Wśród szerokiej gamy rodzajów miodu istnieje prawdopodobnie najbardziej skuteczny produkt, który jest lepszy od innych. Spróbujmy dowiedzieć się, który miód jest najbardziej wartościowy i użyteczny, ale najpierw dowiemy się, jakie ważne elementy zostały zawarte w jego składzie.

W składzie miodu znaleziono ponad trzysta przydatnych substancji, w tym prawie wszystkie dostępne pierwiastki śladowe, enzymy, witaminy, które są przechowywane w produkcie podczas przechowywania.

Najbardziej przydatne odmiany miodu

Okazuje się, że wśród odmian miodu nie ma absolutnego zwycięzcy. W każdym z nich znajdują się substancje niezbędne dla zdrowia, dlatego większość ekspertów uważa, że ​​najcenniejsze odmiany miodu to:

  1. Gryka Miód gryczany, którego smak ma specyficzną goryczkę, a kolor różni się piękną ciemnobursztynową barwą, czasami zmienia się w jasnobrązowy. Jest stosowany w walce z infekcjami, w celu zmniejszenia ciśnienia, w leczeniu niedokrwistości, zapalenia jamy ustnej i beri-beri. Wielu uważa, że ​​kasza gryczana jest najcenniejszym miodem.
  2. Linden. Inni wolą lipovy, niezwykle aromatyczne i smaczne. Ma wyraźne działanie przeciwbakteryjne, z powodzeniem stosuje się w chorobach górnych dróg oddechowych, chorobach przewodu pokarmowego i nerek.
  3. Donnikowo. Wielu wierzy, że najcenniejszy miód na świecie - słodka koniczyna . Ma różne odcienie koloru: od białego do zielonkawego. Ma również niepowtarzalny smak z nutą wanilii. Ale ten miód nie słynie z koloru, nawet z jego smaku, ale z szerokiego zakresu zastosowań. Jest stosowany jako cudowne przeciwskurczowe, w postaci kompresów, niezbędny do łagodzenia bólu i szybkiego gojenia w przypadku oparzeń, działa przeciwzapalnie i łagodnie uspokajająco, poprawia laktację u karmiących matek.
  4. Akacja. Niektórzy eksperci, w sporze o to, co jest najcenniejszym miodem, wolą miód akacjowy, który oprócz wszystkich jego pozytywnych cech nie wywołuje alergii. Ponadto jest przydatna tylko dla diabetyków i dzieci, nawet małych. Ma ogólne właściwości wzmacniające, pomaga w chorobach układu moczowo-płciowego, jak również w bezsenność .

Wśród najlepszych odmian miodu są też słonecznik, esparceta, kasztanowiec i rzadkie w naszym kraju - wrzos.

najcenniejszy miód