czerwone gardło u dziecka, niż leczyć Czerwone gardło u dziecka jest jednym z najczęstszych objawów, z którymi młodzi rodzice zwracają się do pediatrów. W większości przypadków jest to objaw przeziębienia i towarzyszy mu gorączka, katar i kaszel. Tymczasem nie zawsze tak jest, a w niektórych sytuacjach rodzice mogą zauważyć, że dziecko ma stale czerwone gardło, chociaż nic go nie niepokoi.

W tym artykule powiemy ci, jakie choroby mogą powodować ten nieprzyjemny objaw i co zrobić, jeśli dziecko często ma czerwone gardło.


Dlaczego dziecko ma czerwone gardło?

Najczęstsze przyczyny zaczerwienienia w gardle dziecka to:

 • zapalenie gardła;
 • wszystkie rodzaje SARS, w tym grypy;
 • infekcje bakteryjne dróg oddechowych, na przykład dławica piersiowa;
 • Infekcje wirusowe "dzieciństwa", takie jak błonica, odra, różyczka i ospa wietrzna;
 • choroby przewodu pokarmowego, występujące w ostrej postaci, na przykład, zapalenie żołądka lub jelit dyskinezy żółciowe;
 • okres prezentacji lub ząbkowanie.
Kiedy muszę odwiedzić lekarza?

W sytuacji, gdy przypadkowo odkryłeś zaczerwienione gardło u swojego syna lub córki, ale nie ma innych objawów choroby, a dziecko czuje się świetnie i nadal żyje normalnym życiem, nie ma się czym martwić. Najprawdopodobniej dziecko ma spowolnione zapalenie gardła. Do leczenia czerwonego gardła u dziecka w tej sytuacji wystarczy zwykły płukanie z wywaru z rumianku.

W bardzo rzadkich przypadkach reakcja alergiczna na dany produkt może również wystąpić w ten sposób. Jeśli czerwone gardło nie zakłóca w żaden sposób okruchów, wystarczy poczekać, a objaw ustąpi samoczynnie, gdy tylko wystąpi efekt alergizujący. Tymczasem w następujących sytuacjach konieczne jest skontaktowanie się z pediatrą:

 • zaczerwienieniu gardła towarzyszy wzrost temperatury, który nie ustępuje przez trzy dni lub dłużej;
 • dziecko nie chce jeść;
 • niemowlę ma mdłości, wymioty lub gorączkę;
 • we wszystkich przypadkach u noworodków do roku.

Jak szybko wyleczyć czerwone gardło u dziecka?

Większość matek, odnosząc się do pediatry, ma pytanie, jak leczyć dziecko, które ma bardzo czerwone gardło. Oczywiście należy leczyć nie zaczerwienione gardło i jego przyczynę, aby zidentyfikować i określić, które w niektórych przypadkach mogą mieć tylko wykwalifikowani pediatrzy. Dlatego przed podjęciem samoleczenia nie należy lenić się z lekarzem, ponieważ czerwone gardło może być oznaką poważnych chorób.

Najczęściej pediatrzy przepisują dzieciom takie spraye jak Tantum Verde lub Hexoral, a także różne pastylki do ssania do resorpcji, na przykład Lisobakt. Aby złagodzić stan dziecka, wraz z lekami przepisanymi przez lekarza, można stosować następujące tradycyjne leki:

 1. Bez względu na przyczynę choroby, z zapaleniem i zaczerwienieniem jamy gardła, konieczne jest picie dużej ilości ciepłej wody. Tak często, jak to możliwe, proponuj dziecku sok żurawinowy lub kisiel, rumianek lub herbatę lipową, a także naturalny wywatek z owoców róży.
 2. jak leczyć czerwone gardło dziecka Płukanie z rosołami ziół leczniczych, takich jak szałwia, rumianek i nagietek, również pomaga zadziwiająco.
 3. Jeśli okruchy nie mają alergii, przed pójściem do łóżka można mu zaproponować wypicie szklanki gorącego mleka z miodem. To narzędzie doskonale koi gardło i pozwala dziecku spać spokojnie.
 4. Całkiem skutecznie i płukania roztworem sody oczyszczonej z dodatkiem jodu. Aby to zrobić, rozpuść 1 łyżeczkę napoju gazowanego w szklance gorącej wody i dodaj 2-3 krople jodu do tego samego miejsca. Powstały płyn musi przepłukać gardło.