Procedura fluoryzacji zębów służy do wzmocnienia szkliwa. Powinien zostać wzmocniony w celu zapobiegania próchnicy i jej powikłań, a także w usuwaniu zębów nadwrażliwości. Procedura fluoryzacji zębów ma wiele wspólnego, szczególnie w dzieciństwie, więc przyjrzyjmy się bliżej temu, co to jest.

Fluoryzacja zębów: czy jest szkodliwy?

Twarda tkanka zęba (szkliwo, zębina i cement) nie może pozostać twarda bez regularnego przyjmowania witamin i minerałów. Szczególnie dla zębów ważne są takie składniki, jak wapń i fluor. Jeśli te substancje nie dostaną się do organizmu we właściwej ilości, nieuchronnie zaczyna się demineralizacja tkanek zęba, to jest zniszczenie szkliwa. Staje się mniej silny, porowaty, co prowadzi do stworzenia warunków do penetracji bakterii i rozwoju próchnica.

Preparaty do fluoryzacji zębów nasycają tkanki zęba substancjami chemicznymi wzmacniającymi szkliwo, przywracając im właściwości najtwardszej tkanki ciała ludzkiego. Dlaczego są tacy, którzy uważają, że ta procedura jest szkodliwa? Nadmiar fluoru prowadzi do takiej choroby jak fluoroza, w której zęby stają się kruche, erozja pojawia się na ich powierzchni. Ale choroba jest endemiczna, to znaczy jest typowa dla pewnego obszaru, w którym woda zawiera zwiększoną ilość fluoru. Należy pamiętać, że głęboka fluoryzacja zębów, przepisana i przeprowadzona przez lekarza, nie stwarza ryzyka rozwoju choroby.

Metody fluoryzacji zębów

Najczęstsze metody nasycania tkanek zęba fluorem to:

  1. Lakier z fluorem do pokrywania zębów . Fluor-lakier jest lekiem zawierającym balsam cedrowy i fluorek sodu. Lek ten jest stosowany u dorosłych i dzieci, z różnym uszkodzeniem szkliwa i wrażliwości zębów. Czyszczenie zębów i fluoryzacja za pomocą lakieru fluorowego są nierozłączne. Po dokładnym oczyszczeniu płytki nazębnej zęby są pokryte środkiem i suszone powietrzem. Kurs składa się z 4 procedur, które odbywają się raz w tygodniu, a następnie przerwy 3-6 miesięcy. zgodnie ze wskazaniami.
  2. Fluidacja ekspresyjna odbywa się za pomocą pojedynczych łyżek. Wykonuje się je pod zębami każdego pacjenta indywidualnie za pomocą odlewów. Ochraniacze szczęki są wypełnione żelem do fluoryzacji zębów i nałożone na zęby pacjenta przez 10 minut. Kurs składa się z 10 procedur, po których na zębach powstaje silna warstwa ochronna. Pierwsza procedura fluoryzacji zębów jest zwykle wykonywana w klinice, a pacjent może spędzić resztę w domu, ściśle przestrzegając zaleceń lekarza. Kappa może być użyty na następny kurs po przerwie.
  3. Metoda głębokiej fluoryzacji zębów polega na wypełnieniu mikrokryształów emalii mikrokryształami fluorków. Początkowo dentysta wykonuje obowiązkowe pełne mechaniczne czyszczenie zębów. Następnie nanosi się na zęby płyn zawierający fluorki wapnia i magnezu. Po wyschnięciu nakłada się warstwę wodorotlenku miedzi, Procedura fluoryzacji zębów co wywołuje specyficzną reakcję chemiczną, która sprzyja powstawaniu mikrokryształów. Jednoczesne działanie bakteriobójcze miedzi wzmacnia działanie zapobiegające próchnicy podczas zabiegu. Głęboka fluoryzacja jest znacznie bardziej skuteczna niż prosta - w praktyce dla dzieci stała się dobrą alternatywą dla zabiegu. srebrzenie który pomimo swojej skuteczności ma jedną wielką wadę - wady estetyczne.
  4. Metoda fizjoterapeutyczna lub elektroforeza . Za pomocą elektrod jony fluorkowe łatwiej przenikają do tkanek zęba. Kurs składa się z 10 procedur i ma długotrwały efekt ze względu na akumulację.

Jeśli zdecydujesz się na procedurę fluoryzacji, nie bój się powierzyć piękno i zdrowie swoich zębów specjalistom stomatologicznym.