Yucca, której opieka nie jest wcale trudna, może stać się ozdobą ogrodu i domu. Istnieją różne odmiany, które różnią się wyglądem, a wiele z nich nie przypomina siebie. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać w celu zapewnienia właściwej opieki.

Dracaena Yucca - Opis

Roślina ta należy do rodziny Agave, ale czasami jest klasyfikowana jako Dratsenov. Główne cechy obejmują następujące informacje:

 1. Rośnie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
 2. Pień wygląda jak palma, ponieważ są tam brązowe łuski.
 3. Wysokość jukki pokojowej osiąga około 2 m, aw przyrodzie może sięgać nawet 12 m.
 4. Długość liści mieści się w zakresie 25-100 cm, a szerokość nie jest większa niż 8 cm, są sztywne w dotyku, a niektóre odmiany mają włókna włókniste.
 5. Jeśli pielęgnacja jukki zostanie przeprowadzona prawidłowo, wtedy kwitnie intensywnie i może mieć więcej niż 100 pąków. Kwiaty są malowane w delikatne odcienie. W kształcie przypominają rozczochrany dzwon.
 6. Po zakończeniu kwitnienia owoc, w którym forma pudełko, lub gęste jagody.
драцена юкка описание

Gatunki Yucca

Rodzina obejmuje ponad 40 gatunków, ale tylko 10 z nich może być uprawianych na naszych terytoriach. Istnieje podział, który zależy od obecności lub braku łodygi. Najbardziej popularne rodzaje yucca:

 1. Słoń. Ludzie nazywają to słońem, ponieważ pień przypomina nogę tego zwierzęcia. Kość słoniowa Yucca na wierzchu ma liczne pędy z liśćmi, które są bardzo gęsto ułożone.
 2. разновидности юкки
 3. Krótki liściasty Gatunek ten jest również nazywany treelike lub gigant. W naturze rośnie w południowo-wschodniej Kalifornii i Arizonie. Jukka krótka to drzewo, które osiąga długość 4-9 m. Liście są krótkie, twarde i gęsto ułożone.
 4. разновидности юкки
 5. Filamentoza. Ten gatunek ma bardzo mały pień, więc jest również uważany za pozbawiony pnia. Filrokoza Yucca jest przystosowana do uprawy w naszych obszarach, ponieważ toleruje mrozy. Liście szaro-zielone mają bardzo ostry koniec i na krawędziach dużej liczby włókien filamentowych.
 6. разновидности юкки
 7. Szary. Popularny rodzaj krzewu, który ma małą łodygę. Liście mają cienkie i zwinięte nici. Szypułka ma racemes z kwiatami dzwony. Szara Yucca rośnie w zachodniej części Ameryki.
 8. разновидности юкки
 9. Aloelin. Gatunek jest reprezentowany przez sferyczny krzew lub przez małe drzewo, którego wysokość sięga 8 m. Dorosłe rośliny mają wiele gałęzi, na końcach których występują gęste rozetki włóknistych liści. Yucca aloelista ma cierniste ostrze na krawędzi liści.
 10. разновидности юкки

Jak dbać o jukę?

Istnieje kilka cech, które należy wziąć pod uwagę dla dobrego wzrostu i zdrowego stanu.

 1. Oświetlenie W przypadku kwiatu juki, opieka domowa oznacza organizację niezbędnej konsekracji. Najlepiej umieścić garnek na oknie wschodnim lub zachodnim. Możesz użyć świetlówek, które są umieszczone nad juuką na 30-60 cm. Roślina powinna być oświetlona przez 16 godzin.
 2. Temperatura W celu zapewnienia właściwej pielęgnacji w ciepłym sezonie temperatura powinna wynosić 20-25 stopni. W zimie wartość nie powinna przekraczać 12 stopni.
 3. Najlepszy sos. Yucca, której pielęgnacja obejmuje kilka ważnych procedur, dla dobrego wzrostu powinny być rozcieńczone nawozy mineralne co 2-3 tygodnie. Możesz użyć naparu z liści próchnicy lub obornika końskiego.
как ухаживать за юккой

Gleba dla juki

Dla tej rośliny najlepiej nadaje się luźna i pożywna gleba, która ma pH 5,5-6,5. Glebę można kupić w sklepie ogrodniczym lub samodzielnie. Zaleca się dodanie 3-4 kawałków węgla do wybranej ziemi, a na dole powinna być warstwa 5-7 cm drenaż Na przykład kamienie rzeczne lub połamane cegły. Odpowiednią ziemią dla juki może być:

 1. Dwie części darni i liści ziemi, żwir 3-4 mm średnicy (zeolit ​​lub gruboziarnisty piasek), a także dodać część próchnicy.
 2. Dwie części uniwersalnej mieszanki glebowej ze sklepu i jedna dla zepsutego kompostu, żwiru i substratu kokosowego.
грунт для юкки

Garnek Yucca

Aby wyhodować piękną roślinę, lepiej wybrać garnek z gliny lub ceramiki z dużymi otworami do przepływu wody. Te materiały są dobre, ponieważ ziemia wyschnie równomiernie. Jeśli do domowej roboty jukki wybrano plastikowy garnek, należy go rzadziej podlewać. Co do średnicy, to powinno być kilka centymetrów więcej niż transport, tak aby korzenie nie dotykały ścian.

горшок для юкки

Jak podlać jukę?

