Yucca - roślina z rodziny Agawa, krzew lub niskie drzewo. Jukka nazywana jest "drzewem szczęścia" i wierzy, że przynosi szczęście jej właścicielom. Ze względu na fakt, że roślina pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych szerokości geograficznych, jest dość ciepłolubna. Poza tym, Yucca jest zapylana przez tylko jeden gatunek motyla, który nie żyje w umiarkowanej strefie klimatycznej. Z tych powodów roślina przynosi owoce tylko w domu. Ale juka kwitnie z pięknymi białymi kwiatami, takimi jak duże dzwony. Często juki sadzi się w doniczkach, a ozdabia nie tylko przestrzeń działki, ale także domy, biura, biura.

Jak dbać o ogrodową jukę?

Opieka nad ogrodową juucą nie wymaga dużego wysiłku. Ponieważ roślina jest bardzo ciepłolubna, sadzi się ją w miejscu dobrze oświetlonym przez słońce. Podlewanie jest wymagane umiarkowanie. Podczas ustawiania trybu nawadniania na samej roślinie należy się upewnić, że: wyprostowane liście ze skręconymi nitkami wskazują, że juucca ma wystarczającą wilgoć, jeśli liście zaczynają się zwijać, a nici zwisają bezwładnie, wtedy nie ma wystarczającej ilości wody. Podczas sadzenia w doniczkach należy zwrócić uwagę na fakt, że na patelni nie gromadzi się wilgoć, ponieważ stojąca woda w systemie korzeniowym prowadzi do rozpadu juki. W związku z tym, podczas sadzenia ogrodowej juki w garnku, konieczne jest stworzenie warstwy drenażowej, a podczas uprawy juki w ogrodzie, wybierz miejsce, w którym wilgoć nie może się stagnować.

Podczas rozmnażania rośliny w domu, wiosną i latem zaleca się wynieść ją na świeże powietrze, dlatego wygodniej jest wyhodować jukę w doniczkach w wiejskim domu: w zimnych porach roku ozdabia wnętrze, aw ciepłym sezonie świetnie się czuje w ogrodzie. Jeśli roślina nie ma światła słonecznego, traci swoje grube liście w kształcie wachlarza.

Jukce z powodzeniem zimują na otwartym polu, jej liście są wiązane w pęczek i przykryte, można również pokroić nóżkę na pół i przykryć.

Ogród Yucca - hodowla

Roślina jest częściej rozmnażana przez nasiona, które wysiewa się pod koniec zimy. Kwiaty są uprawiane w pomieszczeniu w średniej temperaturze pokojowej. Sadzonka rośnie dwa lata, a przeniesienie ogrodowej juki na otwarty grunt ma miejsce po tym czasie na wiosnę, kiedy temperatura nie spada poniżej 7 stopni. Na bocznych procesach nitkowatej juki mogą tworzyć się maleńkie krzaki, które doskonale korzenią się, kiedy są sadzone w ziemi.

Yucca jest również propagowana przez sadzonki korzeniowe. Aby to zrobić, musisz wykopać raczej głęboki otwór (2 razy szerszy i głębszy niż korzenie kwiatu) i stworzyć dużą warstwę drenażową. Wymieszaj połowę gleby i piasku ze żwirem i pyłem z systemem korzeniowym i podlać roślinę wodą osiadłą.

Szkodniki i choroby

Przy prawidłowym sadzeniu i dobrej pielęgnacji, ogrodowa juka rzadko zachoruje. Głównym szkodnikiem dotykającym liści jest kosa . Jeśli roślina zostanie zaatakowana przez kosę, pokryta jest brązowymi blaszkami. Aby zwalczyć pasożyta, zaatakowane liście wyciera się codziennie wacikiem zwilżonym wodą, a raz w tygodniu wymazuje się płytki za pomocą waty nasączonej waciką.

Czasami po zimowaniu, ogrodowa juka pokryta jest żółtawymi plamami. rośnie juka w ogrodzie Również roślina w ogrodzie może zająć ślimaki . Środki owadobójcze są używane do ich zniszczenia.

Często amatorscy ogrodnicy pytają, dlaczego nie kwitnie kwitnąca juucca? Roślina może kwitnąć w pierwszym roku po posadzeniu i może zacząć kwitnienie w 4. lub 5. roku życia. Aby roślina zakwitła, w żadnym wypadku nie wolno odciąć wyblakłych liści! Z wyraźną niechęcią do zakwitania roślina otrzymuje terapię szokową: pod koniec zimy utrzymują się w pomieszczeniu o temperaturze +5 stopni przy minimalnym oświetleniu.

Życzymy powodzenia w uprawianiu pięknego "drzewa szczęścia"!