Piękna roślina przypominająca wiecznie zieloną palmę o nazwie Yucca cieszy się zasłużoną miłością wielu miłośników domowych kwiatów. Ta roślina palmowa nie rośnie szybko, ale z czasem jej rozmiar może osiągnąć cztery metry wysokości. Musisz zrozumieć, jak potężna roślina, kiedy będzie rosła, będzie wymagała dość dużo przestrzeni. Jeśli nie przywiązujesz odpowiedniej uwagi do juki, liście stają się żółte i suche, co jest bardzo niepokojącym sygnałem. Jeśli czas nie zareaguje, może nawet doprowadzić do śmierci dorosłej rośliny. Problem zaczyna się od tego, że czubki liści juki wysychają, a następnie żółkną i znikają zupełnie. Mamy nadzieję, że ten materiał, który zawiera porady ekspertów, pomoże uratować Twoje domowe piękno.

Przyczyny problemów w juki

  1. Najczęstszym powodem żółknięcia i wysuszenia liści juki są niewystarczające oświetlenie. W normalnym procesie fotosyntezy roślina potrzebuje potężnego źródła rozproszonego światła. Co więcej, musi być rozproszone, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne spali liście rośliny. Ale co zrobić, jeśli nawet po zmianie miejsca juki liście żółkną?
  2. Kolejny powód, dla którego dolne liście juki żółkną, może być dużo podlewania, ponieważ roślina ta ma tendencję do gromadzenia wilgoci w bagażniku. Jego system korzeniowy jest słaby, więc kwiat próbuje "pić z rezerwą" przez cały czas. Kolejna rzecz, o której warto wiedzieć, że ta roślina nie lubi, gdy jest podlewana zimną wodą, nie może być niższa niż temperatura w pomieszczeniu. Podlewanie latem powinno być bardziej obfite, a zimą można je zminimalizować.
  3. Żółte liście kwiatu juki i nagłe zmiany temperatury. Latem optymalna temperatura wynosi 25 stopni, a zimą nie więcej niż 10 stopni. Stopniowo obniżanie temperatury otoczenia w fabryce następuje już od pierwszych miesięcy jesieni, przenosząc go do chłodniejszych pomieszczeń, a następnie można go wynieść na przeszklony balkon.
  4. Zaleca się regularne sprawdzanie instalacji pod kątem obecności pasożyty . Z reguły można je zobaczyć na kwiatach i liściach, problem rozwiązuje się za pomocą owadobójczego traktowania rośliny odpowiednimi preparatami.
  5. Co zrobić, jeśli liście juki żółkną mimo to, ale nie ma widocznych powodów? Powodem tego mogą być naturalne procesy chemiczne odmładzania roślin. W tym przypadku sama roślina traci kilka liści. W takim przypadku i po utracie kilku liści proces żółknięcia ustał, a następnie nie ma powodu do paniki.

Jak leczyć jukę, na którą wpływa nadmiar wilgoci?

Jeżeli z powodu nadmiernego zawilgocenia korzenie ulegną gniciu, roślinę należy ostrożnie wyjąć z garnka, zgniłe części systemu korzeniowego muszą zostać usunięte, a wszystkie sekcje muszą zostać przetworzone za pomocą roztworu grzybobójczego. Po zabiegu roślina zostaje przeszczepiona Jukka wysycha co robić zaktualizowaną mieszaninę substratu, a także zastąpić doniczkę doniczką nową.

Uważają, że w zimie system korzeniowy powinien dokładnie wyschnąć wewnątrz doniczki, tutaj szczególnie konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia rośliny. W lecie nie można pozwolić, aby podłoże wyschło na głębokość większą niż pięć centymetrów. Jeśli system korzeniowy w wyniku gnicia zginął całkowicie, nie rozpaczaj! Ze szczytu rośliny można uzyskać pełnowartościowy kwiat, ale do tego konieczne jest korzenie.

Właściwa opieka dla Twojego wiecznie zielonego jukka jest gwarancją zdrowia roślin. Mamy nadzieję, że ten materiał pomoże ci uniknąć potencjalnych trudności, z którymi najczęściej stykają się hodowcy amatorzy.