Wszystkie rośliny, niezależnie od tego, gdzie rosną: w otwartym terenie lub w pokoju, potrzebują karmienia. Bez tego staną się słabe, bolesne, nie zakwitną. Najczęściej potrzebne są kwiaty doniczkowe, potas, fosfor i azot. Potas promuje ich odporność na szkodniki i choroby. Fosfor stymuluje kwitnienie, a także wzrost korzeni. Azot szybko wypłukuje się wodą, a rośliny domowe odczuwają jego niedobór aktywniej w okresie aktywnego wzrostu, ponieważ objętość gleby jest ograniczona objętością doniczki. Jednak nawóz składający się wyłącznie z azotu lub tylko potasu nie sprawi, że twój kwiat będzie zdrowy i kwitnący. Najlepsze opatrunek roślin doniczkowych powinien być złożony i prawidłowo dozowany. Najbardziej ostre rośliny domowe wymagają karmienia na wiosnę.

Jeśli masz dużo różnych kolorów, najlepszą opcją będzie uniwersalny opatrunek na rośliny domowe. Nadaje się do wszystkich rodzajów kwiatów. Jako część tak złożonego nawozu wszystkie elementy są zrównoważone i mają w przybliżeniu równe proporcje. Jednak częściej hodowcy kwiatów preferują specjalne nawozy.

Metody żywienia roślin doniczkowych

Istnieje kilka sposobów na karmienie kwiatów w pomieszczeniach. Oto niektóre z nich:

  1. Najlepsze opatrunek roślin domowych , najczęstszy sposób dostarczania żywności do rośliny przez korzeń. Do takiego karmienia najczęściej stosuje się złożone nawozy.
  2. Górny opatrunek roślin doniczkowych . Dzięki tej metodzie składniki odżywcze docierają do rośliny przez liście, łodygę i łodygi. Nawożenie odbywa się przez rozpylenie nawozu, który został wcześniej rozcieńczony wodą. Główną zaletą tej metody przed podawaniem korzenia jest szybkość nawożenia rośliny. Użyj opatrunku dolistnego dla choroby roślin domowych kiedy system główny jest słaby lub nie działa wcale. Następnie najmniejsze kropelki nawozu spadają na liście i łodygi, szybciej wchłaniane przez roślinę. Przydatny jest do dolistnego zaprawiania liści, gdy susza lub gdy temperatura otaczającego powietrza zmniejsza się. Karmienie odbywa się małymi porcjami wieczorem lub przy pochmurnej pogodzie. Roztwór powinien być rozpylany równomiernie i bardzo drobno.
  3. Żywienie roślin metodami ludowymi. Wśród takich metod - nawożenie roślin domowych drożdżami. Uważa się, że roztwór drożdży przyczynia się do ukorzenienia. Aby przygotować roztwór, musisz rozpuścić 100 gramów drożdży w 10 litrach zimnej wody. Musisz podlewać kwiaty raz w miesiącu. Inną popularną metodą jest nawożenie roślin doniczkowych popiołem drzewnym. Zawiera wapń, fosfor i potas. Aby przygotować roztwór, należy zmieszać 25 gramów popiołu z jednym litrem wody, nalegać na tydzień i podlać napar z tej rośliny.

Nawozy do roślin domowych mogą mieć różny kształt. Najczęściej stosuje się paszę w postaci płynnej. Można je łatwo zmierzyć za pomocą nasadki pomiarowej. Solidne nawozy w postaci tabletek, granulek i patyczków są wygodniejsze w użyciu. Umieszcza się je w glebie i stopniowo rozpuszczając, dostarczają roślinom składniki odżywcze.

Dolny wierzch opatrunek roślin domowych

Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do karmienia roślin domowych. Ostatnio nie możesz karmić kwiatów przeszczepione lub w okresie odpoczynku. Chorych roślin lub tych z uszkodzonymi korzeniami nie zaleca się również do zapładniania, jeżeli przyczyna choroby nie jest znana.

Aby zapłodnić rośliny domowe przyniosły zwierzętom korzyści, nie zapomnij o proporcji: nie przesadzaj z dozowaniem nawozów. Lepiej jest karmić rośliny częściej, ale właśnie w małych dawkach, które są zalecane na opakowaniu, niż rzadziej nawozić, ale z bardzo skoncentrowanymi nawozami.

Prawidłowo nawozić rośliny domowe, a oni będą wdzięczni za piękne liście i cudowne kwitnienie.