W malowniczym mieście Potosí , który znajduje się w centralnej części Boliwia , jest najpiękniejszym i najstarszym zabytkiem epoki kolonialnej - kościoła San Lorenzo.

Historia Kościoła San Lorenzo

Budowa kościoła San Lorenzo rozpoczęła się w 1548 roku. W tym czasie była używana jako pierwsza parafia kościelna dla hiszpańskich kolonistów i Indian. Po 10 latach zawalił się ciężki łuk świątyni i dokonano poważnych napraw. W ciągu dwóch stuleci przeprowadzono kilka rekonstrukcji i dopiero w XVIII wieku świątynia uzyskała obecny wygląd. Kościoły w San Lorenzo dawały widok typowy dla wszystkich ówczesnych kościołów: był to budynek z centralną kopułą i bogato zdobioną barokową fasadą, w XVI wieku miejscowi rzemieślnicy wyrzeźbili z kamienia kamienną, delikatną płaskorzeźbę, ozdobioną ornamentami roślinnymi. W następnym stuleciu do kościoła dobudowano dzwonnicę i zbudowano niszy.

Niepowtarzalność kościoła Saint-Lorenzo

Dekoracja kościoła Saint-Lorenzo to luksusowy portal wykonany w stylu barokowym. Jest on ozdobiony wieloma drobnymi i eleganckimi detalami rzeźbiarskimi, z których każdy ma swój własny sens. Tutaj możesz zobaczyć następujące obrazy:

  • Kolumny Salomona z kariatydami (indiátides);
  • figury dwóch kobiet (lub syren) grających charango w otoczeniu księżyca, słońca i gwiazd;
  • dwóch aniołów, trzymających w rękach wiolonczelę i lirę;
  • postać Hermesa.

Centrum fasady kościoła San Lorenzo jest figurą Archanioła San Miguel (św. Michała). Nad nim rzeźbione figury San Lorenzo i San Vicente.

Fasada kościoła San Lorenzo jest doskonałym przykładem mieszania stylów. Dlatego świątynię można nazwać unikalnym zabytkiem architektury kolonialnej. Nadal nie jest jasne, kto jest autorem luksusowej fasady kościoła San Lorenzo. Według niektórych raportów pracował nad nim architekt Bernardo de Rojas i miejscowy artysta Luis Niño. Sam budynek odbył się z udziałem indyjskich murarzy, aw kościele San Lorenzo można podziwiać płótna Melchora Pereza de Olgin, a także niesamowicie piękny ołtarz ozdobiony elementami srebrnymi. Drzwi świątyni zdobią srebrne wstawki.

Podczas relaksu w uzdrowisku Potosi nie przegap okazji odwiedzenia kościoła San Lorenzo. Studiując go, możesz poczuć ducha epoki kolonialnej i zobaczyć naprawdę wyjątkową architekturę, którą zbudowali wykwalifikowani rzemieślnicy.

Jak dostać się do świątyni?

Kościół San Lorenzo znajduje się w mieście Potosí na ulicy Bustillos, obok której leżą ulice Chayyant i Eroes del Chaco. Dosłownie 7 minut spacerem od kościoła znajduje się główny dworzec autobusowy w Potosi, więc łatwo jest się do niego dostać. W tym celu wystarczy wynająć samochód, publiczny transport lub taksówki. Należy pamiętać, że ulica Bustillos jest wystarczająco wąska, dlatego zaparkowanie na niej jest niewygodne.

Башни церкви Сан-ЛоренцоВход в церковь Сан-ЛоренцоДетали левой части фасада церкви Сан-Лоренцо
Детали правой части фасада церкви Сан-ЛоренцоИзображение сирены, играющей на чарангоФигура архангела Сан-Мигеля на фасаде церкви