Na Ziemi wciąż są absolutnie fantastyczne miejsca, w których czujesz się jak na innej planecie. Salar de Uyuni w Boliwia - największy na świecie solonchak - tylko jedno z takich wyjątkowych miejsc.

Uyuni Solonchak to spieczone słone jezioro w Boliwii, które znajduje się na południu pustynnej równiny Altiplano na wysokości około 3656 m npm. Wysuszone jezioro Boliwii znajduje się w pobliżu miasta Uyuni na terytorium departamentów Potosí i Oruro , w południowo-zachodniej części stanu. Powierzchnia unikalnego solonchaku wynosi 10 588 km kw. km.

Każdego roku solonchak Uyuni w Boliwii odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Tutaj można podziwiać nieskończone przestrzenie solne, odwiedzić najciekawsze hotel solny , spójrz na starożytne wulkany, gigantyczne kaktusy i liczne stada różowych flamingów. I oczywiście, aby uchwycić na kamerach i aparatach jedno z cudów natury, które wielokrotnie zmienia kolor w ciągu dnia. Zdjęcia wykonane na słonym jeziorze w Boliwii staną się niecodzienną ozdobą albumu każdego podróżnika.

Wyjątkowość uyuni solonchak

Salar w Boliwii to prawdziwe morze minerałów. Według niektórych raportów istnieje 10 miliardów ton soli. Grubość warstwy soli waha się od 1 do 10 m, w zależności od lokalizacji. Wiadomo, że w piramidach solnych, które wznoszą się kilka metrów nad jeziorem, zawiera do 70% światowych zasobów litu. Ponadto bagno słone jest bogate w minerały, takie jak halit i gips.

W porze deszczowej cienka warstwa wody w odległości 30 cm pokrywa terytorium Uyuni Solonchak w Boliwii, tworząc efekt olbrzymiego szkła.

Flora i fauna solonczaka

Na terytorium największego słonego jeziora Uyuni w Boliwii nie zobaczysz wielu egzotycznych roślin. Przedstawicielami lokalnej flory są tylko niskie krzewy i ogromne kaktusy. "Kolczaste olbrzymy" rosną 1 cm rocznie, osiągając wysokość do 12 m. Można je zobaczyć na wyspie Inkauashi .

W sezonie letnim, od listopada do grudnia, na lustrzanej powierzchni jeziora widać kilka rodzajów różowych flamingów, które latają tu w celu reprodukcji. Okolica Uyuni zamieszkuje około 85 gatunków ptaków, w tym andyjską gęś, rogatą łysinę i osobliwy rodzaj kolibra. W niektórych obszarach solonchak żyją lisy andyjskie i viskasha - małe gryzonie, przypominające naszego królika.

Atrakcje w Uyuni

Wydawałoby się, że sam Solonchak Uyuni jest wyjątkowy zwiedzanie Boliwii . Jednak na jego terytorium znajdują się inne, nie mniej niesamowite i ciekawe miejsca. Na przykład słynny cmentarz , który znajduje się kilka kilometrów od miasta Uyuni. Teraz populacja tego miasta ledwie sięga 15 tysięcy mieszkańców, a jednocześnie był ważnym ośrodkiem kraju z rozbudowaną siecią dróg. Spadek minerałów wydobywczych doprowadził do załamania się komunikacji kolejowej na tym obszarze. Bez potrzeby pozostawiono ogromne lokomotywy, lokomotywy elektryczne, wozy i wózki. Niektóre eksponaty cmentarza trwały ponad 100 lat. Być może lokalne władze będą mogły tutaj otworzyć muzeum na wolnym powietrzu.

Ogromne zainteresowanie turystów wzbudzają hotele zbudowane z bloków solnych. Pierwszy taki obiekt z soli został wzniesiony w 1995 roku w centralnej części solonczaka i od razu stał się bardzo popularny. W 2002 roku budynek ten został zburzony, zastępując go kilkoma nowymi hotelami na peryferiach. Luksusowy Salt Hotel Palacio de Sal znajduje się w miejscowości Kolchani. W nim wszystko jest zrobione z soli: ściany, podłogi, sufity, większość mebli i wnętrza.

Jak dostać się do Uyuni Solonchak w Boliwii?

Możesz dostać się do słone jezioro na kilka sposobów. Po pierwsze, lataj samolotem z La Paz jedna z dwóch linii lotniczych: Amaszonas i Transporte Aereo Militar. Po drugie, aby dostać się z La Paz w nocy autobus turystyczny w tranzycie przez Oruro . Podróż potrwa około 10 godzin, przy deszczowej pogodzie trochę więcej. Loty dziennie, ale bez autobusów. Najlepsze autobusy turystyczne są dozwolone przez firmę Todo Turismo. Po trzecie, z Oruro do Uyuni Można dojechać pociągiem Expreso del Sur, Wara Wara del Sur. Po czwarte, możesz skorzystać z prywatnego transportu, który daje pewne korzyści w podróżowaniu.

Высохшее соленое озероДобыча соли в Салар-де-УюниЕдинственная растительность - гигантские кактусы
Интерьер из соляных блоковКладбище паровозовСоляной отель
Соляной эксклюзивСоляные пирамидыФламинго - гости солончака