Witaminy są biologicznie czynnymi substancjami niezbędnymi do utrzymania funkcjonowania narządów ludzkich, składnika hormonów i enzymów regulujących procesy metaboliczne.

Witaminy, z reguły, pochodzą z pożywienia ze środowiska lub są syntetyzowane w organizmie. Jego nazwa została nadana witaminom od łacińskich liter A, B, C, D, E, H, K (i innych).

Najbardziej przebadane witaminy z grupy B. Wiele witamin jest zgrupowanych razem na podstawie rozpuszczalności wody lub tłuszczu. Lipowitaminy rozpuszczalne w tłuszczach obejmują A, K, D, E. Są wchłaniane tylko podczas jednoczesnego spożywania i tłuszczów. Powiedzmy sok z marchwi (zawierający witaminę A) jest zawsze pijany z dodatkiem kilku kropli oleju roślinnego.

Witaminy są bardzo wrażliwe na wpływy środowiska. Niewłaściwe przechowywanie żywności i obróbka cieplna może zmniejszyć ich ilość lub całkowicie je zniszczyć. Główne czynniki wpływające na bezpieczeństwo witamin to obecność powietrza, wilgoci i równowagi kwasowo-zasadowej środowiska, ekspozycja na światło słoneczne, wysokie temperatury, jony metali, agresywne mikroorganizmy, enzymy i adsorbenty. Witaminy są blisko spokrewnione z przeciwwtaminami, substancje mają podobny skład chemiczny, który zastępuje witaminy w procesach metabolicznych, łamie je lub je powstrzymuje.

Witamina E jest przydatna na poziomie innych witamin. Gdy w organizmie występuje niedobór witamin, to przy jego braku jest to awitamina. Takie warunki występują najczęściej na wiosnę. Objawy - zmniejszona aktywność, apatia, szybkie zmęczenie i wydłużenie czasu niezbędnego do wyzdrowienia.

Jakie jest zastosowanie witaminy E?

Korzystne właściwości witaminy E są trudne do przeszacowania. Jest ważnym ogniwem w układzie odpornościowym, wspomaga szybką regenerację organizmu, łagodzi zmęczenie, wzmacnia naczynia krwionośne, reguluje krzepliwość krwi i poprawia krążenie, normalizuje ciśnienie krwi, obniża poziom cukru, jest bardzo przydatna dla diabetyków i osób z Choroba Alzheimera . Zmniejsza szkodliwość palenia, chroni przed rozwojem raka.

Korzyści z witaminy E są szczególnie ważne dla kobiet, ponieważ jest w stanie przedłużyć młodość i utrzymać piękno. Sensatywnie spowalnia procesy starzenia, odbudowuje tkanki, wspomaga układ mięśniowy. Odmładza skórę, zmniejsza ryzyko powstawania blizn po naruszeniu integralności skóry, nie pozwala skórze pokryć plam pigmentowych. Reguluje cykl menstruacyjny, zmniejsza manifestację PMS, pozytywny wpływ na rozwój układu rozrodczego. Kobiety w ciąży przyjmują witaminę E zgodnie z zaleceniami lekarza. Poprawia funkcjonowanie układu hormonalnego, wzmacnia łożysko i zmniejsza szansę jego oderwania, łagodzi zmęczenie i przyczynia się do zdrowej ciąży.

Korzyści i szkody witaminy E

korzyści witaminy e

Warto zauważyć, że negatywny efekt stosowania występuje po bardzo dużym przedawkowaniu, które może spowodować pogorszenie układu trawiennego, reakcje alergiczne, krwawienie w mózgu i krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie należy przyjmować witaminy E z lekami rozrzedzającymi krew i ze zwiększoną indywidualną wrażliwością.

Jedz witaminę E codziennie. Jest bardziej przydatny, gdy otrzymuje się go z jedzeniem. Dzienna dawka dorosłego wynosi 30-45 mg. Zawiera witaminę E w oleju roślinnym, orzechach, nasionach jabłek, wątrobie, mleku, szpinaku, rokitniku, brokułach. Ziarna pszenicy, całe ziarna i otręby są bardzo przydatne.