Kiedy noworodki mają kolkę? Dla wszystkich rodziców okres ciągłego płaczu dziecka z powodu bólu brzucha jest jednym z najtrudniejszych. Jeśli dziecko jest pierwszym w rodzinie, rodzice nie mogą od razu zrozumieć, dlaczego niestrudzenie jest niegrzeczny i nie pozwala im się zrelaksować przez chwilę. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zaczyna się kolka i jak się pojawiają. Jednocześnie znacznie ważniejsze jest wiedzieć, co zrobić, jeśli już się rozpoczęły.

Kiedy noworodki mają kolkę?

Wiek, w którym rozpoczyna się kolka u noworodków, jest bardzo indywidualny. Średnio pojawiają się one w drugim lub trzecim tygodniu życia i trwają od jednego do dwóch miesięcy. Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie, tkliwość w brzuchu objawi się nieco później. Z reguły przez trzy miesiące problem zanika, trawienie okruchów zostaje znormalizowane.

Odpowiadając na pytanie, ile zaczyna kolka, każdy rodzic powie, że występują one wieczorami iw nocy. Jednak nie ma ściśle określonego okresu, kiedy się pojawiają, ponieważ wszystkie dzieci są wyjątkowe. W tym samym czasie, jeśli dojdzie do skurczów, jak wierzą pediatrzy, dziecko będzie cierpieć z powodu co najmniej trzech godzin dziennie. Skurcze mogą wyglądać następująco: dziecko płacze, przyciska nogi do klatki piersiowej, puka je, odmawia jedzenia i picia, przeciążenia (zaczerwienienia twarzy) i odciąża brzuszek. Może mieć gazy, stolec staje się częstszy. Sen i czuwanie są całkowicie zerwane.

Co zrobić, gdy kolka zaczyna się u niemowląt?

Kiedy zaczyna się kolka u noworodka, mama lub tata muszą być cierpliwi i zrozumieć, że miękisz cierpi i potrzebuje pomocy. Potrzebuje:

  • często rozprzestrzeniają się na brzuchu (przed każdym karmieniem);
  • kiedy zaczyna się kolka niemowlęcia zrobić masaż brzucha lekkie pociągnięcia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (40 minut przed i 40 minut po karmieniu);
  • dawać koperek wody , herbata z rumiankiem (na łyżeczce przed karmieniem);
  • utrzymuj "słupek" po zjedzeniu przez 15 minut, tak aby powietrze, które zostało połknięte podczas posiłku, wyszło w formie bełkotu;
  • Swaddle swobodnie, aby dziecko miało możliwość poruszania rękami i nogami.

Ważne jest również, aby karmiąca matka prawidłowo odżywiała się. Konieczne jest wyłączenie z diety produktów takich jak: kapusta, pomidory, bakłażan, rzodkiewka, rzodkiewka, rośliny strączkowe, produkty mleczne, cebula, czosnek, ogórki, alkohol i kawa. Na polecenie pediatry można zażywać leki i rurkę odpowietrzającą, aby złagodzić stan okruchów.