Pomimo istniejącej opinii, że odwadnianie roślin domowych nie jest warunkiem ich normalnego wzrostu, wielu miłośników kwiatów nie może się bez niego obyć. Oczywiście, rośliny rosną w przyrodzie bez specjalnego drenażu, ale jest to tylko wygląd, ponieważ, w przeciwieństwie do roślin w pomieszczeniach, ich korzenie nie są ograniczone do ścian doniczki, aw glebie są kamienie, humus i piasek. Dlatego drenaż w doniczce jest koniecznym warunkiem! Dzięki niemu nadmiar wody jest odprowadzany, a korzenie roślin mogą oddychać. Odpowiednio zorganizowany drenaż kwiatów w pomieszczeniach przy sadzeniu lub przesadzanie - zbawienie dla początkujących, którzy jeszcze nie opanowali w pełni zasad opieki nad roślinami.

Rodzaje drenażu

Jednoznacznie jest powiedzieć, który drenaż kwiatów jest lepszy, trudniejszy, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania co do zawartości. Niektóre są całkowicie normalne, aby tolerować nadmiar wilgoci, podczas gdy inne są szkodliwe. Zanim zrobisz drenaż w doniczce, konieczne jest poznanie specyfiki systemu korzeniowego rośliny. Na przykład zbyt delikatne korzenie zostaną uszkodzone przez ostre krawędzie ceramicznych odłamków.

Odłamki ceramiczne

A więc odłamki ceramiczne. Ten rodzaj drenażu jest nadal szeroko praktykowany, pomimo faktu, że znalezienie zepsutych naczyń z naturalnej gliny nie jest już tak łatwe. Na dnie garnka, w środku którego jest zrobiona dziura, połóż największy garnek. Na szczycie stosu 1-1,5 cm warstwy piasku o dużej frakcji. Następnie wlać główny substrat i posadzić roślinę. Podczas kolejnego przeszczepu rośliny należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ korzenie, najprawdopodobniej, są już zwinięte wokół odłamków, a próba uwolnienia ich z części drenażu może zakończyć się łzami.

Rozszerzona glina

Niedobór ten pozbawiony jest rozszerzonej gliny - drobnych kamyków, które są wypaloną gliną o porowatej strukturze. Glinka ekspandowana jest produkowana w różnych frakcjach, dzięki czemu można łatwo wybrać wymagany rozmiar ziarna. Zwykle stosuje się dużą frakcję glinidów, ale w zasadzie nie odgrywa roli ziarna. Czynnikiem decydującym jest średnica otworu do drenażu wody w doniczce, czyli konieczne jest wybranie rozszerzonej gliny, tak aby nie rozlała się na paletę. Przed użyciem takiego drenażu dla kwiatów, ziarna ekspandowanej gliny muszą być pokryte warstwą piasku o grubości 1-1,5 cm.

Ile wlać do doniczki odwadniającej zależy od wielkości samej doniczki i obecności otworów spustowych. Jeśli doniczka jest duża (10 litrów lub więcej) i są w niej otwory, grubość warstwy rozszerzonej gliny może wynosić od 10 do 15 centymetrów. Dla małej doniczki wystarczająca jest warstwa centymetrowa. W przypadku doniczek, w których nie ma rynien, warstwa rozszerzonej gliny powinna zostać zwiększona do 25% objętości garnka.

Należy pamiętać, że po pięciu lub sześciu latach glinka rozkłada się, zamieniając w glebę, dlatego powinna zostać zaktualizowana.

Piankowe tworzywo sztuczne

Nie było żadnych odłamków ani gliny, zastanawiając się, jak zastąpić drenaż kwiatów? Użyj pianki. Jako drenaż kwiatów, folia doskonale pasuje. Jednak materiał ten nie absorbuje wody, dlatego należy go stosować z hydrożelem. Wymieszaj kawałki drenaż doniczki spienić hydrożelem, nałożyć masę na dno doniczki 1-3 cm i posypać piaskiem na wierzch. Dodaj substrat i zasadź roślinę. Nie zaleca się ponownego wykorzystania takiego drenażu podczas przeszczepu.

Naturalny drenaż

Niektórzy hodowcy wolą wykonywać drenaż kwiatów własnymi rękami, używając węgla drzewnego lub mchu torfowca. Te naturalne materiały doskonale pochłaniają nadmiar wilgoci, a w razie potrzeby mogą dostarczyć roślinom. Ten rodzaj drenażu jest optymalny dla wszystkich typów storczyków.

Zadbaj o zdrowie swoich roślin domowych, oświetlony , podlewanie, wilgotność i drenaż, a oni zawsze odpowiedzą tobie z bujną zielenią i pięknym kwitnieniem!