Na granicy między państwami Chile i Argentyna to Góra Trondor (Cerro Tronador), która jest śpiącym wulkanem.

Informacje ogólne

Trondador znajduje się na południu Andów, w pobliżu miasta San Carlos de Bariloche i jest otoczony przez dwa Parki narodowe : Nauel-Uapi (znajduje się na terytorium Argentyny) i Llanquique (w kraju Chile). Ostateczna data erupcji nie jest dokładnie znana, ale naukowcy sugerują, że doszło do niej ponad 10 tysięcy lat temu, w epoce holocenu. Uważa się, że wulkan jest aktywny geologicznie, ale z raczej niskim prawdopodobieństwem przebudzenia.

Nazwa Górze Tronadore z języka hiszpańskiego brzmi "Gromowładca". Nazwa ta powstała z powodu ciągłego dudnienia, które powoduje nieustanne osuwiska ziemi. Można je usłyszeć nawet dzisiaj.

Вид на вулкан

Opis góry

Wulkan ma maksymalną wysokość 3554 m npm, co wyróżnia się spośród innych pasm górskich. Ma trzy szczyty: wschodni (3200 m), zachodni (3320 m) i główny - centralny.

Na zboczach Tronadory znajduje się 7 lodowców, które w wyniku globalnego ocieplenia zaczynają się topić, a tym samym zasilać lokalne rzeki. Na terytorium Argentyny są cztery z nich:

  • Río Manso;
  • Castaño Overo;
  • Alerses (Alerces);
  • Frías.

A pozostałe trzy znajdują się w Chile: Río Blanco, Casa Pangue i Peulla. Na jednym z lodowców znajduje się sekcja całkowicie pomalowana na ciemny kolor. Stało się tak z powodu złóż i nagromadzeń różnych skał i piasku. Ten segment lokalnej ludności nazywany był "czarnym dryfem". Jest uważany za jeden z głównych atrakcje , którą dziś korzystają turyści.

Озеро

Wniebowstąpienie wulkanu

Najlepszy widok na Tronadore otwiera się od wioski Pampa Linda: z bliższej odległości szczyt wulkanu nie będzie już widoczny. Wśród podróżnych bardzo popularna jest wspinaczka górska.

Na jednym ze stoków jest klub "Andino Bariloche", tutaj prowadzi stroma ścieżka, wzdłuż której można jeździć konno. Turyści mają do dyspozycji specjalnie wyposażone zakwaterowanie i pyszny lunch, a widoki otwierające fascynują widok. Dla wielu "zdobywców" jest to ostatni punkt podróży, ponieważ dalszy ruch na górze jest możliwy tylko pieszo i w towarzystwie instruktora.

Aby odwiedzić Trondador najlepiej latem, kiedy bujna zieleń i jasne kwiaty pokrywają podnóża góry, liczne wodospady są przyjemnie orzeźwiające, a powietrze jest wypełnione specjalnym aromatem. Tutaj znajdziesz jelenie i wiele ptaków. Wielu turystów organizuje pikniki nad brzegiem jeziora, aby nie tylko podziwiać dziką przyrodę, ale także usłyszeć słynny ryk. Zimą wulkan jest pokryty grubą warstwą śniegu, co znacznie utrudnia wznoszenie.

Водопад

Jak dostać się do Mount Trondor?

Od miasta San Carlos de Bariloche przed wulkanem można się dostać zorganizowanym wycieczki , który we wsi jest oferowany ogromną różnorodność, lub samochodem na autostradzie Av. Exequiel Bustillo. U podnóża góry uważaj: jeśli zdecydujesz się wspiąć wężową drogą samochodem, zastanów się, czy droga jest wąska i złożona, pokryta drobnym żwirem.

Planując wycieczkę na wulkan Tronador, nie zapomnij założyć wygodnych butów sportowych i ubrań. I że nic nie przyćmiewa twojego odpoczynku, zabierz ze sobą wodę pitną, kamerę i repelenty.

Гостиница