Nazwą rośliny jest Yucca, o której będziemy dziś rozmawiać w domu, brzmi nieco niecodziennie dla naszych uszu, rzucając myśli o Finlandii. Ale nie, ten kwiat został w ogóle tam wyhodowany i dlatego nie trzeba mieć nadziei na mrozoodporność jukki. W rzeczywistości miejsce urodzenia tej rośliny znajduje się w Ameryce Środkowej. Klimat znany jest z tropików i subtropikalnych, dlatego też trudno jest zapewnić odpowiednią opiekę zimą dla ogrodowej juki. W otwartym terenie roślina może zimować tylko w regionach południowych. Chociaż, jeśli posadzisz ogrodową juku w pojemniku i znajdziesz w domu przyzwoitą salę zimową, z możliwością opiekowania się nią, możesz ozdobić swój ogród tym kwiatkiem w lecie. Ale nadal jesteśmy bardziej zainteresowani pytaniem, jak właściwie dbać o taką roślinę, jak jukka, jeśli zdecydujemy się ją wyhodować w mieszkaniu.

Warunkowo opiekę nad juką w domu można wygodnie podzielić na 2 okresy, latem i zimą, ponieważ w zimnych porach roku roślina rozpoczyna okres odpoczynku.

Dbaj o zimę w pokoju

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć hodowlę juki, powinieneś pamiętać, że, podobnie jak wiele osób z tropików, roślina ta od października do lutego popada w swoistą "hibernację", dlatego opieka nad juką w tym czasie powinna być odpowiednia. Po pierwsze, jest to stworzenie wymaganej temperatury w pomieszczeniu, 8-12 ° C. Ale w tym samym czasie pokój powinien być jasny, yucca nie może pozostać w cieniu. Również w tym okresie należy ograniczyć podlewanie i nie nawozić rośliny. Ale nie można zostawić kwiatu bez nawadniania - umrze.

Pielęgnacja jukki latem, przesadzanie i rozmnażanie

Nic dziwnego, że podtytuł brzmi w ten sposób, ponieważ możliwe jest przeszczepianie i korzenie nowych roślin dopiero po wyjściu roślin z hibernacji, czyli wiosną lub latem. Yucca może być rozmnażana przez sadzonki i nasiona, ale druga metoda jest boleśnie długa i dlatego rzadko stosowana w praktyce. Jeśli chodzi o sadzonki, można je umieścić w szklance z wodą lub w mokrym piasku i czekać na pojawienie się korzeni, lub od razu można trzymać się w glebie odżywczej i wodzie częściej, aż roślina zostanie ukorzeniona. Wszystkie opcje są dobre, najważniejsze jest, aby nie zapominać, że temperatura do ukorzeniania młodego stada jest wymagana nie niższa niż 20 ° C

Jeśli chodzi o przeszczepy, młode rośliny muszą być przesadzane co roku, a dorosłe drzewa muszą być przeszczepiane znacznie rzadziej - raz na 3-4 lata. Gleba dla juki odpowiedni sklep uniwersalny. Drenaż jest obowiązkowy, ponieważ roślina jest bardzo wrażliwa na obecność nadmiernej wilgoci. Po przeszczepie roślinę należy pozostawić w spokoju na około miesiąc, aby się przystosować, to znaczy przerwać karmienie iw tym okresie porzucić oddzielenie sadzonek do reprodukcji. Dzień po transplantacji roślina może być trzymana w słabym świetle, a następnie powracana do zwykłego miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, juka bardzo lubi światło i świeże powietrze, dlatego latem zaleca się wyjmowanie go na zewnątrz, ale lepiej jest usunąć kwiat z zbyt aktywnego słońca. Miesiąc później można zrobić nawóz mineralny, a doświadczeni hodowcy uważają, że lepiej jest to zrobić, rozpylając roztwór na dolnej stronie arkusza.

Ponieważ juka odnosi się do roślin odpornych na suszę, należy ją podlewać ostrożnie, lepiej jest dolewać niż nalewać i należy usunąć wodę z palet. Как правильно ухаживать за юккой Należy to zrobić, ponieważ najmniejszy nadmiar wilgoci może powodować gnicie korzeni lub łodygi. W takim przypadku uratowanie kwiatu będzie niezwykle trudne. Prawdą jest, że jest jeden sposób, polega on na tworzeniu korzeni powietrznych. Aby to zrobić, nad obszarem dotkniętym przez 10-15 cm, musisz usunąć kawałek kory wokół łodygi. Po tym miejscu jest pokryty mokrą torfą i pokryty polietylenem. Mech musi być regularnie nawilżany, a po około 2 tygodniach pojawią się nowe korzenie. Następnie należy poczekać trochę więcej czasu na rozwinięcie się korzeni, a następnie dotknięty obszar zostanie odcięty, a roślina zostanie posadzona w nowym (koniecznie) podłożu, najlepiej w nowym doniczce, a stary pojemnik jest lepiej wyrzucany, w przeciwnym razie roślina może zachorować.