Aby zrozumieć, jak często i zdecydowanie konieczne jest podlewanie kwiatów, należy wziąć pod uwagę wilgotność i temperaturę powietrza, materiał garnka i jego wymiary, a także cechy gleby i wysokość samej juki. W lecie trzeba obficie podlewać po wyschnięciu górnej warstwy (około 5 cm). Kwiat Yucca, którego pielęgnacja jest ważna do wykonania zgodnie z zasadami, w zimnym czasie rzadziej podlewam wodę, aby korzenie nie gniły.

Kolejną ważną procedurą jest natryskiwanie. Lepiej jest używać wody o temperaturze pokojowej, którą wcześniej gotowano. Podczas rozpylania doniczkę należy usunąć z bezpośredniego światła słonecznego, w przeciwnym razie może dojść do poparzenia. Yucca będzie dobrze reagować, której pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku, jeśli położysz paletę z wilgotnym żwirem pod garnkiem.

как поливать юкку

Jak przyciąć jukę?

Aby uporządkować roślinę, która wyrosła za bardzo i aby stymulować powstawanie nowych gałęzi, konieczne jest przeprowadzenie cięcia.

 1. Lepiej rozpocząć proces przed okresem aktywnego wzrostu, jest luty-marzec.
 2. Przycinanie Yucca może być wykonane tylko wtedy, gdy tułów osiągnie średnicę co najmniej 5 cm.
 3. Dzień przed zabiegiem należy obficie podlać roślinę wodą destylowaną.
 4. Cięcie powinno znajdować się 9-12 cm poniżej skrajnych liści. Pozostały pień powinien mieć wysokość 20-25 cm.
 5. W celu zapewnienia właściwej pielęgnacji posyp krojem sproszkowany węgiel drzewny. Umieść garnek w ciepłym miejscu, ale nie za mocno oświetlonym. Tydzień nie można podlewać i posypywać. Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się pierwsze pąki. Ze wszystkiego musisz zostawić tylko 2-3 kawałki.
как обрезать юкку

Jak przeszczepić jukę?

Gatunki ogrodowe w otwartym terenie mogą rosnąć w jednym miejscu przez około 20 lat, ale odmiany pomieszczeń muszą być przesadzane co dwa lata. Jest kilka zasad, które powinieneś znać i brać pod uwagę:

 1. Yucca powinna zostać przeszczepiona wiosną lub latem.
 2. Wybierz sadzarkę, która powinna być o trzy centymetry większa od średnicy kuli korzeniowej.
 3. Musisz ostrożnie dostać roślinę, starając się nie uszkodzić systemu korzeniowego. Jeśli to konieczne, dokładnie wylej ziemię, aby się zmiękła.
 4. Przed zasadzeniem korzeni zaleca się zanurzenie w wodzie na godzinę, a po umieszczeniu w nowej glebie należy zalać jukę.
 5. W ciągu dwóch tygodni ważne jest, aby trzymać górny opatrunek . Garnek należy odstawić od zanurzenia.
как пересадить юкку

Jak propagować yucca?

Istnieje kilka sposobów hodowla , pozwalając sadzonkom zakwitnąć i wykonać jego opiekę:

 1. Nasiona. Przygotowuje mieszaninę równych części piasku, liści i ziemi darni. Nasiona należy wysiać zaraz po zbiorach i przykryć szkłem. Regularnie nawilżaj ziemię i powietrze, nie zapominając o wytrzepaniu szkła z powstałej wilgoci. Kiełki pojawią się za około 30 dni. Gdy sadzonki są mocniejsze, zanurz je w doniczkach o wysokości 6 cm.
 2. Pień. Hodowla Yucca odbywa się za pomocą segmentów tułowia, których długość powinna wynosić ponad 20 cm, warto przeprowadzić zabieg latem. Gałęzie powinny być zanurzone w wilgotnym podłożu z piasku i torfu. Pojemnik powinien być świeży w cieniu. Aby zapewnić właściwą pielęgnację, przykryj sadzonki folią i utrzymuj temperaturę 20-24 stopni. Korzenie powstają w ciągu 1-2 miesięcy. Nasmarować plastry na roślinie rodzicielskiej smołą ogrodową.
 3. Łodyga. W przypadku tej opcji hodowlanej należy odciąć górny uchwyt i przytrzymać go przez kilka godzin w powietrzu. Po umieszczeniu w przegotowanej wodzie lub mokrym piasku. Po uformowaniu korzeni przeprowadza się przeszczepianie.
как размножить юкку

Jak zasadzić jukę?

Wraz ze wzrostem regularnego karmienia znacznie wzrasta. Uformowane młode podstawki można usiąść, ale nie można tego zrobić natychmiast, ponieważ muszą one rosnąć i wzmacniać. Można je pozostawić do hibernacji. Hodowla palm jukki nie jest łatwym zadaniem i musisz działać w ten sposób:

 1. Ostrożnie zdystansuj gniazdo córki i oddziel młode gniazdo od części macierzystego korzenia. Cięcie zawsze powinno być wysuszone i potraktowane popiołem.
 2. Jeśli nie ma korzeni i są one słabe, posyp je kwiatowym stymulatorem, zasiej proces i zamknij plastikową butelką.
 3. Starą roślinę można podzielić na osobne sadzonki pędów i sadzonki.
как рассадить юкку