Nikt, nawet najbardziej troskliwa matka, nie może z 100% pewnością zabezpieczyć swojego ukochanego dziecka przed helmintozą. Helminthiasis jest uszkodzeniem ciała ludzkiego przez pasożytnicze robaki (robaki). Będąc w ciele dziecka, ci nieproszeni goście zaczynają aktywnie rosnąć i rozmnażać się, zatruwając wszystkie produkty swojego życia. Większość przypadków zakażeń wywołanych robakami pasożytniczymi u dzieci jest spowodowana przez nicienie (obleńce, owsiki). Dziecko może zarazić się nimi podczas spaceru, podczas zabawy w piaskownicy, głaskania psa, który lubisz, lub w daczy twojej ukochanej babci. Tasiemce i przywry infekują organizm dziecięcy znacznie rzadziej, w tym przypadku przyczyną helmgihiasis jest spożywanie niedostatecznie dobrze ugotowanego (gotowanego) mięsa w diecie dzieci.

Objawy Helminthiasis

Podejrzane robaki u dzieci mogą, jeśli zauważysz te znaki:

 • dziecko je dużo, ale nie przybiera na wadze;
 • dziecko szybko staje się zmęczone;
 • dziecko jest nadmiernie rozdrażnione i płacze;
 • dziecko skarży się na ból brzucha;
 • dziecko często ma podrażnienia i wysypki na skórze.
Objawy Ascaris
 1. Suchy kaszel i wysypka skórna.
 2. Nudności (czasami wymioty).
 3. Aktywne ślinienie.
 4. Martw się w nocy.
 5. Okresowe wysypki wodnistych pęcherzy na skórze dłoni i stóp.
 6. Ból w pępku i prawych żebrach.
 7. Zaburzenia trawienia - zaparcia i biegunka.
 8. W zaawansowanych przypadkach - niedrożność jelita.
Objawy uszkodzenia pinworm
 1. Ostry spadek apetytu.
 2. Uczucie suchości w ustach.
 3. Słaby ból brzucha.
 4. Świąd i stan zapalny w okolicy odbytu.
 5. Zapalenie zewnętrznych narządów płciowych u dziewcząt.
 6. Obecność małych pasożytów w kale.

Zapobieganie helmintozie u dzieci nie implikuje żadnych złożonych czynności, jest to przede wszystkim trening robaki u dzieci dziecko przestrzega najprostszych zasad higieny - myje ręce po spacerze, odwiedza miejsca publiczne, przed jedzeniem, po rozmowie z kotami i psami i nie dopuszcza do zjedzenia niemytych owoców i jagód. Trzeba dzielić zabawki na ulicy i do domu.

Leczenie robaków u dzieci

Tylko parazytolog, który weźmie pod uwagę nie tylko rodzaj pasożyta, ale także cechy dziecka - wiek, wagę, stan ogólny i choroby boczne, powinien przepisać dziecku przebytą chorobę pasożytów jelitowych. Aby osiągnąć stabilny wynik, konieczne jest kompleksowe leczenie nie tylko chorego dziecka, ale wszystkich członków jego rodziny.