Istnieją setki różnych rodzajów serów, które można podzielić na różne kategorie. Każda z odmian ma oddzielną technologię gotowania i zastosowanie w gotowaniu, które czasami trudno jest rozwiązać. W tym celu postanowiliśmy stworzyć niewielką listę podstawowych rodzajów serów, które powinien znać każdy fan tego produktu mleczarskiego.

Ser z pleśnią - gatunek

Wszystkie rodzaje szlachetnych serów z pleśnią można warunkowo podzielić na dwie kategorie.

Sery pierwszej kategorii są przygotowywane z mleka owczego i celowo infekowane niebieską pleśnią Penicillium roquefort, a zatem nazywane są Roquefort. Podczas starzenia, które trwa nie krócej niż 5 miesięcy, forma jest rozprowadzana w grubości produktu, tworząc małe kieszenie. Po dojrzewaniu ser staje się bardzo miękki, łatwo kruszy się i ma raczej ostry smak i aromat. Roquefort jest najczęściej spożywany osobno lub w towarzystwie miodu i orzechów.

Ser z pleśnią 1

Sery drugiej kategorii są pokryte skórką białej pleśni - Bree i Camembert. Niedoświadczony miłośnik serów nie potrafi odróżnić Bree od Camemberta. Obie odmiany są zakażone Penicillium candidum, są przygotowywane z mleka krowiego i dojrzewają znacznie szybciej niż odmiany z niebieską pleśnią - tylko trzy tygodnie. Takie sery wyróżniają się lekkim smakiem grzybowym, kremową konsystencją i smakiem. Mogą być podawane zarówno samodzielnie, jak i jako kanapki, są doskonale pieczone i nadają się do głębokiego smażenia.

Sery z gatunkiem pleśni 2

Rodzaje serów miękkich

Miękkie młode sery są zawsze przechowywane w solance. Istnieją trzy główne odmiany takich serów i krótko opiszemy każdy z nich poniżej.

Pierwszy, niezbyt popularny ser miękki w naszym regionie, to francuski Chevre z koziego mleka. W rzeczywistości ser ten rzadko jest przechowywany w solance przez długi czas, ponieważ jest spożywany tak szybko, jak to możliwe po ugotowaniu. Nierzadko Chevre podaje się z ziołami, ale podaje się je w sałatkach lub niezależnie, po usmażeniu.

Rodzaje miękkich sera zalewającego 1

Drugi gatunek jest znacznie bardziej znany w szerokich kręgach - Feta. Ten grecki ser gotuje się z mieszanki koziego i owczego mleka i natychmiast po ugotowaniu kępki są prasowane i pozostawiane w stężonym roztworze soli. Kawałki fety można gotować pod grillem, podlewać oliwą z oliwek lub dodawać do zimnych przekąsek.

Rodzaje miękkich sera zalewającego 2

Włoska Mozzarella jest chyba najbardziej popularna wśród głównych rodzajów miękkich serów. Jest on gotowany z mleka krowiego lub bawolego w bardzo nietypowej technologii: grudki są prasowane i rozciągane, w wyniku czego warstwy sera są układane jeden na drugim i ściskane razem, a gotowy produkt pozostawia się w lekko solnym roztworze. Wyróżnia się wyraźnym kremowym smakiem, Mozzarella jest dobra w zimnych przekąskach i, oczywiście, pizza .

Rodzaje miękkich sera zalewającego 3

Jakie są rodzaje twardych serów?

Twarde odmiany serów są znacznie większe niż wszystkie miękkie i szlachetne, ale są na pewno wystarczające do stworzenia osobnego materiału, ale tutaj skupimy się tylko na podstawowych odmianach.

Swiss Emmental warzony jest z mleka krowiego. Można go łatwo odróżnić spośród innych dużych otworów o grubości, które tworzą propionobakterie, które uwalniają dwutlenek węgla podczas wchłaniania kwasu mlekowego. Jest to słodki ser, który dobrze się topi i dlatego nadaje się do wszelkich gorących potraw.

Jakie są rodzaje twardych serów 1

Cheddar jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym spośród wielu różnych rodzajów sera twardego, ponieważ jego receptura ulega wielkim zmianom w różnych gałęziach przemysłu, a ostateczny smak, twardość, a nawet kolor są określane przez czas trwania starzenia, który powinien wynosić co najmniej rok. Ten ser jest uniwersalny, a zatem dobry zarówno na płaskowyżu burgerowym, jak i serowym.

Jakie są rodzaje twardych serów 2

Parmezan to kolejny popularny włoski ser, który jest często kuty na całym świecie. Ten parmezan ma lekki aromat karmelowo-orzechowy, jest bardzo twardy i łatwo się kruszy. Odpowiedni dla pasty , sałatki i zupy.

Jakie są rodzaje twardych serów 3