Zwykle ludzie zaczynają patrzeć na wiewiórki roślin tylko wtedy, gdy zdecydują się porzucić zwierzę. Jednak nie jest to najbardziej rozsądna pozycja: włącz oba rodzaje białka do swojej diety. Jest to szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy wyraźnie przestrzegają dieta białkowa w celu zwiększenia przyrostu masy mięśniowej. Dotyczy to również walki z otyłością: w końcu sama tkanka mięśniowa pochłania więcej kalorii, a im więcej, tym szybciej pozbędziesz się tłuszczu.

Białko roślinne: korzyści

W przeciwieństwie do białka zwierzęcego, które jest głównie reprezentowane przez mięso, drób, ryby i produkty mleczne, białko roślinne ma jedną znaczącą zaletę. Mianowicie - w produktach roślinnych praktycznie nie ma tłuszczy, co pozwala na dietę białkową i lekką.

Tak więc, białko roślinne dla mięśni jest użyteczne tak jak zwierzę, ale używając go, możesz schudnąć o wiele szybciej, ponieważ organizm nie dostanie za dużo tłuszczu. W takim przypadku organizm otrzyma wiele składników odżywczych - witamin, minerałów i aminokwasów.

Białko roślinne nie jest w pełni trawione i przez długi czas, dzięki czemu łatwo kontrolować uczucie głodu. Ponadto błonnik zawarty w takich produktach ma pozytywny wpływ na pracę przewodu żołądkowo-jelitowego.

Co to jest białko roślinne?

Mówiąc o tym, gdzie zawiera się białko roślinne, warto dokonać natychmiastowej rezerwacji: białko jest obecne w wielu produktach, ale tylko te produkty znajdują się na tej liście, w której jest naprawdę dużo białka. Są to przede wszystkim rośliny strączkowe, soja, różne orzechy i nasiona. Pełną listę takich produktów można znaleźć w tabeli zawartości białka roślinnego.

stół

Białko roślinne: szkodzi

Wady są oczywiście trudne do napisania w dziale szkód, ale brakuje również produktów zawierających białko roślinne. Mianowicie - brak żelaza i witamin z grupy B, które przeważają w większości w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też, odmawiając białka zwierzęcego na rzecz warzyw, ważne jest, aby dodać do swojej diety drożdże piwne lub inne suplementy, które wzbogacą organizm w witaminę B.

Prawdziwą szkodę można nazwać jedynie działaniem roślin strączkowych i grochu na funkcje jelitowe - produkty te często wywołują zwiększone wzdęcia, które mogą powodować wiele niedogodności. Dlatego takie produkty nie mogą być nadużywane. Odnosi się to jednakowo do wszystkich rodzajów białka - w końcu, przy nadmiernym spożyciu takiego jedzenia, nerki i wątroba bardzo cierpią.

Jeśli cierpisz na wrzody lub dysbakteriozę, jedzenie żywności, takie jak fasola, fasola i groch, należy omówić z lekarzem.

Białko roślinne: Kulturystyka

Nie jest tajemnicą, że sportowcy z reguły białko roślinne w kulturystyce wolą otrzymywać białko ze źródeł zwierzęcych. Nie chodzi o to, że mają niewielką wiedzę na temat wariantu rośliny - po prostu rośliny strączkowe, soja, orzechy i zboża pozbawione są ważnych aminokwasów, które są bardzo ważne dla szybkiego budowania mięśni.

Białko soi i białko soczewicy są najbliżej idealnego stanu z powodu obecności aminokwasów. Jeśli używasz protein roślinnych do wzmocnienia mięśni, powinieneś skoncentrować się na ich wykorzystaniu.

Nawiasem mówiąc, ze względu na brak niektórych aminokwasów, białko roślinne nie jest całkowicie wchłaniane, ale tylko o 50-60 procent, co jest bardzo dobre dla utraty wagi, ale złe dla tych, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową. Dlatego kulturystyka zazwyczaj korzysta ze standardowej wersji - białka zwierzęcego.