.