Wraz z pojawieniem się dziecka, nie tylko szczęście, radość i wszechogarniająca miłość przychodzą do rodziny, ale także dbają, doświadczają i, niestety, zdają sobie z tego sprawę, choroby. Ci rodzice mieli szczęście, na którego dziecięcej karcie medycznej byli tylko zaplanowane badania kontrolne, zwykłe przeziębienie i typowe dziecięce infekcje. Ale są tacy, których dzieci zostały dotknięte dość poważnym wyrokiem medycznym. Jedną z bardzo niebezpiecznych diagnoz medycznych jest zapalenie kości i szpiku u dzieci, spowodowane uszkodzeniem tkanek kości i szpiku kostnego.

Rodzaje zapalenia kości i szpiku

Bakterie i gronkowce powodują chorobę. Najczęstszym typem jest hematogenne zapalenie kości i szpiku u dzieci , które praktycznie nie występuje u dorosłych. Rozwój choroby następuje po przeniknięciu jakiejkolwiek infekcji do krwi dziecka, przyczyną może być otwarta rana zranienia.

Inna forma - ostre hematogenne zapalenie kości i szpiku może wpływać na kości zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyną jej wystąpienia mogą być urazy i przenikanie zakażenia przez niewjuszoną pępowinę u noworodków. Warto zauważyć, że u niemowląt choroba rzadko staje się przewlekła, dzieci wracają do zdrowia wystarczająco szybko i nie mają poważnych konsekwencji. Badanie rentgenowskie, badanie krwi, aw rzadkich przypadkach przebicie kości pomoże zdiagnozować ostrą postać choroby. Rodzice z alarmami mogą łatwo zauważyć objawy zapalenia kości i szpiku: zaczerwienienie i obrzęk w dotkniętym obszarze, podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie - i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Kuracja przepisana im nie obejdzie się bez antybiotyków.

Jeśli rodzice nie będą mieli czasu, choroba zmieni się w przewlekłe zapalenie kości i szpiku u dzieci , więc niezwykle ważne jest, aby rozpocząć leczenie z pomocą wykwalifikowanego specjalisty w odpowiednim czasie, ponieważ nawet niewłaściwie przepisane leki mogą wywołać zmianę w postaci choroby. Dzieje się to 10-12 tygodni po wystąpieniu choroby, okresy zaostrzenia są zastępowane okresami odpoczynku, których czas jest trudny do przewidzenia, wszystkie indywidualnie. Szczególnie straszną cechą przewlekłego zapalenia kości i szpiku jest pojawienie się przetoki, której nie można wyleczyć.

Metody leczenia

Uważaj na swoje dzieci i skonsultuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Przecież proces leczenia zapalenia szpiku u dzieci zajmuje dużo czasu i zabiera dużo siły. Istnieją różne metody pozbycia się tej niebezpiecznej choroby: operacja, kiedy zakażona kość jest usuwana, jest środkiem ekstremalnym, do którego lekarze uciekają. Współczesna medycyna, dzięki najnowszej technologii, jest w stanie zachować kości okruchów za pomocą mechanicznej osteoporacji. Specjalny preparat jest wstrzykiwany w centrum zakażenia, zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii na zdrowe części kości dziecka. hematogenne zapalenie kości i szpiku u dzieci Jak już wspomniano, antybiotyki prawidłowo przepisane przez specjalistę po pełnej diagnozie choroby mogą również uratować operację. Warto dodać, że oprócz chorób kości często atakuje wątrobę, nerki, tarczycę i układ odpornościowy. Wiele osób korzysta również z leczenia środków ludowych, ale pamiętaj - nie może zastąpić przyjmowania antybiotyków, a przed użyciem go lepiej skonsultować się z lekarzem.

Na koniec chciałbym powiedzieć o epifuzyjnym zapaleniu kości i szpiku u noworodków. Specyfika budowy układu krążenia powoduje, że niemowlęta cierpią z chwilą urodzenia. Uszkodzenie tkanki chrzęstnej może doprowadzić do uzyskania przez dziecko statusu osoby niepełnosprawnej, aw najgorszym przypadku do śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na dziecko od urodzenia!