Prawie każdy dom ma rośliny domowe. Gospodarze kochają i chronią ich. Ale rośliny rosnące w pomieszczeniach, podobnie jak inne rośliny, mają wielu wrogów. Chociaż mają znacznie mniej niż rośliny uliczne. Tymi wrogami są mszyce, muchy, ryjkowce, roztocza, wszy leśne i wiele, wiele innych. I bez względu na to, jak dobrze zajmiecie się swoimi zwierzętami, szkodniki te od czasu do czasu osiedlają się na roślinach domowych i żywią się nimi. Walka z takimi szkodnikami roślin zakończy się sukcesem, jeśli będziesz uważny na swoje zwierzęta, na czas i prawidłowo określisz rodzaj szkodnika. Szkodniki najczęściej uwielbiają młode części rośliny - liście, pąki i kwiaty. Niektóre można zobaczyć, niektóre można oglądać tylko za pomocą szkła powiększającego, a niektórych nie widać w ogóle. Rozpoznanie takich "niewidzialnych" może opierać się wyłącznie na oznakach choroby, którą powodują.

Ochrona roślin przed szkodnikami

Wszyscy znają prawdę - łatwiej jest zapobiec chorobie niż później sobie z nią poradzić. To samo dotyczy roślin domowych, mają one o wiele łatwiejsze zapobieganie pojawianiu się szkodników, niż ich późniejsze zwalczanie. W warunkach mieszkania powstają dobre warunki do pojawiania się i rozmnażania szkodników. Jest to ułatwione przez suche powietrze, niską wilgotność i wysoką temperaturę. W takich warunkach szkodniki roślin domowych z powodzeniem rozwijają się zimą. Zdrowe i silne rośliny są mało narażone na inwazję szkodników w porównaniu ze słabymi i rozpieszczonymi. Dlatego ważne jest, aby stale sprawdzać rośliny w pomieszczeniach, zwłaszcza nowo zakupione. Aby chronić przed szkodnikami, musimy systematycznie usuwać chwasty z doniczek z roślinami. Podczas przesadzania roślin grunt musi być kalcynowany przez 30 minut w temperaturze 100 stopni. Takie pozornie proste środki zapobiegawcze pomogą uniknąć pojawienia się szkodników roślin domowych.

Metody zwalczania szkodników

Cóż, jeśli nadal zauważyłeś kilka błędów pająka na roślinie domowej, to wszystkie działania są pilnie potrzebne, aby wyeliminować te szkodniki:

  • jeśli szkodniki właśnie się pojawiły, możesz je po prostu ręcznie zebrać, umyć lub zeskrobać;
  • możesz zmyć się lekko ciepłym (nie zimnym - to ważne) prysznicem;
  • jeśli roślina jest niewielka, można ją odwrócić do góry dnem i zanurzyć w wodzie z płynem do zmywania;
  • mączliki, komary i inne małe narybek można złapać za pomocą muchołówek z lepką powierzchnią, którą wkłada się do doniczek z roślinami;
  • pająk może wapno, znacznie zwiększając wilgotność. Aby to zrobić, roślinę umieszcza się w plastikowym worku, obficie podlewa ziemię w garnku i wiąże worek. Wilgoć wyparuje i osiądzie na ściankach opakowania.

Istnieją chemiczne metody zwalczania szkodników kwiatów w pomieszczeniach - stosowanie różnych środków chemicznych, środków owadobójczych, które powodują śmierć szkodników roślin. Jednak w pomieszczeniach tych metody należy stosować z najwyższą ostrożnością, ponieważ mogą mieć toksyczny wpływ na ludzi i zwierzęta. Istnieje wiele preparatów chemicznych, oto niektóre z nich:

  • acaryna - działa na wiele rodzajów szkodników, roślina jest natryskiwana roztworem równomiernie;
  • Aktellik - aktywnie walczący z mszycami, tarczą, roztoczami. Opryskiwane rośliny do jednolitego zwilżania liści;
  • aktara - rozpylać 2 razy w odstępach zwalczanie szkodników po tygodniu lub podlewaniu gleby pod rośliną, szkodniki giną w ciągu jednego dnia.

Możesz także walczyć ze szkodnikami roślin domowych za pomocą środków ludowych, które mogą być nieco gorsze od chemii pod względem wydajności, ale nie zaszkodzi to ich zdrowiu. Takie środki obejmują cebulę, czosnek, pachnące zioła, popiół z drewna. Są one stosowane w postaci wywarów i naparów, wstępnie zmieszane z roztworem mydła dla lepszej adhezji roztworu do powierzchni roślin.

Tworząc rośliny domowe w komfortowych warunkach ich istnienia, chronimy je w ten sposób przed szkodnikami, a oni będą wdzięczni za piękne kwitnienie i bujną zieleń.