Dieffenbachia od dawna kochana jest przez wielu hodowców. Rośnie szybko, pochłania szkodliwe substancje z powietrza i cieszy oko pięknie ubarwionymi liśćmi. To prawda, że ​​przy obchodzeniu się z nim musisz być ostrożny - sok Dieffenbachia jest trujący. Ten kwiat rośnie w domu do 2 metrów. Przy odpowiedniej pielęgnacji nawet takie dojrzałe i duże rośliny nie stracą atrakcyjnego wyglądu. Porozmawiajmy o utrzymaniu dieffenbachii i reprodukcji tych pięknych roślin w pomieszczeniach w bardziej szczegółowy sposób.

Dbając o dietę i jej reprodukcję w domu

Dbanie o dietenbachię w domu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy go umieścić we właściwym miejscu - jeśli chcesz, aby roślina utrzymywała zróżnicowany kolor liści, zapewnij mu dobry poziom oświetlenia, nawet jesienią i zimą. Latem roślina musi być zacieniona, aby aktywne słońce nie paliło delikatnych liści. Drugą zasadą utrzymania kwiatka z dieffenbachii jest zapewnienie nawilżenia - nawadniania i codziennego opryskiwania bronioną miękką wodą, w przeciwnym razie na liściach pojawią się liście limonki. Podlewanie w zimie jest umiarkowane, latem bardziej obfite. Należy zauważyć, że im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wody potrzebuje kwiat. Tak więc diffenbachia czuje się dobrze w temperaturze 20-22 ° C latem (15-18 ° C w zimie), ale przy wysokiej wilgotności może ucierpieć i 30 ° C. To prawda, przetranslować roślinę też nie jest tego warta. Wystarczy trochę podlewać, ale konieczne będzie częstsze natryskiwanie. Możesz także umieścić pojemnik z mokrym piaskiem lub kamykami obok dieffenbachii.

Szkic tych kwiatów w pomieszczeniach nie podoba, więc musisz zapewnić Diefenbachia opieki bez kropli temperatury i bryza. Jeśli przewietrzasz pomieszczenie zimą, to na ten czas kwiat musi zostać usunięty z pokoju, ponieważ roślina może zrzucić dolne liście.

Dieffenbachia rośnie bardzo szybko, więc potrzebuje dużo w okresie aktywnego wzrostu składników odżywczych. Aby sprostać tym potrzebom, pielęgnacja kwiatów powinna obejmować karmienie diefenbachią co 10 dni płynnymi nawozami mineralnymi. W okresie uśpienia należy zmniejszyć nawożenie, stopniowo zmniejszając się do zera na zimę. Grunt dobrze jest okresowo poluzować.

Jak wspomniano powyżej, diefenbachia rośnie szybko, dlatego oprócz odpowiedniej opieki wymaga również corocznego przeszczepu. Należy to zrobić ostrożnie, nie niszcząc glinianego pomieszczenia. Nowa doniczka powinna być trochę większa niż poprzednia, nie należy od razu przyjmować dużego garnka - gleba będzie kwaśna, a roślina umrze. Do sadzenia, musisz użyć specjalnego podkładu z kwiaciarni, i nie zapomnij o drenażu - warstwa małych kamyków lub ekspandowanej gliny położonej na dnie doniczki.

Najłatwiej jest rozmnażać difenbachię z sadzonkami wierzchołkowymi. Powinno to nastąpić wiosną i latem. Po zerwaniu z łodygi jest natychmiast zakorzenione w mokrym piasku. Aby usprawnić proces, cięcie jest pokrywane polietylenem, okresowo wentylowanym. Trawniki powietrzne do hodowli Dieffenbachia są stosowane znacznie rzadziej i są bardziej odpowiednie do odnawiania starej rośliny, z gołą łodygą. Aby to zrobić, wykonaj wycięcie na trzpieniu pod arkuszem na pół centymetra i włóż wilgotny pas, posypany proszkiem do sadzonek. Miejsce nacięcia zamyka się kolejno wilgotnym mchem i folią polietylenową. Kilka miesięcy później korzenie zaczynają przenikać przez mech. Gdy są mocniejsze, łodyga jest ścięta nieco poniżej korzeni i zakorzeniona w doniczce o średnicy 10-12 cm. Reszta łodygi jest podzielona na łodygi, pozostawiając co najmniej jedną śpiącą nerkę na każdej z nich. Диффенбахия уход болезни (zagęszczone miejsce, w którym wcześniej był arkusz). Sekcje sadzonek sproszkowano węglem i suszono przez dzień. Następnie sadzonki są ukorzenione pionowo lub poziomo, posypane połową ziemi i przykryte plastikiem lub słojem.

Choroby i szkodniki

Przy niewłaściwej opiece zapewniane są choroby związane z dieffenbachią. Są to żółte i suche liście o niewystarczającej wilgotności powietrza lub przeciągu, brązowe plamy oparzeń z bezpośredniego światła słonecznego. Również kwiat może zostać wytrącony przez szkodniki - scythos i przędziorków. Aby je zwalczać, liście myje się wodą z mydłem i spryskuje środkiem przeciwdziałającym szkodnikom.