Jukka Evergreen Beauty od dawna zakorzeniła się w wielu domach, biurach i domach, wykorzystując zasłużoną miłość i popularność za swój bezpretensjonalny charakter i spektakularny wygląd. Zewnętrznie dorosły Yucca przypomina palmę, osiągając wysokość 4 metrów. Od trzeciego roku życia jukka jest corocznie przykryta pięknymi kwiatami. O tym, jak rozmnażać palmę jukki i będzie omawiany w naszym artykule.

Yucca: hodowla w domu

W domu Hodowla Yucca może odbywać się na kilka sposobów:

  1. Reprodukcja Yucca przez sadzonki . Na pniu drzewa juki znajduje się dużo śpiących pąków, które są w stanie wytwarzać pędy w sprzyjających warunkach. Ale aktywność jukki jest ułożona w taki sposób, że dopóki w jej górnej części znajduje się korona, wtedy wszystkie składniki odżywcze zostaną tam wysłane. Dlatego pędy boczne są w stanie uśpienia, a nawet jeśli się obudzą, szybko umrą. Jeśli korona jukki jest cięta, to poniżej cięcia powstają nowe liście. Ta cecha palmowej juki i służy do jej reprodukcji. Robi się to w następujący sposób: rozciągnięty stół jest pocięty na segmenty o wielkości około 20 cm i ukorzeniony w lekkim podłożu (mieszanina piasku i torfu) i mini-teplichka jest ułożona, przykrywając garnek plastikową folią. Najlepszy czas na hodowlę sadzonek juki - koniec zimy-wczesna wiosna (luty-kwiecień).
  2. Powielanie nasion juki. W przypadku tego rodzaju hodowli odpowiednie są tylko świeże nasiona, które muszą być namoczone w wodzie na dzień przed sadzeniem, a następnie posadzone w mieszaninie torfu i piasku. Garnek z zasiewem, podobnie jak w przypadku sadzonek, musi być przykryty folią lub szkłem i regularnie wentylowany. Po 30-40 dniach pojawią się pierwsze sadzonki.
  3. Reprodukcja procesów bocznych jukki . W przypadku tej metody hodowli juki musisz ostrożnie odciąć proces boczny niewielką porcją kory za pomocą ostrego noża i ukończyć ją w mieszance piaskowo-torfowej. Miejsce cięcia na bagażniku musi być sproszkowane drewnem lub węglem aktywnym do dezynfekcji. W ciągu 20-30 dni proces boczny zostanie zakorzeniony.

Ogród Yucca: rozmnażanie

Ogród Yukku , jak również w pomieszczeniach, można propagować na trzy sposoby:

  1. Kłącza oddziału reprodukcji Yucca. Wczesną wiosną, kłącza o długości 3-5 cm wycinane są z kłącza ogrodowej juki, a przed sadzeniem kłącza są suszone przez 4-5 godzin, a następnie sadzone na jasnej glebie piaszczystej na głębokość 50-70 mm.
  2. Reprodukcja rodzeństwa po stronie ogrodu juki . Latem procesy korzeniowe rosną w dolnej części ogrodu juki. Jesienią są ostrożnie oddzielane od macierzystej rośliny i zdeponowane w uprzednio przygotowanych pojemnikach Hodowla ogrodowa Yucca żyzna gleba. Po posadzeniu pędy należy obficie wlewać i przykrywać szklanym słojem. Proces formowania korzeni w procesie jest dość długi i przez cały ten czas konieczne jest przewietrzenie mini-szklarni i monitorowanie wilgotności gleby. Bardzo ważne jest, aby nie spieszyć się i nie czekać aż proces zostanie całkowicie zakorzeniony, a dopiero potem przeszczepić go na otwartą przestrzeń.
  3. Hodowane nasiona ogrodowe juki . Jukkę ogrodową w taki sam sposób jak pokój można wyhodować z nasion. Nasiona są używane tylko świeże i zawsze muszą być moczone przed zasiewem. Po posianiu nasion ogrodowych Yucca do pojemnika z ziemią w okresie od marca do kwietnia, budują one mini-szklarnię, przykrywając pojemnik polietylenem lub szkłem. Za miesiąc jukka zachwyci się pierwszymi pędami, które jeden po drugim nurkują w doniczkach, a po 12-18 miesiącach są sadzone w otwartym terenie.